Bonsai ! POMOČ ?!

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo notranji bonsaji, ki so predvsem listavci.
Ficus, Podocarpus, ...
Zunanji bonsaji - iglavci so v kategoriji Zunanje rastline!

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Bonsai ! POMOČ ?!

OdgovorNapisal/-a 283128 » 06 feb 2007, 14:35

Pozdrav!

pred priblino 2 mescema sem kupil bonsai v bauhausu bil je 5 tisoč ....
Prodajalka mi je rekla naj ga namakam 2krat na teden in špricam vsak dan , tako sem delal skos kot je rekla , potem pa so mu začeli odpadati listi vsak dan danes, nima niti enega več samo še ene par suhih , namakam ga še zmeraj in upam da bo kej prišli nazaj , ali bo ????

ali pa je to samo korenina in ne bonsai??

ga bo slikal in pokazal slike če bo kdo vedel???

hvala za pomoč
283128
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 feb 2007, 14:32

OdgovorNapisal/-a fuerteventura » 06 feb 2007, 15:32

S slikco bi bilo lažje... :wink:
Lp,Fuerteventura
fuerteventura
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 29 jan 2007, 11:13

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 06 feb 2007, 16:13

Prodajalka nima pojma. Govori vstaljene klavzule.

Najprej je potrebno preveriti kateri bonsaj ste kupili (zunanji, ali notranji).
Glede na to, da ga pozimi zalivate in špricate 2 x na teden, gre očitno za sobni bonsaj.
Ko pa ugotovimo, kateri sobni bonsaj imate, potem je stvar veliko lažja in nasveti bolj pravilni.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Alen-san » 06 feb 2007, 16:30

Jaz bi kupil posebno gnojilo, in ga čisto malo dodal k vodi s katero zalivamo Bonsai.
V kolikor vem, bi se naj počasi popravilo. Sicer pa imajo v Bauhausu gnojilo v majni zeleni plastenki.
Alen-san
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 jan 2007, 21:33

OdgovorNapisal/-a 283128 » 06 feb 2007, 21:18

aha , evo slike dobite danes če ne pa jutri !!

zanima me samo še to ampak se to ki stane 5 tisoč sploh splača kupvt, gojit naprej namreč dobil sem ga za darilo??
283128
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 feb 2007, 14:32

OdgovorNapisal/-a 283128 » 06 feb 2007, 21:55

evo tukaj so slike ! (ta trenutek nisem imel doma digitalca sem moral slikati z mobitelom zato so slike slabše kakovosti , upam pa da bodo saj malo pomagale)


Slika
Slika
Slika
Slika
283128
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 feb 2007, 14:32

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 07 feb 2007, 09:08

KOT JE DEJAL GREGANO 1 V ENEM IZMED SVOJIH POSTOV:

V naših trgovinah prodajajo kot "bonsaje" največkrat sledeče drevesne vrste:

ZELKOVA
CARMONA MICROPHYLLA
FICUS RETUSA
FICUS BENJAMIN
LIGUSTRUM CHINENSIS
SERISA
SAGERETIA THEEZANS

Vsa ta našteta drevesa najdemo rasti v subtrobskem ali trobskem podnebnem pasu in jih nekako prištevamo med vrste primerne za gojenje v notranjih prostorih, oziroma kot sorte primerne za notranje bonsaje. Kljub zagotovilom, da so drevesa primerna za gojenje v notranjih prostorih, pa se moramo zavedati, da imajo vsa ta drevesa v naravi rastni ciklus prilagojen naravnim letnim časom! Tako vsa drevesa v zimskem času počivajo in večina listavcev takrat tudi odvrže liste, pač zaradi nekaj nižjih zunanjih temperatur, vendar pa v naših stanovanjih tega drevesom ne moremo zagotoviti in drevesa se s časom izčrpajo in žalostno propadejo, če se seveda prej zaradi centralne kurjave ne posušijo.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a 283128 » 07 feb 2007, 11:04

aha kaj pa mi priporočate? kako naprej ? kdaj ga zalivati, namakati ,pršiti ??

hvala
283128
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 feb 2007, 14:32

OdgovorNapisal/-a fuerteventura » 07 feb 2007, 12:00

Po moje gre za Serisso foetido,to se vidi po zelenem poganjku,ki poganja iz zemlje ob deblu.

Slepo zalivanje 2x na teden se po moje ne obnese najbolje,zalivati moramo po občutku,ko se zemlja začne sušiti,čeprav se Serissa nikoli ne sme popolnoma izsušiti. Lahko,da so pri tvojem bonsaju zgnile korenine in tako ne morejo več opravljati svoje funkcije-zelo verjetno zaradi preobilnega zalivanja,ali pa se je bonsaj preprosto prehladil in odvrgel liste,kar se pri Serissi rado zgodi,ker je občutljiva na nizke temperature.

Jaz bi jo presadil v svež substrat ter redno rosil po zaenkrat suhih vejicah,pa boš videl,kaj bo. Pri presajanju poreži vse gnile in suhe korenine,pusti samo zdrave! :wink:
Lp,Fuerteventura
fuerteventura
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 29 jan 2007, 11:13

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 07 feb 2007, 12:26

No smo že bližje :!:

CITAT IZ FORUMA SLOVENSKI BONSAJ KLUB:
Avtor: Tomaž.Z

Serissa je zimzelen subtropski grm iz JV Azije. Zaradi goste rasti, majhnih listkov in številnih cvetkov jo zelo pogosto prodajajo kot bonsaj. Na žalost pa je znana po tem, da jo je predvsem začetnikom zelo težko obdržati pri življenju. Večinoma zato, ker ji ne moremo nuditi pravih pogojev. Naša stanovanja na žalost le niso subtropski gozdovi

Zahteve: ker je subtropska vrsta ima rada svetlobo, vlago in ne prenese nizkih temperatur. Poleti jo imamo lahko zunaj, ko pa temperature padejo pod 7oC jo prezimimo v prostoru z nekje 5-7oC. Tu ji moramo zagotoviti vsaj 2 meseca zimskega počitka. Prostor mora biti svetel, brez prepiha in vzdrževati moramo visoko zračno vlago z pršenjem ali vlažilnim pladnjem. Če imamo tak prostor v stanovanju jo imamo nato lahko tudi notri a nikakor je ne smemo postavimi na južno okensko polico nad radiator v centralno ogrevanem stanovanju.
Serissa ima rada konstantne rastne pogoje, zato se na spremembo okolja ponavadi odzove z odpadanjem listov. Ko se na nov prostor aklimatizira po cca. tednu dni požene nove. Pogosto prestavljanje pa jo bo izčrpalo in ubilo.

Zalivanje: ne prenese premokre zemlje in se nanjo odzove s gnitjem korenin. Zalivamo po potrebi, ko je zemlja na otip suha. Ker rabi veliko zračno vlago jo po potrebi pršimo oziroma postavimo na vlažilni pladenj. Rumenenje listkov kaže na pretirano zalivanje in gnitje korenin, rjavenje in sušenje listov pa na premalo zalivanja oz. premajhno zračno vlago.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a 283128 » 07 feb 2007, 17:48

Leopold Scheicher in fuerteventura hvala vama za pomoč , bom vse tako naredil kot sta rekla pa bom sporočil če bo kaj novega :D :D hvala
283128
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 feb 2007, 14:32

OdgovorNapisal/-a 283128 » 08 feb 2007, 00:18

aja pa še nekaj ali je to kakšna posebna zemlja ki jo moram imeti pri presajanju bonsai?
283128
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 feb 2007, 14:32

Zdravo !!

OdgovorNapisal/-a ivanvct » 20 maj 2007, 21:50

283128 je napisal/-a:evo tukaj so slike ! (ta trenutek nisem imel doma digitalca sem moral slikati z mobitelom zato so slike slabše kakovosti , upam pa da bodo saj malo pomagale)


Slika
Slika
Slika
Slika


Ta bonsaj na sliki je FICUS RETUSA
ivanvct
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 maj 2007, 21:47

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 20 maj 2007, 23:11

ne bi rad oporekal, ampak dvomim v to, ker je lubje na deblu pregrobo. lahko pa se motim, zaradi malce nižje kvalitete slike. ni pa nujno, lahko se motim.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 21 maj 2007, 08:13

Tale bonsaj bo težko še kdaj ozelenel :cry:
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

Živjo!

OdgovorNapisal/-a MaTeja24 » 23 maj 2007, 14:57

Trenutno sem iskala po netu, kako se skrbi za bonsai in našla vaše komentarje. Imam ravno tak bonsai, kot je na slikah, le da je moj šele v fazi sušenja listov, sicer imajo pa moje sestrične 2 enaka, ki že počasi odmirata. Ugotavljam, da nič ne pomaga..


Lp
Zajčk
MaTeja24
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 maj 2007, 14:51
Kraj: Pijava Gorica


Vrni se na Bonsaji - notranji

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron