Vprasanje o Gardeniji

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Vprasanje o Gardeniji

OdgovorNapisal/-a matjazp2 » 10 maj 2004, 13:09

Vprasanje imam o Gardeniji;

Pred kake dvemi leti sem kupil Gardenijo za zeno (velik placal; v cvetlicarni Gardenii), v premeru najmaj 35, 40 cm. Lepo cvetoco,...
Ko sem jo prinesel domov so cvetovi zaceli odpadati in so vsi odpadli (ni bilo prekomernega zalivanja,... kasneje sem jo tudi presadil, normalno gnojenje), vprasal sem v Gardenii, so rekli "cudno, njihove lepo cvetijo,..." Ker v letu in pol ni bilo nic s cvetenjem (popke za cvetove je delala, vendar so odpadali, zadnji listi vej so se zaceli malo kravzljati) sem jo prakticno porezal do konca, skrajsal korenine, presadil.
V pol leta se je lepo razrasla, veje so dolge 25, 30 cm tako da sem jih pricel krajsati (ker niso tako goste). Zopet je zacela nastavljati popke in se mi zdi , da so ti zopet malo pokrceni (niso lepo ovalni) in zadnji listi se zopet malo kravzljajo (prejsnji listi so lepo zeleni in svetleci).
Zdi se mi da smo na stari poti.

Ima kdo kaksne izkusnje in nasvete z njimi??

LP Matjaz
matjazp2
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 07 maj 2004, 18:16
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Mimi N. » 28 maj 2004, 07:45

Ne bom te potolažila in razveselila. V knjigah sem brala (in enkrat poskusila), da je doma praktično nemogoče uspešno gojiti gardenijo, da bi cvetela kot v cvetličarni. Menda je preveč zahtevna za naše krute sobne razmere. Naj bi imela precej višjo vlažnost, kot je možno v naših bivalnih prostorih, strogo samo mehko vodo za zalivanje in pršenje (saj veš, destilirana odpade, samo deževnica ali snežnica), vsakodnevno pršenje itd., skratka pravi rastlinjak. Glavna ovira je zračna vlažnost. V sobnih razmerah poganja stebla in liste, cveti pa ne. Zaradi za njo krutih razmer je še bolj podvržena boleznim in škodljivcem. Pri tebi je uspeh že to, da je sploh nastavila cvetne popke...
Težavnost gojenja je tudi razlog za višjo ceno... In razlog za neko mistiko, ki jo ima gardenijin cvet. Podobno je z orhidejami. V cvetličarni to dobro vedo, vendar se sprenevedajo.
Žal mi je, da ti tako jemljem voljo do gardenije. Preusmeri jo na kakšno drugo, nam bolj prilagojeno rožo, saj jih je veliko. Še malo upanja: mogoče so v zadnjih letih vzgojili kakšen hibrid gardenije, ki je bolj prilagojen sobnim razmeram, zadnja leta se vlaga veliko energije v to. Mogoče je tvoj primerek že rezultat tega poskušanja...

Še čisto mimogrede moje izkušnje z rožami. Največ jih vzgojim iz potaknjencev ali delitve, tako so že od začetka prilagojene na razmere prav mojega stanovanja. V cvetličarni kupujem tisto čisto majhne po 400 SIT, tako skoraj od začetka rastejo pri meni. Če že kupim večjo rožo v cvetličarni, se psihično vnaprej pripravim, da mogoče ne bo prenesla selitve iz rastlinjaka v sobo. Po možnosti naredim kot ti: ko prenehajo delovati hormonski zaviralci rasti in se preveč pretegne, jo porežem, presadim, če preživi, je potem v redu. Itd, da ne nakladam preveč.

Pozdrav, Mimi
Mimi N.
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 06 maj 2004, 08:54
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 maj 2004, 10:37

Ojla,

sama imam Gardenio, sem jo čisto poceni (500 sit) kupila v Semenarni na Dolenjski cesti (brez cvetov in z odpadajočimi listi), pa se je postavla na noge (korenine :wink: ) in je imela prvi popek, ki je se je odprl in odišavil celo stanovanje :shock: .
Moj nasvet: postavi lonček z rožo na skledo v kateri je prod (večji kamni) nasut do roba, v skledo nalij vodo malo pod njen rob, tako da lonček z rožo ne stoji v vodi. Pomembno je, da je skleda tako velika, da njeni robovi segajo širše kot je krošnja rože! Seveda je pa obvezno pršenje vsaj 1x dnevno :wink: in stalno dolivanje vode v skledo.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Breda » 28 maj 2004, 11:59

Pozdravljeni,
sem čisto frišna rožca na forumu, tako da mi prosim ne zamerite, če sem ga kje kaj polomila.
Imam pa tudi jaz vprašanje o gardeniji. Letos sem kupila skoraj propadlo rastlino (saj veste, ena rožca - nora cena, cela vreča rožc - cena nora v drugo smer), skoraj jo je že požrla kloroza in sem ji prerokovala samo še kak teden življenja. No, pa se je postavila na koreninice (super, Klavdija!), poganja na vseh koncih in krajih in začenja cveteti. Ker je bila kloroza tako huda, sem jo večkrat zalila z železovim pripravkom in manj prizadeti listi so se večinoma popravili, nekateri pa (še) ne. Mladi listki so lepo zeleni. Ali naj še dodajam železo? Če je rastlina že zavihala rokave in se lotila življenja, je ne bi rada umorila s samo dobroto.
Hvala za vsak nasvet!
Lp, Breda
Breda
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 28 maj 2004, 11:44

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 maj 2004, 16:00

Ojla,

tud preveč dobrega jo lahko spet spravi na kolena (beri: ji potolče korenine). Mislim, da na tisti "škatli" od pripravka piše na koliko časa in koliko lahko dodajaš na rastlino te železove raztopine.
Sama sem z tisto brozgo zlivala Hortenzije (sem hotela imet modre cvetove) pa bi jih skor fentala, tako da ne pretiravat! Če sedaj normalno raste, bi jo pustila in ob prvi priložnosti raje presadila v svežo zemljo. :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Breda » 29 maj 2004, 10:48

Hmmm, na presajanje se pa sploh nisem spomnila :oops: ! Kakšno zemljo pa rabi gardenija, navadno ali mogoče tako kot za azleje?
Za hortenzije je imela pa zelo in vedno uspešen trik moja babica: k tistim, ki bi naj cvetele modro, je vtaknila v zemljo nekaj čisto navadnih, precej velikih železnih žebljev - uspelo je vedno in jim ni nikoli škodilo!
Lp, Breda
Breda
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 28 maj 2004, 11:44

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 maj 2004, 22:06

Ojla,

Gardenio je potrebno posaditi v kislo šoten substrat (ko je lonček poln korenin), pomembno je tudi, da rastline, ko ima popke ne prestavljamo in obračamo, saj tudi zato rada odmeče popke. :wink:

Za nasvet tvoje babice sem že slišala pred leti in imam pod Hortenzijami celo zbirko odpadnega železja :? , vendar sem šele pred časom zvedela, da na spreminjanje barve cvetov vpliva več dejavnikov (lega, kislost zemlje, vlaga...), predvsem pa mora biti prava sorta Hortenzije - jaz je očitno nimam :cry:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Breda » 31 maj 2004, 14:48

Poročam, da moja gardenija cveti, diši, poganja in jo bo sploh razneslo. "Skrivnost" je pa najbrž v visoki zračni vlažnosti - jo pršim, stoji nad vodo (oz. nad mokrim glinoporjem - meni se obnese bolje kot prodniki), pa še na istem oknu kot orhideje, ki nimajo ravno puščavske suše :lol: !
Lp, Breda
Breda
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 28 maj 2004, 11:44

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 31 maj 2004, 18:37

Ojla,

daj nam kako slikico privošči, če že omamne dišave ne pridejo do nas! :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Breda » 31 maj 2004, 19:02

Tudi s slikico ne bo nič! So me tukaj pozabili dinozavri, ko so izumrli, pa nimam digitalca :shock: !
Lp, Breda
Breda
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 28 maj 2004, 11:44

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 31 maj 2004, 19:15

Ojla,

škodaaaaa :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Breda » 14 okt 2004, 21:53

Jesen je tu, kmalu bo zima, brrr! Moja nekoč bedna gardenija je postala imeniten grmiček :lol: ! Ampak - kako jo naj pa prezimim? Naj ostane v sobi na oknu (torej na toplem) in skrbim za čim višjo zračno vlažnost ali naj jo dam v klet (hladno, nikoli ne zmrzuje), kjer je pa zelo malo svetlobe? Bom hvaležna za vsak nasvet, rožca ne samo, da lepo rase, mi je tudi prirasla k srcu :D , ne bi je rada izgubila čez zimo.
Lp, Breda
Breda
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 28 maj 2004, 11:44

gardenija iz Ikeje je zacvetela

OdgovorNapisal/-a voznikvozniku » 02 feb 2006, 13:00

Na tudi meni je uspelo, da je gardenija zacvetela, sem kar ponosen na svoje delo. Še mal slikc
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
voznikvozniku
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 02 feb 2006, 12:54
Kraj: Ljubljana

posušena gardenija

OdgovorNapisal/-a kate » 10 dec 2007, 02:02

Heejj!

Jest imam pa tudi dobre izkušnje z mojo gardenijo. Jo imam že tretje leto in je ful lepo cvetela poleti in zgodaj jeseni.
Potem je pa sledila selitev v novo stanovanje (kar je že samo po sebi šok) in v selitvenem kaosu se je uboga rastlinica "skrila" in je kar nekaj časa (beri nekaj dni- da ne bi kdo mislil, da so to bili tedni) nisem zalila, tako da se je revica posušila...
Sedaj pa ne vem, ali se je čisto posušila, ali si lahko še opomore???
Ali kdo ve kako in kaj? :?
Pozdrav vsem ljubiteljem rastlinic,
Kate
kate
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 34
Pridružen: 20 maj 2007, 19:56


Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov