dobila sem bonsai(ulmus parvifolia) ...

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo notranji bonsaji, ki so predvsem listavci.
Ficus, Podocarpus, ...
Zunanji bonsaji - iglavci so v kategoriji Zunanje rastline!

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

dobila sem bonsai(ulmus parvifolia) ...

OdgovorNapisal/-a anchy » 30 dec 2004, 16:23

V torek mi je prjateljica podarila bonsaj in me zanima nekaj stvari:

Ga moram vsak dan "namočit" v skodelco vode? Je mogoce za zimo kaj drugače? Danes so zacel malo rumenit listki, malo se sušijo :cry: ....a je to samo zaradi spremembe okolja? kaj nej naredim da se bo to nehalo?

Na kolik časa pa za koliko je treba postrič vejice pa korenine?

Upam da se vam bo dalo (spet) odgovarjat na zacetniška vpr. :oops:
ze v naprej se zahvaljujm za odgovore :D

caw :wink:
Zadnjič spremenil anchy, dne 26 maj 2006, 10:38, skupaj popravljeno 1 krat.
Anja
anchy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 dec 2004, 16:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Žiga.S » 30 dec 2004, 19:27

Če bi kaj lepše pisala bi ti kaj povedal samo tako pa ne morem prebrati.

PIŠI LEPO !!!!!!!!!!!!!!
:evil: :evil:
...
Žiga.S
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 18 dec 2004, 21:06
Kraj: ...

OdgovorNapisal/-a Žiga.S » 30 dec 2004, 19:32

No nekaj ti bom povedal. (Kar mi je seveda uspelu prebrati)

Vejice in pa korenine je potrebno rezati NENEHNO. Zalivati pa je potrebno enkrat na dan. (Malo več vode v kozarec kot pa za majhno cvetočo rastlino). Lep pozdrav.
...
Žiga.S
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 18 dec 2004, 21:06
Kraj: ...

se oproščam...

OdgovorNapisal/-a anchy » 30 dec 2004, 19:42

oprosti glede pisave...bom od zdaj naprej pisala slovnično pravilno

kaj bi lahko bil vzrok za to, da listki rumenijo in nekateri tudi odpadajo? ali je to samo zaradi spremembe okolja ali mogoče zaradi zbite zemlje?

ali je zalivanje pozimi kaj drugačno kot ponavadi?

upam, da sedaj razumete vprašanja

lep pozdrav
Anja
anchy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 dec 2004, 16:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Žiga.S » 30 dec 2004, 19:54

To je zaradi zbite zemlje. Zalivanje pa je drugačno. Zalivaj... Kar dvakrat manj kot en kozarec na teden pa bo.
No tudi meni je žal, da sem bil tako jezen do tebe. Saj zastopim si še nova in ti oprostim :cry: .
...
Žiga.S
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 18 dec 2004, 21:06
Kraj: ...

OdgovorNapisal/-a Meto » 30 dec 2004, 20:22

pozanimaj se, ali je to notranja ali zunanja rastlina (ni vseeno). listki lahko odpadajao zaradi prepiha, premalo vode, preveč vode, preveč suhega zraka (v primeru da ga imaš v stanovanju centralna), ...

v knjižnico!!! pa uzet kako knjigo o bonsaih. za začetnike jih je kar nekaj.
Meto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 01 maj 2004, 18:37

hvala

OdgovorNapisal/-a anchy » 31 dec 2004, 15:58

Ni problema...priznam, da je verjetno težko berljivo, če nisi navajen take pisave...se bomo od zdaj naprej bolje razumeli :wink:

na listku, ki sem ga dobila poleg bonsaia piše da je notranji.ja centralna bi lahko bila problem...postavljenega imam na mizi(dokaj svetlo mesto), ki je kakšen meter in pol od radiatorja.
Prepiha ni.

knjigico pa mi bo posodil prijatelj, ki ima bonsai, tako da si bom lahko prebrala čim več o gojenju in bo moj drevešček živel čim dlje :D

lep pozdrav :wink:
Anja
anchy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 dec 2004, 16:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Meto » 31 dec 2004, 16:04

meter in pol definitivno ni dovolj stran. najbolje bi bilo, da bi ga postavila v kakšen prostor, kjer centralna ne gori pogosto, vewndar pa je vseeno ta prostor v stanovanju. pa ne pozabi ga pršiti vsak dan.


drugač pa če se želiš ukvarjati z bonsai, ti priporočam naše domače vrste dreves, ki so že prilagojene na naše klimatske razmere.
Meto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 01 maj 2004, 18:37

OdgovorNapisal/-a Bonsailo » 02 jan 2005, 19:29

Vejice in pa korenine je potrebno rezati NENEHNO. Zalivati pa je potrebno enkrat na dan. (Malo

malo si se zmotil žiga!

Vejice je treba rezat Po potrebi tako kot zalivanje po potrebi bonsai mora imeti vlažno zemljo kolikor pa ima bon(rezati moras krošnjo da pridejo sončni žarki v središče same krošnje)sai suho zemljo je treba dati do roba posode vodo in pustiti od 5 pa do 10 minut

kar se tiče listov lahko bi bila centralna kriva lahko tudi ne ulmus je namrec sitne narave zmeraj morajo imeti vlažno zemljo in vlažiti liste
najraje imajo toplo stanovanje (no ne preveč) in pol senco
priporočam ti da bonsai pregleduješ pod listi in rosiš krošnjo in zalivaš redno da je zemlja vlažna

lp bonsailo
Bonsailo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 02 jan 2005, 19:09

hvala za vse nasvete

OdgovorNapisal/-a anchy » 03 jan 2005, 18:58

aha...hvala bom upoštevela vse nasvete :wink:

zanima me samo se nekaj glede rezanja korenin...kako pogosto jih moram rezati in ali se reže samo tiste korenine, ki rastejo nad zemljo?

ko režeš velice pa moraš vedno odrezati čisto na začetku vejice...a imam prav?!

lep pozdrav
caw :)
Anja
anchy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 dec 2004, 16:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Bonsailo » 08 jan 2005, 15:43

zanima me samo se nekaj glede rezanja korenin...kako pogosto jih moram rezati in ali se reže samo tiste korenine, ki rastejo nad zemljo?

ko režeš velice pa moraš vedno odrezati čisto na začetku vejice...a imam prav?!


Korenine režeš 1 krat do 2 krat letno in nič več takrat ko presajaš odrežeš korenine tako da pokrajšaš malo korenin recimo za 0,5 cm ali 1 cm in presadiš
Bonsailo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 02 jan 2005, 19:09

OdgovorNapisal/-a starina » 06 mar 2006, 14:27

Lep pozdrav!
Ali ga je treba vzeti vn, ali lahko z "palčkama" razrahlaš. Sej razlas ob straneh teglca... ali se motim?


tomy
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

OdgovorNapisal/-a tinko » 06 mar 2006, 18:43

Vzemi ga "vn", mislim bonsai, in zrahljaj korine s palčkami ter koreninice postriži. Škoda, da nisi gledal sobotne oddaje NA VRTU, kjer je bilo nazorno prikazano. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 07 mar 2006, 08:11

V prejšnih postih je bilo kar nekaj zgrešenih teorij, pa se posvetimo le presajanju in obrezovanju korenin.
Ti dve opravili se opravita istočasno, razlogi za presajanje in obrezovanje korenin pa so sledeči; iztrošena ali zbita zemlja, ter prevelika količina korenin, drevo dobesedno "požre" vso zemljo, kar vidimo tako, da korenine silijo ven iz posode pri drenažnih luknjah. Časovni interval za presajanje in obrezovanje je pri mladih drevesih na dve leti, pri starejših in večjih drevesih pa redkeje, tudi do dobe pet ali še več let! Zavedati se moramo, da je kljub nuji presajanje in obrezovanje korenin šok za drevo.
Postopek obrezovanja korenin pa v grobem poteka takole; drevo enostavno stresemo iz posode s pomočjo lesene palčke ali manjših grabljic razpletemo in razčešemo korenine, ki jih nato s posebnimi škarjami skrajšamo za največ 1/3 dolžine, več bi lahko drevesu škodovalo. Nato drevo posadimo v naprej pripravljeno mešanico zemlje, ki mora zadovoljevati dve osnovni zahtevi, potrebe po hranilnih snoveh in vodi. Po drugi strani pa mora biti zračna in ne sme zadrževati preveliko vode. Presajanje opravimo čim hitreje, da se koreninski laski ne posušijo, pri večjih drevesih jih med obrezovanjem vlažimo. Najprimernejši čas za presajanje in obrezovanje korenin je pozno pozimi in zgodaj pomladi, ko še drevo ni preplavljeno s sokovi.

l.p. zeko :shock:
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a starina » 07 mar 2006, 13:41

hvala hvala!
drugace pa sem gledal tisto odajo in je bila poucna. sprasujem se kaj je imel tisto za stvar, ko je presadil bonsaj v teglc, kije dal zrave zrna okoli 4-5mm velika rjave barve.



lp tomy
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana

[b]AKADAMA[/b]

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 08 mar 2006, 08:25

Čeprav nisem gledal odaje, pa sklepam, da je zraven dodajal AKADAMO. Zemljo vulkanskega izvora, na katero prisegajo vsi resni gojitelji bonsajev. Akadama ima veliko zmožnost absorbcije vode in hranilnih snovi in ko jo enkrat poizkusiš, spoznaš da je vredna vsakega centa, ki ga zanjo odšteješ. Akadamo je možno pri nas nabaviti preko BKS, drugače pa jo imajo v vseh bonsaj trgovinah za mejo. Prodajajo jo po približno 20 eurov za 15l.

l.p.zeko :oops:
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a anchy » 26 maj 2006, 10:31

Zdravo!
po dobrem letu in pol se znova oglašam na forumu :wink: za zdaj bonsai kar dobro uspeva, mislm pa, da je čas, da presadim moj bonsai in imam par vprašanj...čeprav sem že pregledala forum in našla precej odgovorov.

dodala sem sliko mojega bonsaia (malo je že stara) in me zanima, če bi ga morala presaditi v večjo posodico?korenine pa naj odrežem a konkavnimi škarjam približno za tretjino kajne?aja pa še glede oblike krošnje...sem zasledila, da naj bi bila trikotne oblike?!

in še zadnja stvar...na forumu sem zasledila, da se moje vrste bonsai ne namaka ampak zaliva z zalivalko...je res?!
Anja
anchy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 dec 2004, 16:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a anchy » 26 maj 2006, 10:37

hmmm...ni mi ratalo dodat slike :oops:
no tole je moj bonsai :D
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Anja
anchy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 dec 2004, 16:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 27 maj 2006, 06:37

Tale tvoja Zelkova je vsekakor potrebna presaditve. Za prirezovanje korenin se ne uporabljajo konkavne klešče (mogoče le za debelejše korenine), ampak škarje za korenine. Kot si že sama povedala porežemo do 1/3 korenin. Vendar si čas za presajanje že zamudila, v tem času presajamo le če je stanje res kritično in presajanje nujno potrebno!
Vsi bonsaji se zalivajo z zalivalko s finimi šobami, kot bi na rastlino deževalo, od zgoraj po celi krošnji do nebarija. Zalijemo toliko, da iz drenažnih lukenj na posodi priteče voda. Namakanje odsvetujem, ker s tem postopkom spiramo hranilne snovi iz že tako pičle količine zemlje.
Kar se tiče oblike tvojega drevesa, preberi kakšno literaturo o bonsajih pa boš videla da poznamo več kot 20! osnovnih oblik bonsajev, bonsaje oblikujemo, da so čim bolj podobni svojim v naravi rastočim bratom.

LP Zeko

P.s.: pa ne pozabi vsakih 14 dni na obilen obrok gnojila, pa ti bo drevešček zelo hvaležen!
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a anchy » 27 maj 2006, 17:29

hvala za nesvete!
ali je velika možnost, da moj bonsai umre, če ga presadim sedaj , ko je neprimeren čas za to?!
vem, da sem pozna ampak si bom probala čim hitreje prebrati kakšno knjigo o bonsajih.
zanima me samo še to, kje se dobijo zalivalke...posodo in zemljo sem nameravala kupiti v bauhausu...ali lahko tam dobim tudi zalivalko?

še enkrat hvala za odgovore!

lep pozdrav
Anja
anchy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 30 dec 2004, 16:16
Kraj: Ljubljana

Naslednja

Vrni se na Bonsaji - notranji

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov