Madagaskarska palma

Diskusija o boleznih in škodljivcih sobnih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Madagaskarska palma

OdgovorNapisal/-a sonja pirc » 29 sep 2003, 10:12

Pred kratkim sem dobila madagaskarsko palmo,vendar nimam nobenih informacij o tem kako jo vzgajati.Rekli so mi le naj jo zalijem,ko povesi liste.Prosim za pomoč
sonja pirc
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 sep 2003, 09:44

OdgovorNapisal/-a JEMA » 29 sep 2003, 10:26

Zdravo!

Madagaskarska palma ni pri vzgoji nič kaj posebej zahtevna. Sam jo oskrbujem enako kot vse ostale kaktuse oziroma sočnice. Poleti jo imam zunaj in ji je dež, ki ga je bilo letos bolj malo, zagotovil zadostno količino vode (vmes sem vse sočnice le 2x pognojil in s tem tudi zalil). Sam pa ne bi čakal, da se listi povesijo. Takrat namreč rastlina že čuti šok pomanjkanja vode. Sploh pa pri madagaskarski palmi spodnji listi tako ali tako porumenijo in odpadejo.

Upam, da sem kaj pomagal. Povzetek - ne komplicirat :)

Matej
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 29 sep 2003, 11:39

Madagaskarska palma in voda sta v tesni življenski povezavi. Če jo dalj časa ne zalijemo, je to zanjo znak sušnega obdobja in da preživi kot v naravi, odmetava liste. Če jo zalijemo preveč, začne steblo gniti. Problem se še potencira, če je palma v okrasnem neprepustnem loncu, kjer ne vidimo tal in tako ne vemo koliko smo jo zalili (vzamemo jo ven iz okrasnega lonca, zalijemo, odcedimo in vrnemo nazaj v okrasni lonec).
Upoštevati je potrebno letno in zimsko obdobje. Poleti ji prija svetloba, svež zrak, sonce ter občasno pršenje po listih, še zlasti poletni rahel dež (o.p. če jo pršimo z vodo, ki vsebuje preveč apnenca - trda voda, se pojavijo na listih beli apnenčasti madeži).
Pozimi ne sme biti na hladnem mestu - manj kot 15 stopinj, kar pomeni, da jo lahko imamo vse leto v sobi na sončnem mestu. Presajamo jo spomladi, vendar previdno, ker ima občutljive korenine in če korenino poškodujemo je to zanjo usodno.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 sep 2003, 13:08

bom kar v tej temi dodal, da ne bom odpiral nove teme z istim naslovom. Pred nekaj časa sem že pisal o tem, da se mi sušijo vrhovi listov. Dobil sem nasvet, naj palmo presadim in jo zalijem z gnojilom. Vse sem upošteval, pa vidim, da se tudi pri mladih listih sušijo le konci. Drugače pa palma prelepo uspeva. Kot da bi bila hvaležna da sem jo rešil gotove smrti v OBIju.

LP
BoGo
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a templ » 28 sep 2005, 11:01

vrhovi listov se na palmi sušijo če je zrak presuh. (če gre zgolj za ozke konice listov do 1cm)..
povečaj vlažnost okrog le te.
templ
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 18 sep 2005, 18:00

so happy

OdgovorNapisal/-a matewzek » 05 dec 2008, 20:08

no jst sm tut kupu kaktus-palmo oziroma madagaskarsko palmo.No in ko sm jo kupu mi je trgovka rekla da jo morem zalivat uskič k je zemlja suha.No seveda sm jo zalivau usak teden ker je bila zemlja suha ampak potem mi je začel palma gnit!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :x :( :( :( :x

No in pol sm vedu da bo odmrla ampak useen sm še meu upanje,zato sm dal palmo k radjatorju in ji pristavu malo nočno lučko ko full toplote oddaja.V upanju,da bo ta voda ki je v kaktusu ob tk močni toploti izparela.

IN RES!ČEZ EN TEDN JE BLA PALMA SPET FUL UREDU.BODICE SO STALE POKONCI PA NI SE JIH DALO ZLOMIT PA ŠE NOVE LISTE JE ZAČELA POGANJAT NO IN JS SM BIU ZELOZELO VESEU
matevž šilc
matewzek
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 05 dec 2008, 20:00
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a palicnjak111 » 05 dec 2008, 23:05

Toga pa zdaj ne razumem. Kako si lahko rešil problem gnitja z lučko?
Lep pozdrav

palicnjak111
palicnjak111
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 31 dec 2007, 22:20

Re: Madagaskarska palma

OdgovorNapisal/-a FenX91337 » 30 jan 2012, 15:35

Jaz sem tudi kupil madagaskarsko palmo pa so ji listi na dnu in malo na vrhu se porimenili
in neznam kdaj jo je treba zalivat, presajat kakšna temperatura je najboljša za njo in kakšna zemlja
je najboljša za mojo palmo.
FenX91337
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 30 jan 2012, 15:31

Re: Madagaskarska palma

OdgovorNapisal/-a Miško » 13 jul 2012, 19:10

http://www.hrovatin.com/katalog-rastlin/pachypodium-lamerei/
Upam da sem ti kaj pomagal!
Uporabniški avatar
Miško
Guru
Guru
 
Prispevkov: 173
Slike: 6
Pridružen: 03 sep 2011, 14:38
Kraj: Trbovlje


Vrni se na Bolezni sobnih rastlin

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost