RABIM NASVETE!!!!

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo notranji bonsaji, ki so predvsem listavci.
Ficus, Podocarpus, ...
Zunanji bonsaji - iglavci so v kategoriji Zunanje rastline!

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

RABIM NASVETE!!!!

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 06 mar 2006, 18:33

kupila sem si bonsaj!! že od nekdaj jih občudujem!! ampak nevem njegovega imena in nevem niti kako ga zalivati, negovati, obrezovati, kakšen prostor potrebuje!! :cry: prosim svetujte mi! :oops: ali mi lahko priporočate tudi kakšno knjigo v kateri bi izvedela zelo veliko o bonsajih?? za odgovor se že vnaprej zahvaljujem in se veselim!! :P
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 07 mar 2006, 08:33

Kot si že sama ugotovila se na začetku vzgoje bonsajev znajdemo pred kopico vprašan in težav.
Če pregledaš prejšne prispevke na forumu ti bo marsi katera stvar jasna. Za nadalje pa bi ti svetoval takole; nabavi ali sposodi si primerno literaturo, v slovenščini je zadnja knjiga o bonsajih od Tomaža Kovšce, pobrskaj malce po netu, obišči kakšen tečaj in rastavo in svet bonsajev ti bo bližji in nič kaj misteriozen.

l.p. zeko
Zadnjič spremenil gregano1, dne 12 mar 2006, 20:36, skupaj popravljeno 1 krat.
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

hvala

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 07 mar 2006, 14:26

hvala za ta nasvet :!: :!: :D dobrodošlih je še več nasvetov :!: :!: mogoče tudi kakšen od moderatorjev :!: res hvala tudi tebi zeko :!: :!: :P :P :wink:
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 07 mar 2006, 18:11

našla sem listič pri bonsaju na katerem piše BONSAI OLMO!! :mrgreen: najbrž je to njegovo ime!! a mi zna kdo povedati kakšen je ta bonsaj :?:
kako se z njim ravna :?: rekli so mi da ga moram zalivati tako da ga vzamem ven iz posode, na krožnik (ali kakšno drugo stvar) nalijem vodo in ga nato postavim gor!! to sem tudi storila. popil je zelo veliko vode v nekaj sekundah!! kako naj vem ali je prav tako?? kaj če ga preveč zalivam?? mogoče premalo?? SPET VAS LEPO LEPO PROSIM ZA NASVET!!!!! :roll: za vse odgovore se že vnaprej zahvaljujem!!!! :wink: :mrgreen:
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 08 mar 2006, 08:01

BONSAI OLMO-italjjansko ime za Ulmus parvifolia slovensko ime Kitajski brest .
Kitajski brest je med ljubitelji bonsaja po svetu med najbolj priljubljenimi. Gre za drevo iz toplejših krajev, tako da temperatur globoko pod lediščem ne prenese. Pozimi ga je zato pametno prenesti v rastlinjak, kjer ne bo nevarnosti zmrzali. Prenizke temperature povzročijo tudi odpadanje listov, v ugodnih razmerah pa je kitajski brest zimzelen. Na zmrzal so občutljive predvsem korenine. Zunaj mu godi veliko neposrednega sonca, v stanovanju pa ga zaščitimo pred neposrednim soncem skozi okensko steklo. Čez poletje potrebuje obilno zalivanje, pozimi zalivanje sicer nekoliko zmanjšamo, prst pa se vseeno ne sme presušiti. Obilno zalijemo, ko je zemlja na otip še rahlo vlažna. Zalivamo z zalivalko in ne namakamo v vodo! Pa ne pozabi, centralno ogrevanje je smrt za drevesca-nizka zračna vlažnost!

l.p.zeko
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

hvala hvala hvala

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 08 mar 2006, 17:42

najlepša ti hvala :!: :!: zelo sem vesela tvojega sporočila :!: :!: saj sem že skoraj obupala :!: :!: res 1000x hvala ti zeko :!: :!: :P 8)
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

izvedeti hočem še več!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 08 mar 2006, 18:09

rekel si mi naj ga zalivam z zalivalko :!: ampak kako naj vem koliko :?: nekateri pravijo naj pršim krošnjo :!: :!: spet rabim tvojo pomoč :!: :!:
na kakšni temperaturi mora biti ta bonsaj:?: naj ga postavim v bolj topel ali mrzel prostor :?: na svetlobo ali bolj v temo :?: :!:
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 08 mar 2006, 18:29

še nekaj...... ali ga lahko obrezujem kar z navadnimi škarjami :?:
kako se ga obrezuje :?: kakor se tebi zdi ali po kakšnih pravilih :?: obrezuješ samo mlade poganjke ali tudi stare :?: :?:
pomagaj meni in mojemu bonsaju :!: :!: :!: :!:
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 08 mar 2006, 18:54

spet sem nekaj pozabila vprašati :oops: :mrgreen: nekje tukaj na forumu sem zasledila da knjiga bonsaji, umetnost in filozofija- Tomaža Kovsce še ni izšla :!: :?: pa me zanima če je to res :?: :?: in če mi lahko poveš še kakšno drugo knjigo o bonsajih :?: mogoče samo o kitajskemu brestu :!: :!: :?: :?: hvala in lep pozdrav :!:
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 09 mar 2006, 11:21

Pa lepo po vrsti, kar se tiče zalivanja, zalivaj tako dolgo da voda priteče ven pri drenažnih luknjah posode. Pršenje je priporočljivo za zviševanje zračne vlage, a previdno sonce ne sme direktno pasti na vodne kapljice, ker le te delujejo kot povečevalno steklo in lahko pride do ožiga listov, bolj priporočljivo je zviševanje zračne vlage s podstavki z vodo, vendar drevo ne sme stati direktno v vodi! Kam in kako postaviti tvoje drevo sem ti že opisal :evil: , temperatura preko zime pa naj bi bila v hladnem rastlinjaku okoli 10°C.
Naprej, ja seveda lahko obrezuješ z navadnimi škarjami, le dovolj ostre morajo biti. Kar pa se tiče oblikovanja-obrezovanja, drevo naj bi imelo obliko nepravilnega trikotnika. Tako poznamo postopke za vzdrževanje želene oblike bonsaja, obrezovanje poganjkov, pinciranje, defolacija. Do želene oblike bonsaja pa pridemo z obrezovanjem in žičenjem, tu pa pride do oblikovanja tudi starih vej.
No pa še literatura, knjige kjer bi dobila podatke o vzgoji samo kitajskega bresta ne poznam, v slovenščini je že pred dobrim letom izšla knjiga avtorja Tomaža Kovsce-bonsaji, umetnost in filozofija, odlična knjiga :!: , primerljiva z priznanimi tujimi avtorji. Drugače pa med gojitelji bonsajev za pravo biblijo veljata knjigi Bonsaj technic I. II. by Johna Naka :idea: , vendar jih je izredno težko dobiti.

l.p. zeko :P
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 09 mar 2006, 18:19

ravno danes sem si v knjižnici sposodila knjigo tomaža kovšce :!: ampak me je zelo razočarala ker ni niti enkrat omenjen kitajski brest :!: :!: :!: drugače je knjiga zelo v redu :!: še enkrat ti hvala :!:
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 10 mar 2006, 07:52

Tina, malce pobrskaj po netu, pa boš našla ogromno podatkov o kitajskem brestu, celo na straneh SBK najdeš med drevesnimi vrstami kitajski brest, članek je v slovenščini.
Drugače pa imam občutek, da večina vzgojiteljev bonsajev prisega na domače drevesne vrste, mislim da tudi g. Kovšca. Saj lahko le tako zagotovijo primerne pogoje za gojenje dreves. Sam nisem nikoli bil pristaš t.i. notranjih bonsajev in prav tako prisegam na domače sorte. Sicer so bili moji začetki tudi s primerkom zelkove, a sem sedaj zaprisežen pristaš yamadori bonsajev.

l.p. zeko
Zadnjič spremenil gregano1, dne 12 mar 2006, 20:26, skupaj popravljeno 1 krat.
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 11 mar 2006, 13:39

v katerem letnem času ga je najbolje obrezovati :?: lahko to delam skozi celo leto :?: obrezujem na novo pognale vejice in liste :?: :mrgreen:
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 14 mar 2006, 07:27

Z namenom oblikovanja ponavadi obrezujemo pozno pozimi in zgodaj pomladi. Nove poganke pa piniciramo skozi vse leto! Tako, nam bonsaj obdrži želeno obliko.

l.p.zeko :oops:
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a ttomaz5 » 14 mar 2006, 14:42

kaj pomeni da jih piniciramo :?: :!: :?: :!: :?: :!: :mrgreen:
Tina
ttomaz5
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 mar 2006, 17:50

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 15 mar 2006, 12:12

Prikrajševanje mladik (piniciranje, vršičkanje). V angleški literaturi najdeš pod "plucking".

l.p. zeko :lol:
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale


Vrni se na Bonsaji - notranji

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost