So korejske jelke zahtevne?

Diskusija o akvarijskih rastlinah.
Aegagropila, Anubias, Barclaya, Cryptocoryne, Hygrophila, Myriophyllum, Tonina, ..

Moderatorji: dusanh, Kapitan Nemo, Moderatorji

So korejske jelke zahtevne?

OdgovorNapisal/-a BoGo » 22 sep 2003, 22:49

Pozdravljeni. Pred našo hišo urejam majhno zelenico, pa si je pred nedavnim mama zabila v glavo, da bo ona tam posadila neke iglavce. Ker se ni dala pregovoriti, sem šel tudi sam zraven, da ne bi kake norije pobrala. Pa sva se nekako zedinila pri korejskih jelkah.

Zanima me, ali so ta drevesa občutljiva?
Druga stvar, ki me muči, pa je, ali bo trava rasla okoli njiju, ali pa bosta vso hrano travi potegnili? Kako se v tem primeru zavarujem?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

jelke

OdgovorNapisal/-a misa » 23 sep 2003, 10:02

Pozdavljen,

Abies koreana in nje sorte niso pretirano obcutljivi iglavci, toda kot majhne sadike je pomenbno le, da jih zavarujes pred mocnim zimskim soncem.

Naj povem, da drevesa lahko zrastejo do 20 m viskoko in v sirino do 3 m. Seveda so moji navedeni podatki bolj splosni, saj se razlikujejo od sorte so sorte in varietet, ter specijesev, kakor je to normalno pri vseh rastlinah. Tako moras vedeti, da obstajajo tudi pritlikave korejske jelake, kakor je A. koreana var. prostata.

Njabolje je, da poves katere sorte natancno si izbral, pa ti bom kaj vec napisala o njih, ce te seveda zanima.
Glede taga, da bi jelke crpale hrano travi, neee. Toliko je je vedno in povsod dovolj, da bi trava lahko rastla, le vecji problem je v tem, da je pod drevjem senca in trava zato ne raste. Predvsem so jelke po navadi ovejane vse do tal.

Lep pozdrav
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 23 sep 2003, 10:38

Misa, nisem siguren, katero sorto sem izbral. Kupil sem jih v Kalii v Mariboru. Tam nama je povedal, da zrastejo 5-6 m. A je to mogoče ta pritlikava?

Upam, da naju z mamo ni nalagal.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 23 sep 2003, 10:48

:)

Ha ha ha, ko kopujes rastline si vedno zapisi njih ime, le tako bos lahko o njih karkoli izvedel, prebral, .....

Tezko vprasanje si me vprasal, so to te, ki sem jih navedla, samo Bog ve :). Upam, da me razumes, vprasal si me kakor, da te jaz vprasam: v kaliji sem kupila kaktus, mamilarija je in belo cveti, mi poves katera je?

Svetujem ti, ce imas trgovino blizu, da gres tja in vprasas kaj si kupil, pokazi rastlino, ki jo imas doma in si zapisi nje ima. Naprej je naloga enostavna.

Pa se nekaj je, vsak dober vrtnar si imena pise sproti, ko jih slisi in vedno ima kaj za pisati pri roki, tako bos lahko dobil veliko vec informacij o doloceni rastlini in se vec naucil.

Lep pozdrav in veliko uspeha na detektivskem podrocju :)
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 23 sep 2003, 13:21

ja, problem je v tem, da je pisalo Abies koreana. Nic pa zraven. Sicer pa imajo tam na splosno zapisana imena. Upam, da naju prodajalec ni nalagal in da res zraste samo 5-6 m.

Hvala za nasvete!
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 24 sep 2003, 07:19

Ola,

ce je to resnicno vse, kar ti je prodajalec dejal, potem ti ne preostane drugega, da mu verjames in cakas.

Ce bo drveo veliko 6m, potem bo lahko siroko 2-2.5 m.

Upam, da ti bo uspelo lepo uskladiti tvoje jelke.


Lep pozdrav
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 24 sep 2003, 08:54

Hvala. Včeraj sem ju posadil. Zdaj mi ostane samo še čakanje. Ko bo pa spodaj še pognala trava, potem pa objavim sliko.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 24 sep 2003, 09:53

Ola,

upam, da si rastlinam naredil kolobarje in jih tudi primerno posadil.

Komaj cakam na fotko, lahko jo pa posljes tudi na mail.

Lp
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 24 sep 2003, 19:50

Ja, upam, da sem primerno posadil. Tip mi je zagotovil, da naj ne bi bilo nic posebnega s sajenjem. Če misliš s kolobarji en tak kolobarski hribcek zemlje okoli, potem ja, sem jih naredil. Prosil bi pa se, da mi se malo pojasnis, kako jih je najboljse posaditi, da lahko se pravocasno popravim napake.

LP
BoGo
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 24 sep 2003, 21:20

Aloha,

izkopljes luknjo, ki naj bo vsaj 10 cm vecja od koreninske grude. Dno razrahljas, dodas kaj gnoja, ali humusa, na to nadevas se malo zemlje, postavis rastlino v sredino, ce potrebuje oporo, potem jo sedaj zapicis in luknjo zasujes. Tik preden je jama polna, dodas se malo gnoja in zasujes z zemljo. Kolobarski hribcek, ce tako imenujes kolobar, se mora nujno stekati proti deblu rastline.

Veliko uspeha
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 25 sep 2003, 08:06

ja, saj sem nekako tako tudi delal. Edino malo humusa oz. gnoja nisem dal preden je bila jama polna. Drugače je dno zrahljano in tudi humus. Kolobarje sem na slepo kar zadel. Hvala za vso pomoč.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 sep 2003, 11:33

Tukaj je prvi posnetek dokončanega projekta. Jaz sem po resnici povedano hotel samo zelenico, vendar pa je mama insistirala na iglavcih. Trava še sicer ni pognala, a samo za prvi predogled.

Spodaj levo ne vem točno, kaj je mama kupila, spodaj desno nek pritlikavi bor, prva in zadnja veliki sta korejski jelki, na sredini pa je kanadska čuga (tsuga). Ob strani pa sta že od prej cigararja. Čisto v ozadju pa je jelka (ali smreka :oops: ) že od prej.

Upam, da se ne bodo preveč razrasli. Sicer pa se lahko tudi obrezujejo, ane?

Več slik bo v prihodnosti na moji spletni strani.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 29 sep 2003, 14:11

Pozdravljen,

oprosti, ker se nisem nic oglasila, toda tooooliko dela imam.
Hvala za sliko, da sem lazje razumela samo situacijo. Iz slike je razvidno, pa ne da te strasim, toda absolutno je zasaditev pregosta. Zal :(
Abies koreana, skoraj zagotov, je drevo, ki raste stozcasto v visino 9-18 metrov, moram pa priznati, da redko doseze zaksno visino. Ima lepe vijolicno morde storze, raste pa tudi zelo pocasi. V sirino se razraste tudi do 4 metre, po navadi pa tja do 2.5 metra. Torej lahko sam vidis, da je tvoja zasaditev luskana, dokler drevesa ne bodo zrasla do njihove normalne visine. Jelk ne strizemo!
Catalpa bignonioides je pa pravtako drevo, ki zraste 10-15 m visoko in nekje od 8-10 m siroko.
Res je, da ste posadili stebelno vzgojene rastline, tako bo njihova krosnja bolj na visini in res se cigarovci lahko nekoliko obrezujejo, toda vedeti moras, da bodo te rastline izgubile svoj car habitusa.
Jaz bi nekja rastlin odstarnila, predvsem dobro premisli o cigarovcih. Ce bi bila pod njima samo zelenica, ne bi bilo salbo. Zadostovalo bi ze eno samo drevo na sredini celotne grede. Kot podrast pa bi posadili katere do nizje rastocih drevesc, ali grmickov.
Seveda sem se spregledala cugo, tudi to je drvo, ki zraste veliko in siroko.
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a misa » 29 sep 2003, 15:01

misa je napisal/-a:Pozdravljen,

oprosti, ker se nisem nic oglasila, toda tooooliko dela imam.
Hvala za sliko, da sem lazje razumela samo situacijo. Iz slike je razvidno, pa ne da te strasim, toda absolutno je zasaditev pregosta. Zal :(
Abies koreana, skoraj zagotov, je drevo, ki raste stozcasto v visino 9-18 metrov, moram pa priznati, da redko doseze taksno visino. Ima lepe vijolicno - morde storze, raste pa tudi zelo pocasi. V sirino se razraste tudi do 4 metre, po navadi pa tja do 2.5 metra. Torej lahko sam vidis, da je tvoja zasaditev luskana, dokler drevesa ne bodo zrasla do njihove normalne visine. Jelk ne strizemo!
Catalpa bignonioides je pa pravtako drevo, ki zraste 10-15 m visoko in nekje od 8-10 m siroko.
Res je, da ste posadili stebelno vzgojene rastline, tako bo njihova krosnja bolj na visini in res se cigarovci lahko nekoliko obrezujejo, toda vedeti moras, da bodo te rastline izgubile svoj car habitusa.
Jaz bi nekja rastlin odstarnila, predvsem dobro premisli o cigarovcih. Ce bi bila pod njima samo zelenica, ne bi bilo salbo. Zadostovalo bi ze eno samo drevo na sredini celotne grede. Kot podrast pa bi posadili katere do nizje rastocih drevesc, ali grmickov.
Seveda sem se spregledala cugo, tudi to je drvo, ki zraste veliko in siroko.
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a misa » 29 sep 2003, 15:03

Se opravicujem, da sta se dva enaka posta znasla na strani, ampak to se zgodi, ce ima clovek prevec dela in ne razmislja.

Lep pozdrav vsem
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 sep 2003, 22:09

misa, moram ti povedati, da se popolnoma strinjam s tabo, da je to zagotovo pregosto. Verjemi, mama je hotela še na gostejše. Čez par let pa bo to treba ven posekat, ker bo vsega skupaj preveč :( Meni je to grozno, a žal se mami pač ne da dopovedati.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Žiga.S » 30 dec 2004, 15:20

Kaj pa sploh delaš ???
Če lahko vprašam :oops: :oops: :oops: .
...
Žiga.S
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 18 dec 2004, 21:06
Kraj: ...


Vrni se na Akvarijske rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron