Iglice porjavele!

Diskusija o boleznih in škodljivcih zunanjih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na
http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Iglice porjavele!

OdgovorNapisal/-a aquatico » 23 avg 2005, 13:19

Pozdavljeni!
Spomladi sem v dar dobil bor, ki sem ga postavil na balkon. Hkrati z borovcem sem dobil tudi navodilo, naj ga ne zalivam prevec.
Naenkrat sem opazil, da so iglice porjavele in to vse, do notranjosti! Zdaj pridno odpadajo, celo v celih sopih... ze kaksna 2 meseca.
Lega balkona je JV in borovec ima direktno sonce zjutraj pa tja do 11 (12). ure. Lonec je velik 40x40 cm, glinen.
Zdaj ga zalivam redno ca 1-2 litra na zalivanje in cakam, da se zemlja posusi.

Prosim za nasvet, kaj naj naredim, da mi lepotec ne umre!
[/img]
[/img]
Hvala!!!
aquatico
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 avg 2005, 12:59
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mihab » 24 avg 2005, 10:27

Če so ga napadli nematodi , potem mu ni rešitve.
Lahko pa so ga napadle kaksne glivice oz plesen ; poglej če se kje izloča smola
Poglej tudi malo okoli korenin če opazis kaksne plesni, mogoce bo kak fungicid pomagal
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 24 avg 2005, 10:29

Kolikor si opisal, ga vzdržuješ po šolsko in po moje pri sami negi nisi naredil kakšnih večjih napak razen, če si morda malce premalo zalival. Iz tvojega prispevka ne morem razbrati ali so se posušili tudi letošnji poganjki, če ne potem še imaš upanje, kajti za bore je povsem normalno, da odvžejo iglice na tri leta stari rasti. V tem času iglavci že počivajo in več kot, da ga pripraviš za naslednjo rastno sezono ne boš mogel narediti. Kupi kakšno specialno gnojilo za iglavce, pa čez zimo mu malce zavaruj koreninski sistem. Upam, da ne gre za kašno bolezen, ampak je rastlina samo malce šokirana zaradi transporta in presajanja, vseeno pa odnesi kakšno vejico v lekarno - da ne bo pomote, tja kjer prodajajo škropiva :wink: in če gre za bolezen, zelo pogosto gre pri odpadanju iglic za pršico, boš dobil ustrezno zdravilo.

Upam, da si bo tvoj lepotec res opomogel, poročaj.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 24 avg 2005, 10:33

Aha, vidim , da je Miha medtem dal nekaj koristnih nasvetov, na nematode res nisem pomislila ker pravi, da ga ima v posodi, pa kaj češ, včasih že vse bolezni in škodljivce kupiš ali dobiš v dar :(

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a aquatico » 24 avg 2005, 12:08

Hvala obema za pomoc! Torej skarje v roke in hop do lekarne :wink:
Spremembe pa bom seveda objavljal, da pogruntamo, kaj mu v resnici je... :idea: [/code]
aquatico
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 avg 2005, 12:59
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a borka » 16 sep 2005, 17:28

Tudi sama sem za darilo zgodaj poleti dobila krasen bor, katerega vršički so začeli rjaveti in iglice so na veliko odpadale. Peljala sem ga v drevesnico, kjer je bil kupljen in ugotovili so, da je kriv borov prelec. Sredstvo za zatiranje na naravni osnovi ni bilo učinkovito, zvedela pa sem, da pomaga preparat Confidor.
borka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 16 sep 2005, 17:19

OdgovorNapisal/-a Žiga.S » 01 okt 2005, 23:10

Žiga.S je napisal/-a:Lepo vas prosim, da vse teme, ki so v zvezi z boleznimi iglavcev napišete v podforum "Bolezni zunanjih rastlin"


Premestil sem v "Bolezni zunanjih rastlin" :|
...
Žiga.S
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 18 dec 2004, 21:06
Kraj: ...


Vrni se na Bolezni zunanjih rastlin

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov