bela bitja na zemlji

Diskusija o boleznih in škodljivcih sobnih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

bela bitja na zemlji

OdgovorNapisal/-a shpihot » 20 avg 2004, 09:05

zdravo,

opazila sem da se po zemlji mojega cycasa sprehajajo majhna bela bitja, cca. 1mm velika, podobna majhnim crvickom. rastlina je sicer videti zdrava. ko sem pregledala vse ostale roze v stanovanju, sem ta bitja nasla se na zemlji dveh benjaminov in se na eni rastlini, ki ji zal ne vem imena. tudi te rastline so videti zdrave. na ostalih ni bilo nicesar.

se je kdo ze ukvarjal s podobnim problemom? od kod so ta bitja prisla, in kako se jih lahko znebim?
shpihot
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 avg 2004, 09:00

OdgovorNapisal/-a fruto » 07 mar 2005, 19:37

tudi jaz sem na zemlji opazil, ze opisana bitja, ki so podobna crvickom, a izgledajo bolj kot nekaksne bolhe, saj vcasih tudi skacejo. zanima me, ali so ta bitja skodljiva, in kako se jih odstrani

občasno pa se na ali v zemlji pojavijo tudi vecji crviki, ki so veliki okoli 5 mm in vem da so skodljivi, saj se ponavadi pojavijo v zemji, kjer so kaksna semena, in ce semena nato izkopljes, vidis, da je ostala samo lupina. zdi se mi, da so to crvi, ki se izlezejo iz jajcec majhnih music, saj se vedno pojavijo skupaj z njimi. enkrat so se pojavili v zemlji od oxalisa, in naredili kar precej skode saj je propadlo okoli 10 listov. cez nekaj casa so izginili, vrjetno zato, ker sem rocno polovil musice.

ce mi znate pomagati, prosim dajte

se opravicujem za dol tekst :wink:
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a frenky » 07 mar 2005, 19:53

Pozdravljen fanta!
Ja mal preveč zalivata. :lol:
Gre za skakače(Collembola), ki na sobnih rastlinah ponavadi ne delajo škode (v večjem številu pa lahko poškodujejo nežne liste in poganjke), hranijo se z gnijočini rastlinskimi ostanki in jim prija vlažno okolje.

Lonček potopita v vodo, tako da sega voda čez rob lončka. skakači bodo priplavali na površje ali poginili. Nato jih enostavno poberita ali posrkajta (malo domišlije).
Pa dobro pomita podstavek!

L.p.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana


Vrni se na Bolezni sobnih rastlin

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov