srne in okrasni iglavci

Diskusija o boleznih in škodljivcih zunanjih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na
http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

srne in okrasni iglavci

OdgovorNapisal/-a mika_z » 05 jun 2009, 08:25

Katere okrasne iglavce srne ne marajo?

Vikend je ob robu gozda in pozimi srnice pojedo vse kar je zeleno. Letos so pojedle: vse liste bršljana, vse liste dveh grmov ilexa in vršičke ruševja (sedaj se suši). Najbolj hudo mi je za 2m visoko korejsko jelko, ketere iglic na zgornjih dveh tretinah ni več. Prejšnja leta so jo pustile pri miru.

Vem, da imajo srne prednost, zato res ne želim spodbuditi dolge razprave naravovarstvenikov, ker mi je glede tega vse jasno. Prosim le za nasvet, katera grmovnica bi lahko polepšala okolico.

Hvala!

Mika
mika
mika_z
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 31 jan 2008, 11:08
Kraj: Ljubljana

Re: srne in okrasni iglavci

OdgovorNapisal/-a sempervivum » 05 jun 2009, 11:47

mika_z je napisal/-a: Letos so pojedle: ... Najbolj hudo mi je za 2m visoko korejsko jelko, ketere iglic na zgornjih dveh tretinah ni več.



Mika, všeč mi je tvoj smisel za humor. Upam, da boš tudi ti dobronamerno razumela mojega.

Da so srne pojedle iglice na zgornjih dveh tretjinah 2 m visoke korejske jelke?! Objedajo torej 2 m visoko in to iglavce.

Najbrž je bila ena druga žival. Imenuje se žirafa.

Slika

Srne namreč ne objedajo iglavcev, sploh pa jih zaradi svojih fizičnih lastnosti niso sposobne objedati tako visoko!

Če ni bila žirafa, so rastline propadle iz kakšnih bolj običajnih razlogov.

Si kdaj pomislila, da se je jelka (ki je tujek v našem gozdu!) preprosto posušila, da je bršljan (ki je strupen in ga živali ne marajo!) odmrl?!
sempervivum
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 23 dec 2006, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tinko » 05 jun 2009, 18:43

Kot član zelene bratovščine bi ti odgovoril takole: Povsem možno je, da je bila srna ali jelen (okolica Ljubljane ima srne, jelene, celo medveda).
Srna ima noge dolge cca. pol metra, trup en meter, vrat z glavo. In ko se povzpne na zadnje noge, doseže lepo višino. Nekaj pomaga še sneg, ki rastlino upogne.
Poleti se prehranjuje s travo, listjem, solato, listi jagod so ji všeč, še bolj srčki radiča...
Pozimi spremeni presnovo in se prehranjuje z brstiči, popki, objeda robide, bršljan in iglavce, mačice leske. Hrana je volumensko manjša, porablja tudi nakopičene maščobe, nabrane poleti in jeseni (žir, želod, kostanj).
Gozdarji zaščitijo jeseni vrhove mladih smrekic z neko belo snovjo, ki odbija divjad.
Bršljan za srnjad ni strupen, zato ga pozimi na obhodih po lovišču večkrat obsekam in pustim na tleh kot dopolnilno krmljenje. Tako je dvojna korist, glede na to, da pretirana rast bršljana zatira rast drevesa. Sicer ga ne zajeda, a če ga preraste, zamori razvoj vej in listja, zato drevo propade.
Poskusi najti snov za zaščito smrekic ali tekočino, ki odbija divjad. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a mare69 » 08 jun 2009, 14:19

Uporabi purpen (poliuretanska tesnilna pena za gradbeništvo). Na količke okrog področja, kamor ne želiš, da zaide srnjad, našpricaj nekaj kupčkov te snovi, ki jih potem, ko se posušijo pa še pošpricaš s poper sprejem (oz. sprejem za odganjanje divjadi) in srne se ga bojo v loku izogibale.


http://www.supercena.com/I-Poliuretanska_pena__PURPEN
mare69
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 03 maj 2009, 00:23
Kraj: Novo mesto


Vrni se na Bolezni zunanjih rastlin

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost