IZ TRAVNIKA V ZELENJAVNI VRT

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

IZ TRAVNIKA V ZELENJAVNI VRT

OdgovorNapisal/-a ERIENNE » 24 feb 2010, 17:33

Marca bomo očistili zaraščeno parcelo, na kateri sedaj raste grmovje - trnje( podobno robidam) in praprot-za nastilj. Parcela leži ob potoku. Spomladi jo nameravamo pokositi in zreguliti. Potem bi jo prebranali in posejali rastline za zeleno gnojenje. Letos nismo mislili še nič saditi, saj imamo že drugje majhen vrt. Uporabljati bi jo začeli drugo pomlad, letos bi le pazili, da se ne zarste nazaj.
Naslednje leto bomo le s frezo plitvo prekopali zemljo in nasadili zelenjadnice.

In tukaj je naša dilema. Katero rastlino za zeleno gnojenje naj uporabimo? Parcela je na samem, okoli so travniki in gozd.
Kaj naj zasejemo, da bo imelo veliko korenin in bo preprečilo rast praproti in plevelov, pa hkrati ne bo povzročalo težav drugo leto, ko bo čas za sajenje zelenjave?
ERIENNE
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 01 apr 2009, 16:53
Kraj: NOVO MESTO

OdgovorNapisal/-a tinko » 24 feb 2010, 18:22

Facelijo in mešanico za zeleno gnojenje (500g za 50m2).
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a orhy » 24 feb 2010, 21:13

tinko je napisal/-a:Facelijo in mešanico za zeleno gnojenje (500g za 50m2).
tinko pozdravljen,
mene pa zanima kako facelija deluje na travo, ali jo zamori? Najbrž ne. :lol: :P
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a tinko » 25 feb 2010, 01:57

Nimam izkušenj. Letos sem nabavil seme, da bom posejal tam kjer ne bom sadil. Po moje zamori plevel na gredi in daje zeleno gnojenje, ko pokosiš. Poleg tega je paša za čebele. Zdi se mi, da jo mraz uniči. Pustiš jo preko zime in pomladi vkoplješ.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a ERIENNE » 25 feb 2010, 08:19

Ali ne bi bila boljša kakšna druga rastlina, ki bolj razraste korenine in onemogoča rast plevelov. Facelija se mi zdi super za na vrt, zaradi cvetov... bojim se da jo bo plevel na dolgi rok premagal.
ERIENNE
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 01 apr 2009, 16:53
Kraj: NOVO MESTO

OdgovorNapisal/-a Coaster » 25 feb 2010, 09:39

mogoče Ajda
izkušenj nimam le ta članek sem enkrat našel
http://www.kalia.si/sl/clanki/clanki/ne ... o-gnojenje
Coaster
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 07 apr 2008, 16:02
Kraj: Ankaran

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 25 feb 2010, 12:26

V te namene je odlična mešanica za zeleno gnojenje. Preizkušeno!!!
Poseješ in pustiš. Pozno poleti pa pokosiš in pustiš kar čez zimo da preperi v kompost. Pa še omamno diši celo poletje:)
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a ERIENNE » 01 mar 2010, 12:52

Vprašala sem še Zavod za kmetijstvo, ki mi je odgovorilo:
Zgodaj spomladi posejte belo gorjušico ( ali pa oljno redkev) Sploh gorjušica je v tujini znana kot pionirska rastline. Ko bo zacvetela pa jo podkopljete v tla, zabranate, zafrezate, kakor koli, pustite vsaj en teden tako grobo zafrezano, potem pa lahko posejete še ajdo, ki pa tudi ne pustite roditi, razen če želite, ker je tudi ajda nadležen plevel, če se seme vsipa.

Tako bomo tudi naredili, potem vam pa drugo leto povem kakšen je bil rezultat.
ERIENNE
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 01 apr 2009, 16:53
Kraj: NOVO MESTO

OdgovorNapisal/-a orhy » 01 mar 2010, 13:57

ERIENNE je napisal/-a:Ali ne bi bila boljša kakšna druga rastlina, ki bolj razraste korenine in onemogoča rast plevelov. Facelija se mi zdi super za na vrt, zaradi cvetov... bojim se da jo bo plevel na dolgi rok premagal.

Če se prav spominjam, je to enoletna rastlina. Je treba preverit.
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a orhy » 01 mar 2010, 14:03

Ja res je:

http://www.kmetija.si/new/content/view/918/47/

Facelija je enoletna rastlina, iz botanične družine vodolistnic (Hidrophyllaceae).V slovenskem jeziku jo najdemo tudi pod imenom vratičnata facelija. Njen izvor je Severna Amerika, natančneje Kalifornija. Američani jo imenujejo škorpijonska zel, saj vejice, na katerih so nanizani cvetovi,.....................
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a peaceful » 03 mar 2010, 21:19

Sam se ne bi ubadal z dvojnim sejanjem. Sfrezajete in očistite parcelo. Najbolje si je vzeti malo časa in počistiti korenine ven. Nato posejte mešanico za zeleno gnojenje. Konec poletja pol parcele pokosite in ko je seno suho, pokosite še drugi del. Svežo travo položite na vso površino na vrh pa seno. Spomladi 2011 boste imeli takšno zelenjavno gredo, da boste vriskali od veselja.
peaceful
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 01 nov 2007, 22:18

OdgovorNapisal/-a power3 » 03 mar 2010, 21:32

Za zeleno gnojenje lahko poseješ tudi mungo lahko tudi v mešanici s kakšno drugo rastlino za zeleno gnojenje

[url]www.semenarna.si/javne_datoteke/novice/datoteke/9-Mungo_letak web res.pdf[url]
power3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 24 jan 2006, 17:45


Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov