Slaba "forma" paprik in kumaric

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Slaba "forma" paprik in kumaric

OdgovorNapisal/-a grajbos » 13 jun 2010, 17:40

Ker vem, da je na tem forumu veliko strokovnjakov, vem da mi boste znali pomagat.
Težava je pa v tem...
Smo sredi junija, kupil sem sadike paprik in kumaric, ki pa nikamor ne rastejo. Pravzaprav se mi zdi, da se samo ohranjajo pri življenju.
Res je, da je bil maj precej hladen, junij pa zelo vroč, ampak dvomim, da bi bilo to krivo za slabo rast. Namreč, soseda ima enake sadike kot jaz, pa ji vse raste nadpovprečno dobro, vrt pa ima na podobni legi kot jaz.
Lega je precej sončna, zato sem naredil zastirko nad gredo (pod protitočno mrežo sma z mojo boljšo polovico prišila kopreno za vrt), da ne bi bilo direktne pripeke.

Greda je bila v jeseni izdatno pognojena, tako da je tudi zelo rahla... Rastlin ne bom opisoval, sem raje prilepil slike...

Paprika

Slika
Slika

Kumare
Slika
Slika
Slika
Cvet takoj postane bled, mala murkica pa rumena in takoj suha...
Vlage imajo pa dovolj (v tej pripeki sem jih je izdatno zalil zjutraj in zvečer)
grajbos
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 05 jan 2010, 20:52

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 13 jun 2010, 21:47

Pri paprikah je videti, da se sušijo zaradi premočnega gnojenja, ker konice postajajo rjave, listi pa rumeni. Morda gnoj ni bil dobro preležan...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a grajbos » 14 jun 2010, 08:59

Bom jih danes presadil na drugo lokacijo, pa bomo videli, kaj bo...

Res je, da je bila greda v jeseni zelo pognojena (nisem je jaz gnojil in prekopal), kakšen je pa bil gnoj, pa ne vem.
grajbos
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 05 jan 2010, 20:52

OdgovorNapisal/-a Feferon » 16 jun 2010, 23:45

Gnojenje je ena stvar. S čim se gnoji paprike ne vem. Recimo krompir in paradižnik spada v isto skupino pa se prvega gnoji s hlevskim gnojem, drugega pa s kompostom.

Drugo pa... Meni precej znano. Gre enostavno za temperaturni šok.

Če ti recimo dobiš iz rastlinjaka sadike, kjer stene le-tega lomijo žarke svetlobe, potem bo tam intenzivnost svetlobe manjša, kot tebi na vrtu. Ko jih pa neposredno preneseš tja, se morajo aklimatizirati.

Nekaj časa bodo trpele, potem bodo pa poganjale lepe zelene liste in plodove.

Lahko tudi pinciraš rastni vršiček, da bo zraslo več "avtohtonih vej", torej tistih, ki so "rojene" na tvojem vrtu in ne v rastlinjaku.
Feferon
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 20 okt 2007, 16:24
Kraj: Notranjska

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 18 jun 2010, 13:28

Meni so se kumarice in paprika tudi do sedaj slabo "držale", a so v teh deževnih dneh znatno porasle, ozelenele in zacvetele...

Je pa očitno "temperaturni šok" doživel ob prvem dežju grah, kateri je bil do sedaj prav lep, in smo ga že pridno obirali, saj je dobesedno čez noč porumenel..... :( ...tako, da spet ne bo nič iz kakšnih zalog v zmrzovaniku :(
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a grajbos » 18 jun 2010, 14:08

Kumarice in paprike sem presadil na drugo lokacijo. Še posebej kumarice so se zelo popravile.
Je pa bila koreninska gruda precej topla, skoraj vroča, še posebej tam, kjer so bile korenine v bližini kupa gnoja v zemlji.
Je pa res, da je temperaturni šok zelo vplival na rastline. Na prostem vse precej čudno raste. No, v zadnjih dnevih se je vse začelo popravljat.
grajbos
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 05 jan 2010, 20:52

OdgovorNapisal/-a fotografka » 20 jun 2010, 19:47

Klematis1 je omenila GRAH.

Pri meni se lepo drži, imam srednje visoko sorto, vse super fajn, le en velik problem je. Grah je 90% semen črvivih.
Morda kdo ve, zakaj, kako...? Tak mi ga je škoda vreči vsega vstran, a ne vem kaj naj naredim. Kaj je krivo za črvičke v semenih? :?
fotografka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 03 mar 2009, 13:05
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a polžek » 21 jun 2010, 09:46

Klematis1 tudi moj grah je bil ves ta čas zelo lep in je bilo pridelka dosti. No, sedaj je pa čisto porumenel :cry: sploh ne vem če še bo kaj zraslo. Razmišljam, da ga ponovno nasadim.
Kumare in paprika sta se tudi meni izboljšala pri rasti. Paprika sploh po tem, ko sem jo zasula z zemljo (kr konkretno) in zalila z gnojilom za plodovke. Tista, ki pa jo imam v koritih mi pa ves čas izredno lepo in bujno raste.
polžek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 73
Pridružen: 21 feb 2010, 14:15


Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost