Zamiolulcasa je pričela rjaveti namesto zeleneti !?

Diskusija o boleznih in škodljivcih sobnih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Zamiolulcasa je pričela rjaveti namesto zeleneti !?

OdgovorNapisal/-a 5er » 28 okt 2003, 23:35

Lep pozdrav!

Prosil bi za pomoč v zvezi moje Zamioculcase Zamiofoila!

Zamio sem kupil pred približno 3 meseci. Do sedaj je lepo uspevala oz. rasla. Pred priblizno desetimi dnevi sem opazil na konici še svetlih zelenih listov posušeno temno rjavo piko, katero sem kasneje odtrgal od lista. Mislil sem da bo to pomagalo vendar sem po treh dneh opazil da so se te rjave pike pričele delati še na drugih konicah svetlih zelenih listov!

Naj omenim:-da sem opazil tudi "solze" po zalivanju, če je mogoče vzrok v tem
- da imam v sobi nizke temperature (ponoči cca 10 stopinj)
- da zamio zalivam enkrat tedensko.

Upam da mi boste lahko pravočasno pomagali !

Hvala!
by 5er
5er
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 28 okt 2003, 22:47

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 00:24

Hojla, 5er.

Podobno smo že debatirali pri potosu in difenbahiji. Najlepši simptom si opisal, ko si povedal, da se pojavljajo solze po zalivanju. Rastlino preveč in prepogosto zalivaš. Solze pa so izločanje dosti preveč zalite vode.

Za mene je najboljši sistem zalivanja, ko se prst oz. substrat posuši.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a 5er » 29 okt 2003, 01:38

Najprej hvala za hiter odgovor!

Ja, sem si pred pisanjem teme prebral tadva članka, zato sem omenil te solze! Upam potem da je problem samo v zalivanju! S cim pa bi jo bilo najbolje zaliti ?
Sem poslal sliko z rjavimi problemi!

Drugače pa imam še en problem z eno vrsto deffenbachie(vsaj mislim) - ampak ta je je že res skori fuč! Veliko prej je bila pa cela košata z listi!
Po nasvetu cvetličark sem ji zamenjal zemljo s kupljeno zemljo, pa ni nič bolje! Mislim da bi bil pri takem stanju kakršenkoli nasvet koristen!
Aja pa korenin nima gnilih!!

Upam da slike niso preveč šokantne :D !

P.S.: Za stanje difenbahije pa nisem jaz kriv!!!

LP, by 5er
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
5er
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 28 okt 2003, 22:47

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 01:51

Ojla,

če si deffenbachio že presadil, potem jo zalivaj samo z postano vodo po potrebi (ko pomočiš prst v zemljo in se ti zdi da je suha, takrat zaliješ), postavi jo nekam na svetlo (ne nad radiator oz. radiator napol zapri), vsaj dvakrat na dan jo poprši z postano vodo in potrpežljivo čakaj, da si opomora. Vzemi jo iz okrasnega lončka, da bo odvečna voda iztekla (saj si naredil dranažo na dnu lončka-ne?) in rastlina ne bo po zalivanju "stala v vodi".
Glede tiste prve pa žal nimam izkušenj.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 10:18

Ja, zdaj moraš rastlino res obravnavati tako povedano "v belih rokavicah". Predvsem veliko svetlobe, pazi na zalivanje, (ko bo zemlja suha - to je najlepši znak, da rastlina živi in deluje - da pije vodo) in pršenje za užitek rastlini.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a 5er » 29 okt 2003, 18:02

Hvala, hvala obema ! Sedaj pa si rabim nabaviti samo še bele rokavice :) !!

Aja za dranažo:V slovarju ni tega izraza, tko da mislim da je ta izraz narečen in bi prosil če bi mi ga razložila - k mogoče sem že naredil dranažo pa še sam ne vem da sem jo :roll: .
.....Ok priznam nimam pojma kaj to pomeni pa tudi nič nisem naredil z lončkom :oops: !!

Drugače s čim pa bi se še lahko zalivalo lončnice za boljši razvoj(npr.:deževnica, kakšno kupljeno sredstvo,..)!
5er
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 28 okt 2003, 22:47

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 okt 2003, 18:45

Ojla,

od kje je beseda drEnaža (včasih se zatipkam) na vem, pomeni pa, da daš na dno lončka kakršen koli prepustni material (glinene črepinje, kamenje, koščke stiroporja ), skratka nekaj, da lahko odvečna voda izteče iz lončka skozi luknjice. Bistvo drenaže je, da pusti luknjice prepustne in se ne zabijejo (zamašijo) z vlažno zemljo.
Za zalivanje je daleč najboljša na sobno temperaturo ogreta deževnica. Pozimi velikokrat naberem sneg (ne ob avtocesti) v vedro, ga dam v stanovanje in ga nasljedni dan uporabim za zalivanje. Če te možnosti nimaš (poleti) pa vodo iz pipe pusti stati vsaj 2 dni.
Zadnjič spremenil Klavdija, dne 29 okt 2003, 22:54, skupaj popravljeno 2 krat.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a 5er » 29 okt 2003, 19:01

V glavnem najlepša hvala za vse nasvete in pomoč!

Obvestim če oz. KO se rastline opomorejo!

Lp, by 5er
5er
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 28 okt 2003, 22:47

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 okt 2003, 22:47

Tako, raje napiši, KO se rastline opomorejo. Velika peščica optimizma tudi pride prav. Včasih je dobro za drenažo kateremu substratu, ki preveč zadržuje vodo, tudi primešati malo peska, da tudi prepušča vodo skoz. Ni pa obvezno. Kot sem povedal, najlepši sistem je prst v prst, pa ko je prst (zemlja) suha, potem zalivat.

Moja mama ima eno rastlino (neznana), in dve enaki sta ji že prej poginili. Zdaj pa to rastlino zaliva komaj, ko se ta dobesedno povesi. A verjamete ali ne, res rastlina raste, saj je suha zemlja najlepši znak, da je rastlina vodo popila (seveda če ni na prostem in direktnem soncu, da bi vlaga hlapela iz prsti).
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota


Vrni se na Bolezni sobnih rastlin

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost