kaparji

Diskusija o boleznih in škodljivcih sobnih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

kaparji

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 22 mar 2005, 10:48

Vem, da ste že pisali o kaparjih (ščitastih ušeh) in kako se jih znebiti, vendar kljub temu prosim za pomoč. Strokovnjaki in ljubitelji svetujejo ročno odstranjevanje, tuširanje rastlin in uporabo različnih strupov, ki naj bi uničili te nadležne zajedalce, vendar vse to (preverjeno) ne pomaga veliko. Začelo se je z limono, ki so jo kaparji prejšnjo zimo skoraj dotolkli, ker sem jih prepozno opazila :cry: , sedaj se redno pasejo na (zaenkrat samo eni) ciklami, vedno pogosteje pa jih moram odstranjevati tudi z gnezdastega sršaja. Ker odstranjevanje ni najbolj zanesljivo, sem poskusila tudi s strupom (bolj blagim, prijaznim do ljudi in domačih živali), vendar so se belo-rjave ploščice čez čas spet pojavile. Pred kratkim pa sem nekje prebrala, da je najbolje napadene dele obrisati z vato, namočeno v alkoholu. Seveda me zanima, če lahko to kakorkoli škodi rastlini, še posebno brisanje po spodnji strani listov, kjer so listne reže, skozi katere rastlina diha?!? Že vnaprej hvala za odgovore, vesela pa bom tudi drugih nasvetov za boj proti tem malim hudičkom.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

kapar

OdgovorNapisal/-a 14008 » 07 apr 2005, 14:50

pozdravljeni!

ste ze nasli nacin, kako se znebiti kaparja? ce ja, bi ga delili z menoj? bozicna zvezda je namrec ze cisto uboga...

hvala vnaprej in lep pozdrav!
14008
14008
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 07 apr 2005, 14:45
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 08 apr 2005, 08:38

Lahko ti sporočim, da sem očitno vsaj za nekaj časa uspela pregnati kaparja z moje lepe praproti (vedno pozabim, kako ji je ime :oops: ). In sicer s kombinacijo ukrepov - malo sem jo zastrupljala, malo sem jo tuširala, še najbolj pa se mi zdi je učinkovito mehanično odstranjevanje. Seveda pa moraš biti pri tem ZELO potrpežljiv in vztrajen. Žal pa je uspeh najverjetneje le delen in se bodo (če ne že kaj prej) ti trapasti kaparji jeseni vrnili in boš moral/a postopek ponoviti. :?
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

kapar

OdgovorNapisal/-a 14008 » 08 apr 2005, 09:28

pozdravljena!

hvala za odgovor, a bi se vprasala: tusiranje z navadno vodo, verjetno, in zastrupljanje s cim? ravno danes nameravam v trgovino po strup, ker je reva zacela rumeneti. da bi jih pa pobirala, si ne predstavljam; bozicna zvezda ima cisto mehke liste in kaparjev je toliko, da so listi kot pocukrani...

res hvala za odgovor in lep dan se naprej!
boza
14008
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 07 apr 2005, 14:45
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a santo » 08 apr 2005, 09:51

Živ!

Vi samo nežno krpico vzemite v roke,
jo namakajte v blago milnico razredčeno z vodo.
Potem pa od lista do lista pa odstranjujte s potrplenjem.

lp
santo
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 21 feb 2005, 15:03

OdgovorNapisal/-a 14008 » 08 apr 2005, 09:58

uf, ne bo lahko. bozicna zvezda, dans se kopava!

hvala za nasvet in lep lep dan se naprej!
14008
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 07 apr 2005, 14:45
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 08 apr 2005, 10:43

To z milnico bom pa tudi jaz poskusila ob naslednjem pojavu nadlog. Milnica bo verjetno odstranila tudi lepljive izločke kaparjev. V naslednjih mesecih jih namreč pričakujem tako na praproti, kot tudi na ciklamah in, česar se najbolj bojim, na limoni. To zimo ji niso mogli do živega, ker ni imela listov :cry: Ampak kaže, da bo preživela in začela poganjati listke.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a santo » 08 apr 2005, 11:23

Živ!

Tud jaz imam agrume, pa tud kdaj pa kdaj kaparje,
in jih napadem z milnico - najbol zanesljivo in prijazno okolju.

lp
santo
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 21 feb 2005, 15:03

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 22 sep 2005, 20:08

Zdaj pa res napovedujem vojno kaparjem :evil: :twisted: :evil: :twisted: Čisto sem že obupana, ker so praktično preplavili moj gnezdasti sršaj - praprot z velikimi, lepimi, celimi listi, bršljanom se že pozna njihova zajedavost, pa tudi na drugih rastlinah jih imam :cry: :cry: Ker sem poskusila že praktično vse alternativne načine za prijazno odstranjevanje - od fizičnega do ekoloških škropiv in "napadanja" z milnico mi sedaj preostane samo še - strupen strupast strup. Takšen, kot ga uporabljajo sadjarji :!: . Sedaj samo še čakam, da se vreme nekoliko izboljša, da lahko svoje uboge rožce za nekaj dni prestavim nekam napol na prosto, kjer jih bom poškropila (upam, da ne tudi uničila :cry: ), pa da se strup vsaj nekoliko porazgubi, preden jih prestavim nazaj v dnevno sobo. Če se še kdo spomni zares uspešne metode proti močnemu napadu kaparjev, naj mi, prosim, čim prej sporoči. Sicer pa upam, da drugi nimate takšnih težav in da vaše rožice lepo uživajo in vas razveseljujejo. :?
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

kaparji

OdgovorNapisal/-a arena » 23 sep 2005, 00:07

Kaparjev se lako rešiš,s sredstvom Promanal AF Neu in je namenjeno za uporabo v notranjih prostorih. Sredstvo je učinkovito in res uniči kaparje,volnate uši in pršico.
Z ročnim odstranjevanjem se jih ne da odpraviti, ker nikoli ne pobereš vseh kaparjev. Pa tudi tuširnje z blago milnico ne pomaga.Kvečjemu prevečkratno tuširanje škodi rastlini.

Lep pozdrav!
arena
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 11 avg 2005, 22:19
Kraj: Most na Soči

OdgovorNapisal/-a romanah » 23 sep 2005, 08:11

Ali ima kdo kaparje na phalih?
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 23 sep 2005, 09:17

Arena, a mi lahko poveš še, kje lahko kupim Promanal AF Neu? Si ga sama preizkusila in veš, da je res tako učinkovito, ker ne bi rada spet kaj kupovala, pa potem ne bo rezultatov. Sicer pa res hvala za nasvet.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a arena » 23 sep 2005, 10:19

Kupila sem ga v kmetijski trgovini na oddelku za zasčito rastlin.Meni so se kaparji naselili na kaktuse sočnice in še na nekatere sobne rastline. Sedaj kaparjev nimam več. Sredstvo pa uniči tudi volnato uš in pršice. Je učinkovito sredstvo in niti ni tako drago 1000SIT.
arena
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 11 avg 2005, 22:19
Kraj: Most na Soči

OdgovorNapisal/-a Kitty » 23 sep 2005, 17:19

romanah je napisal/-a:Ali ima kdo kaparje na phalih?


Ko sem zjutraj videla tvoj post, sem si mislila, uh, hvala bogu, da nimam na orhidejah kaparjev. In potem grem mimo, gledam, kako lila phal odcveta in ti :evil: , na enem od venečih cvetkov dva ogromna kaparja!! Kako je to mogoče? Seveda sem ju takoj odstranila, pregledala sem tudi vse ostalo, obrnila vsak list, pregledala vse sosednje rastline in še pošpricala s Promanalom AF. Ampak - kako je mogoče? Vedno sem mislila, da to "od nekod prineseš".

Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a tamika » 06 okt 2005, 09:04

Kitty je napisal/-a:
romanah je napisal/-a:Ali ima kdo kaparje na phalih?


Vedno sem mislila, da to "od nekod prineseš".

Kitty


Ja, jst imam tud kaparje na orhideji! Sem že kupila okuženo. seveda takrat ni bilo nobenega kaparja nikjer - so se pojavili čez čas!

Poskusila sem že z vsemi mogočimi preparati, vendar se hudiči vedno vrnejo nazaj. Orhidejo imam trenutno izolirano od drugih rastlin.

Na kak način pa se kaparji prenašajo?
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 06 okt 2005, 09:34

Ja, res so obupna zalega. Jaz sem "odrasle" na svojih rožcah trenutno očitno kar dobro zatrla, vendar se bojim, da jih je v zemlji še kar nekaj takih, ki so se lepo skrili pred strupi in bodo počakali, da ponovno napadejo. :cry: Kako se prenašajo? Tako, kot so mi pojasnili vrtnarji in sadjarji, zelo preprosto. Kar sami se sprehodijo od ene rože do druge. V eni od prvih faz življenja so namreč čisto navadne bibe, ki se brez težav sprehajajo sem in tja, seveda pa so tako drobčkani, da jih sploh ne opaziš. :? V tisti drugi fazi pa se potem lepo prilepijo na liste, se pokrijejo s ščitkom in srkajo življenje iz naših rožic. In se seveda veselo RAZMNOŽUJEJO!! :x :cry:
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a frenky » 06 okt 2005, 13:01

Uspešno zatiranje kaparja: sistemični fungicid in ROČNO čiščenje.

Zakaj se čez čas ponovno pojavijo :?:

Razvije se nova generacija, ki je bila med časom škropljenja še v fazi jajčeca, ter ličinke, ki niso srečale FFS.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a CubiX » 02 feb 2006, 10:11

Enaki problemi z mojimi rastlinami. Začelo se je z mojo Schefflero, ki so jo kaparji popolnoma prekrili. Rastlino sem odstrani, a prepozno, saj so nadlege očitno že zlezle na Dieffenbachio.

Pozanimal sem se o tem Promanal AF in ugotovil, da gre za parafinsko olje (2,28 %). Podobni pripravki so tudi Belo olje-Pinus (93 %), Faciron oljni koncentrat (ca. 95 %) in Frutapon (980 g/kg).

Nameravam preizkusiti.
CubiX
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 30 okt 2003, 12:12

OdgovorNapisal/-a tamika » 05 feb 2006, 16:52

Jaz sem se upam, da za vedno rešila kaparjev na mojemu phalu! V Baumaksu sem kupila skropivo proti kaparjem, pršicam ...
Prodajalka mi je rekla, da naj jo pošpricam, pustim 2 uri in nato čez en teden postopek ponovim - bodo izginili! Hmm, seveda NE!!
Mojo orhidejico sem kopala v insekticidu najmanj 6x ter seveda male nadloge še ročno odstranjevala. Ko pa se niso več pojavljali pa sem mojo orhidejo še presadila ter se na ta način rešila še skritih neprijateljev. Spomladi jo bom verjetno preventivno spet pošpricala, ker si ne želim kakšne ponovne zajedalske družbe!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a tamika » 08 feb 2006, 16:15

S čim pa uničim mušice?
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

Naslednja

Vrni se na Bolezni sobnih rastlin

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost