Jatropha....Budin popek

Bulbe so rastline sušnih in puščavskih predelov Afrike in Amerike.
Adenium, Ipomoea, Jatropha, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Jatropha....Budin popek

OdgovorNapisal/-a ZooGal » 16 jun 2004, 17:45

Pozdravljeni!
Veseli me, da sem našla tako profesionalen forum :)
Zdi se mi, da moja Jatropha ni pretirano srečna na moji okenski polici. Kupila sem jo, ko je bila še v dormantnem stanju, jo takrat tudi zalivala (se zavedam svoje zmote), tako da je zgornji del začel propadati (se je zmehčal, potem posušil, ko sem prenehala z zalivanjem). Dobrih 80-90% rastline je še vedno čvrste, nisem pa prepričana, če sem jo "ubila" ali samo dodobra pretresla.
Kaj se vam zdi? Je vredno čakati? kako bi jo lahko malo razvadila, da bi tudi ona pokazala voljo do življenja?
Najlepša hvala za Vaše odgovore :)
Zoo
ZooGal
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 16 jun 2004, 17:39
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 20 jun 2004, 18:45

Ojla,

tudi jest sem od včeraj ponosna lastnica Jatrophe podagrice (Kalija na Dolenjki jih ima znižane na 500sit).
Bulba ima cvetno steblo, cvetovi so že odpadli in nič drugega. Zanima me kdaj je za njih čas počitka? Je to obvezno le pozimi ali je po vsakem cvetenju? Kdaj naredi liste? Jo moram rositi? Ima poleti rada vlažno, ali bolj kot kaktusi?
Sem že brskala doma za informacijami, pa jih v mojih knjigah ne najdem. :?
Hvala!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 23 jun 2004, 15:57

Ojla,

saj ne morem verjet, da nihče nima izkušenj z gojenjem Jatrophe podagrice :roll: Dajte no kak nasvet mi dajte, saj jih jaz tud vam! :?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bostjan » 23 jun 2004, 22:42

Pozimi sem jo imel pri sobni temperaturi, kjer je cvetela in tudi naredila seme. Seme sem posejal, vzkalila so tri semena. Rastline so visoke cca 7 cm in že poganjajo "prave liste". Mislim, pa da bi rastlina morala pozimi počivati. Zelooo je potrebno paziti pri zalivanju, da ne začne gniti ! Sedaj jo imam zunaj na vzhodni strani, kjer že veselo cveti in poganja nove liste (liste, ki jih je pognala pozimi, je uničilo močno spomladansko sonce). Zalivam jo popolnoma normalno, tako kot ostale rastline. Vendar pazim, da voda ne zastaja v podstavku.

Klavdija, ali jih imajo še v semenarni ?

Adeniumi, ki sem jih pozimi kupil tudi tam, že veselo cvetijo ! Kaj pa pri tebi ?




LP
Boštjan
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 23 jun 2004, 23:38

Ojla,

opazila sem samo mojo, je pa možno, da je na polici še kakšna. Ta moja mi je bila podtaknjena :lol: saj so jo imeli čisto posebaj in v njenem loncu zataknjeno ceno - jo res nisem mogla zgrešit. Sem pa Jatrophe podagrice že nekaj časa opazovala, pa mi je bila običajna cena (okoli 3000sit) prevelika.
Ej hvala ti za nasvete, sem malo bolj "usrana" saj je moja že odcvetela (samo oranžna stebla so ostala), listov pa niti ni imela, nebi jo pa rada fentala. :roll:
Torej predlagaš počitek šele jeseni?

Moj Adenium je imel popke, ko sem ga kupila, pa so se mu kmalu skoraj vsi posušili in odpadli. Tudi listi so pričeli odpadati in sem mislila, da ga bo pobralo :? - očitno je bila selitev iz rastlinjaka na prosto prevelik šok zanj. No pa je čez par tednov pričel delati nove popke, nove liste :) tako, da bo prvi cvet kmalu odprt :wink: . Bom priložila slike, ko zacveti!

Kakšne barve cvete ima(jo) pa tvoj(i), ki si ga(jih) kupil v Kaliji?

PS:imaš kako njihovo sliko za nas :roll: ?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bostjan » 24 jun 2004, 07:04

Bom slikal in pokazal primerjavo med tistim, ki sem ga imel v rastlinjaku in tistim, ki sem ga takoj postavil na prosto. Razlika je očitna !

LP

Boštjan
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a renee » 24 jun 2004, 08:21

:cry:
Zadnjič spremenil renee, dne 02 dec 2007, 09:09, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 24 jun 2004, 10:16

Ojla renee,

kaj pa je bil vzrok propada-so zgnile korenine? A si imela dolgo vlažno zemljo? Nekje sem prebrala da se mora zemlja med zalivanji posušiti. Moja Jatropha je že kar nekaj dni mokra-ni dovolj sonca da bi jo posušil od zadnjega naliva :? Kaj naj storim? :roll:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a renee » 24 jun 2004, 11:34

:cry:
Zadnjič spremenil renee, dne 02 dec 2007, 09:10, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bostjan » 25 jun 2004, 15:04

Klaudija, slike !!

jatropha - mladiček

jatropha v semenarni kupljena za 500 sit

jatropha (moja) ponovno odganja liste


LP

Boštjan
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 25 jun 2004, 16:03

Ojla,

ej lepo, da so jo imeli še po 500sit! Full imaš lepe, una ta zadnja je res taka kot na slikah v knjigah.
Sem poslikala še mojo, pa bi te prosila da mi poveš če moram na kaj posebaj paziti.
A ima tvoja iz Kalije tud tako čudno barvo bulbe?
A se da Jatropho kaj porezat, bi rada da bi se bolj razvejala?

Cvetni poganjek mi je danes odpadel, sem pa opazila da nekaj poganja(1 slika), najbrž list, a ne?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bostjan » 25 jun 2004, 23:38

Ojla !

Tisto, ki sem jo včeraj kupil v semenarni, so že oni porezali. Mogoče je bila gnila. Mislim, da bo vseeno preživela in začela poganjati.

Mislim, da jatropha ni posebno zahtevna rastlina. Samo pozimi, posebno če je v hladnejšem prostoru, je treba paziti pri zalivanju (gnitje !!). Sam sem jo imel pri normalni temperaturi, kjer je še vedno cvetela in naredila tudi seme (rezultati so vidni na sliki :lol: ). Poleti jo imam na južni strani, vendar v rahli senci - ne direktno na soncu). Zalivam jo popolnoma normalno.

To kar se vidi, da poganja je list. Sigurno pa bo pognala tudi cvet. Pri moji je cvetje staro cca 2 meseca.
Moja ima dva poganjka. Sam jo ne bi rezal najprej bi jo pustil, da se opomore !


LP
Boštjan
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 jun 2004, 00:16

Ojla,

hvala za odgovor, mi je kar mal lažje :? !

Bom poročala kako in kaj se bo z njo dogajalo, ti daj pa za svojo iz Kalije-prav?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bostjan » 26 jun 2004, 06:17

Bom poročal !

Mi je kar postalo iziv, reševanje "revežev", ki ostanejo pozabljeni v kakšnem kot v vrtnarskih centrih.

LP
Boštjan
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 jun 2004, 10:26

Ojla,

bova ustanovila Društvo proti mučenju rastlin v štacunah?!? :lol:

Mene najbolj jezijo štacune (Baumax, Obi, Bauhaus...), ki se takih "neprofitnih rastlin " rešjo tako, da jih zmeljejo za kompost :evil: .
Da bi jih dali skoraj zastonj pa pravijo, da se jim ne splača (poslovodja Baumaxa mi je razložil, da bi imel preveč dela :roll: z odpisom ).
Ma so butli!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bostjan » 26 jun 2004, 19:09

Misli, da bi tako društvo res rabili. Včasih stegnem jezik, ker enostavno ne morem biti tiho, kako ravnajo z rastlinami. V baumaxu sem gledal, kako so šli zalivati rastline z zelo mrzlo vodo, medtem ko je bilo ozračje 25 in več. Pa še polno kupcev je bilo, da so bili še oni mokri :x . Da bi to napravili pol ure pred odprtjem trgovine, to pa ne :roll: .

Upam, da bo kdaj boljše.

Pred meseci sem v obi-ju kupil opuncijo, ki je bila čisto isušena. Kaktusov se pač ne zaliva, ali kaj ?

LP
Boštjan
bostjan
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 okt 2003, 16:45
Kraj: kamnik

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 jun 2004, 22:53

Ojla,

ja dolg jezik in upanje, da pride glas do pravih ušes, je včasih edino kar nam ostane. :wink: :roll:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 23 jul 2004, 14:29

Ojla,

evo še fotka Jatrophe sedaj, ko je prišla v moje roke :wink: ... si je opomogla in veselo rase :wink:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Bulbe

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost