BELI ČRVIČKI

Diskusija o boleznih in škodljivcih sobnih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

BELI ČRVIČKI

OdgovorNapisal/-a podvinci1 » 16 feb 2007, 20:53

V zemlji sobne rastline, sem opazila drobne, tanke bele črvičke, velike približno 1mm. Ali so škodljivi?
podvinci1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 02 jan 2007, 19:11

OdgovorNapisal/-a tina tw » 10 feb 2008, 18:41

Tudi jaz sem opazila podobne črvičke med koreninami moje pasionke. Po moje se iz njih izležejo črne drobne mušice.
Kako naj se znebim tega :evil: ?
Prosim, prosim pomagajte mi Slika
tina tw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 30 jan 2007, 11:39

OdgovorNapisal/-a frenky » 10 feb 2008, 19:21

podvinci1,

Če te tvoji črvički skačejo (ko se jim približaš) gre za skakače (collembula). jedo organske snovi in so znak prekomernega zalivanja. Če potopiš lonec v vodo priplavajo na površje.

tina tw, če se iz njih razvijejo črne mušice oz. je okoli lonca polno mušic so to ličinke mrtvaške mušice, ki naredijo veliko škode na koreninah. Uporabiti moraš sistematični insekticid ali pa jih loviš na rumene plošče (odrasle mušice).
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a tina tw » 10 feb 2008, 19:57

Ravno sem izbrskala, da so to mrtvaške mušice.....hvala za odgovor. Izgleda pa res, da so se morale razviti iz propadajočega sadeža. Bom morala v trgovino po tiste rumene ploščice in po kakšno škropivo.

ali se lahko mrtvaške mušice naselijo tudi v drugih rastlinah. Namreč imam še eno draceno na sumu, da je nekaj narobe z njo.
Prej je lepo rasla, odkar sem jo presadila pa odpadejo listi in se na koncu posuši tik pod vrhom. En vrh sem že odrezala v živo, vendar kaže, da bosta tudi druga dva storila podobno žalostno usodo.

Je možno, da so mušice priletele tudi v druge rasline?
Sicer jih p stanovanju ni več toliko, le na vsake kvatre se še kakšna najde.
Slika
tina tw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 30 jan 2007, 11:39

OdgovorNapisal/-a frenky » 10 feb 2008, 20:13

jajčeca izležejo v vlažno zemljo, kjer se razvijejo ličinke, ki delajo škodo. Nato se zabubijo in razvijejo do konca v leteči osebek, ki odleti in ponovno odlaga jajčeca.

Občasno se ti pojavljajo zaradi tega ker takrat rastline zaliješ. in prične se intenzivni razvoj. V ne optimalnem času je razvoj upočasnjen ali ustavljen.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a tina tw » 10 feb 2008, 20:16

Potem bo dovolj, če samo rumeno pločico obesim zraven, pa manj in redneje zalivam?

Zaredile so se v pasionki, ki pa potrebuje kar veliko vode.

Kaj bi lahko bilo z draceno?
Slika
tina tw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 30 jan 2007, 11:39

OdgovorNapisal/-a ena rožica » 14 jan 2009, 22:59

Tudi jaz sem opazila včeraj pri mojih potaknjencih kalanhoje tele bele črvičke. Nič ne skačejo. Ali moram počakat, da se izležejo mušice ali jih lahko že prej zatrem?

Kako so sploh prišle tja? Je možno, da z zemljo? Opazila sem jih tudi pri drugi roži, ciperusu, ki ima seveda vedno vlažno zemljo.
ena rožica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 19 feb 2008, 10:08


Vrni se na Bolezni sobnih rastlin

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost