Nekaj me zanima...nujno....sm še začetnik :)

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo notranji bonsaji, ki so predvsem listavci.
Ficus, Podocarpus, ...
Zunanji bonsaji - iglavci so v kategoriji Zunanje rastline!

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Nekaj me zanima...nujno....sm še začetnik :)

OdgovorNapisal/-a lucijastare » 18 apr 2006, 21:33

mmmmm...no nekje sem prebrala da lahko ustvariš tudi bonsaje iz dreves v naravi....zanima me če recimo iz breze želiš narediti bonsai.....ali mora biti potem ta bonsai vzunaj ali notri?
upam da sem bila dovoj jasna.....
aja še nekaj....kje lahko kupim posodice za bonsaje? Nikjer jih ne dobim :(
mmmmm...no imam nek bonai iz bauhausa(saj vem no....ni ravno nevem kaj...)....na listih sem zadnjič opazila nekakšne majhne ličinke ali pa jajčeca, zraven tega pa se mi drevesce tudi suši....kaj naj naredim ?
:(

že v naprej hvala za odgovore...prosim pomgajte mi!!! :(
L.P
lucijastare
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 18 apr 2006, 21:25

OdgovorNapisal/-a Flower Killer » 18 apr 2006, 23:17

Seveda... drevesa iz narave so najboljsi material za bonsaje, vendar je prenos zelo tezaven in nevaren za rastlino samo...
Breza mora biti zunaj, saj le tako bo najbolje uspevala
Ce zelis imet bonsaj v stanovanju izberi katero koli vrsto Fikusa...
Posodice za bonsaje... tako ti bom rekel, ne hitet... drevo ki si ga "nabral" v naravi, moras posadit prvo v "trening posodo"(navaden velik plasticni lonec) ali pa ce imas vrt pa drevo presadis v vrt.
Kot zacetniku bi ti priporocal da se podas v drevesnico in si tam najdes kaksno drevo za tvoj poizkus...
Pazi samo na to da bo steblo dokaj debelo, da bo drevo imelo nekaj vej katere bos lahko oblikoval in ne pretiravaj z posegi...

Glede zajedalcev ki so se pojavili na tvojem "bonsaju" pa ti zau ne morem nic rect ker ne vem kaj se je nasadilo... (mas kako sliko)

Obstaja pa res dobra stran namenjena izkljucno bonsajem http://www.bonsajklub.si/
Lp pa dosti srece
Lp
Flower Killer
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 feb 2004, 14:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lucijastare » 19 apr 2006, 14:03

najlepša hvala za odgovore :)
L.P.
lucijastare
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 18 apr 2006, 21:25

OdgovorNapisal/-a lucijastare » 19 apr 2006, 16:58

aja.....zanima me....če so za notranje bonsaje dobri le fikusi ali še kaj drugega? :(
lucijastare
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 18 apr 2006, 21:25

OdgovorNapisal/-a CubiX » 19 apr 2006, 19:03

Tudi Schefflera je odličen bosaj za notranje prostore. V vlažnih pogojih poganja zračne korenine (podobno kot tudi fikusi) in zato lahko tvori čudovito banjan obliko. Raste dokaj hitro.
CubiX
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 30 okt 2003, 12:12

posodice za bonsaje

OdgovorNapisal/-a alma » 19 apr 2006, 19:18

Pozdravljena!
Posode, različnih velikosti za bonsaje imajo tako v OBI-ju kot v Bauhasu. Dobiš tudi zemljo za presajanje bonsajev. Jaz imam bonsai že osem let, poleti ga dam na prosto, čez zimo pa je v zaprtem prostoru. Res je, lahko vzgojijo bonsai iz katere koli vrste dreves, če imaš brezo, verjetno listje jeseni odpade.
LP
alma
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 19 apr 2006, 19:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a CubiX » 19 apr 2006, 19:27

Z opremo za bonsaje je dobro založena tudi Hrovatin Exotica (lončki, mešanice prsti...)
Breza se včasih v priporoča kot dober yamadori za začetnike.
CubiX
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 30 okt 2003, 12:12

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 20 apr 2006, 13:41

Ja, začetki so res najtežji!
Vendar bi vsem začetnikom svetoval naj si vsaj preberejo vse prejšne prispevke na tem forumu in dosti lažje si bodo ustvarili sliko kako in kaj pri gojenju bonsajev. Prvi pravi korak v svet bonsajev je vsekakor nabava dobre literature, ali si jo kupiš ali pa pogledaš v bližnji knjižnici, v slovenščini sta dve dobri knjigi avtorjev I. Goloba in T. Kovšce.

Za več informacij si še poglej sledeče internetne strani:
[url]http://internetbonsaiclub.org
http://www.bonsajklub.si
http://www.bonsaiforum.com
http://www.absbonsai.org
http://www.bonsai4me.com
http://home.eduhi.at/user/bonsai/putz_start.html
http://www.bonsaiprimer.com[/url]

Sicer je res najtežje ločiti seme od plevela, zato ti svetujem, da jemleš nasvete nekaterih strokovnjakov z rezervo in ne jemleš njihovih nasvetov za zlato! Predvsem ti svetujem, da ne kompliciraš, saj bonsaji niso nič kaj bolj zahtevni kot vse ostale rastline. Potrebujejo le svetlobo, vodo in hranila. Od orodja se nujno potrebujejo le konkavne klešče za obrezovanje vej, vse ostalo orodje pa lahko improviziramo z domačim vrtnim orodjem. Kar se tiče zemlje, si mešanice lahko pripraviš sam. Mešanico zemlje prilagodimo zahtevam posamezne drevesne vrste, kako ravnamo z drevesi pa si le vzamemo vzglede iz narave, saj so bonsaji le navadne drevesne vrste.

Pa veliko veselja in uspeha pri gojenju bonsajev!

l.p. zeko
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a CubiX » 20 apr 2006, 17:07

gregano1 je napisal/-a:saj so bonsaji le navadne drevesne vrste


Ne bi se mogel bolj strinjati. Strokovnjaki vse prepogosteje priporocajo in prodajajo tehnike za gojenje bonsajev kot da gre za neko posebno vrsto.

Gre za ogromno vrst rastlin, od katerih nekatere sploh niso prava drevesa. Ko se odlocas za nov bonsaj, posveti najvec pozornosti rastlinski vrsti sami. Sele ko bo drevesce zadovoljno s svojim okoljem, se posveti bonsajskim tehnikam.
CubiX
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 30 okt 2003, 12:12

OdgovorNapisal/-a Flower Killer » 20 apr 2006, 21:57

Gregano1 ... hvala za linke... res uporabno
Lp
Lp
Flower Killer
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 feb 2004, 14:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lucijastare » 21 apr 2006, 16:51

najlepša hvala za odgovore.....:)
sicer pa že kar napredujem....prebrala sem nekaj literature...in sedaj grem v drevesnico ;)
LP
lucijastare
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 18 apr 2006, 21:25

OdgovorNapisal/-a blaž » 26 apr 2006, 11:58

Mi lahko kdo pove koliko mora biti drevesce staro (leta) da lahko začnem delat z njega bonsai?
Lp
Blaž
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 26 apr 2006, 13:07

Umetnost vzgoje bonsaja je prav v tem, da drevo staro 5 ali 10 let izgleda kot bi bilo staro 100let, kar dosežemo z določenimi tehnikami oblikovanja. Kdaj začnemo drevo oblikovati v bonsaj je odvisno predvsem od tega kako je drevo vajeno posode (dobra ukoreninjenost, zdrav izgled rastline). Neučakanost se ne obrestuje in vodi v pogubo drevesa. Drevesa iz drevesnic, vajena rasti v posodi, se lahko oblikujejo takoj. Drevesa prinešena iz narave, yamadori, morajo vsaj tri leta rasti v posodi, da prenesejo posege pri preoblikovanju v bonsaj! Pa še tu je pomembno, da najprej drevo z obrezovanjem oblikujemo, ga pustimo nato še eno leto počivati in ga šele nato presadimo iz trening posode v bonsaj posodo. Po vsakem večjem posegu, obrezovanju ali presajanju z obrezovanjem korenin, mora drevo počivati vsaj eno leto ob izdatnem dognojevanju.

l.p. zeko
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a blaž » 28 apr 2006, 18:17

Hvala za nasvete aha potem moram še počakat ker doma mam veliko malih drevesc in še sam ne vem kakšnih vse! :lol:
Lp
Blaž
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a blaž » 30 apr 2006, 12:55

Aja še eno vprašanje ali se da narediti bonsai iz palme (npr.datljeveca) in če kako?!
Lp
Blaž :oops: :wink:
LP
Blaž
!!!KAR SEJEŠ TO ŽANJEŠ!!!
blaž
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 23 dec 2005, 17:41
Kraj: Ajdovščina


Vrni se na Bonsaji - notranji

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron