bodeča neža oz. pegasti badelj in artičoka

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

bodeča neža oz. pegasti badelj in artičoka

OdgovorNapisal/-a petrička » 04 sep 2011, 21:23

Pozdravljeni!

Zaradi težav z jetri sem začela uživati semena pegastega badelja oz. bodeče neže. Naročim seme ne eni eko kmetiji in mi ga pošljejo. Cena kar visoka, ampak bo pozabljena, če bo leee imelo učinek. Po nekaj dnevih uživanja semen greva s partnerjem k njemu domov in najdeva to rastlino v polnem razcvetu. Ampak se pojavi problem, ker ne vema ali je ali ni...saj si je izjemno podobna z artičoko. A bi mi znal kdo povedati kakšna je razlika med pegastim badeljem oz. bodečo nežo in artičoko???

Lepo prosim za pomoč.

petrička
LP, Petrička
petrička
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 04 sep 2011, 21:15
Kraj: štajerska

Re: bodeča neža oz. pegasti badelj in artičoka

OdgovorNapisal/-a greeny » 05 sep 2011, 15:42

Hmm, mislim, da kot prvo misliš, da sta badelj in neža ena in ista rastlina, pa nista. Tole je badelj in je najbrž ta pravi, tole je pa bodeča neža. Ti dve sta nezamenljivi, saj je bodeča neža zelo nizka - ˝brezstebelna˝. To pa je artičoka. Socvetje pred odprtjem je zelo značilno (v prehrani), pri pegastem badlju je ovojek socvetja med cvetenjem zelo ˝špičast˝ oz. štrleč, poleg tega so listi pegastega badlja belo progasti/pegasti.
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

Re: bodeča neža oz. pegasti badelj in artičoka

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 06 sep 2011, 07:39

Kot ti je že greeny razložil, gre za tri različne rastline. Artičoke pri nas ne boš našla v naravi, tudi gojena ima v našem podnebju premalo časa za narediti značilen cvet. Pegasti badelj pa prav veselo raste, tudi semeni in se sam razseje, ko ga imaš enkrat na vrtu. Je pa boleče bodeč :D , listi namreč. Poskušaj posejati malo semen, ki jih kupuješ ali pa posadi rastlinico. Če je ne boš dobila pri tem svojem pridelovalci (izguba stranke :oops: ), bom povprašala pri nečaku, pa ti poslala rastlino za posaditi. Meni se je letos nekam izgubil, ker ssem imela večje posege po vrtu. lp
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

Re: bodeča neža oz. pegasti badelj in artičoka

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 08 sep 2011, 08:23

Hojla!
Bodeči neži pri nas rasteta dve v sredogorju in visokogorju. Gomoljasta in navadna drugače ji rečejo tudi kompava in se ne uporablja za zdravljenje jeter.
Artičoka raste pri nas na Primorskem in dozori. Listi se uporabljajo za zdravljenje jeter in za zniževanje holesterola. Z jetri je povezan tudi holesterol.
Pegasti badelj je pri nas gojena rastlina. Semena se uporabljajo za zdravljenje vseh težav pri jetrih.
Za zdravljenje jeter se uporablja še navadni sporiš in navadni repik ali gladišnik.
Lp Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

Re: bodeča neža oz. pegasti badelj in artičoka

OdgovorNapisal/-a petrička » 15 sep 2011, 08:56

stara postaja je napisal/-a:Kot ti je že greeny razložil, gre za tri različne rastline. Artičoke pri nas ne boš našla v naravi, tudi gojena ima v našem podnebju premalo časa za narediti značilen cvet. Pegasti badelj pa prav veselo raste, tudi semeni in se sam razseje, ko ga imaš enkrat na vrtu. Je pa boleče bodeč :D , listi namreč. Poskušaj posejati malo semen, ki jih kupuješ ali pa posadi rastlinico. Če je ne boš dobila pri tem svojem pridelovalci (izguba stranke :oops: ), bom povprašala pri nečaku, pa ti poslala rastlino za posaditi. Meni se je letos nekam izgubil, ker ssem imela večje posege po vrtu. lp


Zdravo!
Lepo prosim za rastlino. Sem vam poslala ZS.

LP
LP, Petrička
petrička
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 04 sep 2011, 21:15
Kraj: štajerska

Re: bodeča neža oz. pegasti badelj in artičoka

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 15 sep 2011, 19:49

Petrička, nobenega ZS ne vidim...
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

Re: bodeča neža oz. pegasti badelj in artičoka

OdgovorNapisal/-a petrička » 16 sep 2011, 13:23

Sem vam poslala ponovno ZS ;)
LP, Petrička
petrička
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 04 sep 2011, 21:15
Kraj: štajerska


Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • ARTIČOKA
    Napisal/-a 123 » 30 maj 2009, 20:12
    10 Odgovori
    6613 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a nadina Poglej zadnji prispevek
    04 jun 2009, 12:38
  • ARTIČOKA
    Napisal/-a 123 » 13 okt 2009, 16:22
    2 Odgovori
    2975 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a rok.k Poglej zadnji prispevek
    13 okt 2009, 18:44

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov