Kolobarjenje

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Kolobarjenje

OdgovorNapisal/-a neka » 07 jan 2010, 00:03

Prebrala sem nekja literature o kolobarjenju, a v praksi je to težje. Ker imam malo prostora, ne namenjam vsaki raslini svoje gredice, ampak sejem - sadim po načelu dobrih sosedov v vrste. A tu je problem. Naj nebi vsako leto gnojila vsega vrta, a dobri sosedje so tudi taki, ki potrebujejo gnojeno oz. negnojeno zemljo.
Kako vam to uspeva?
neka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 nov 2009, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 07 jan 2010, 15:17

Lahko to rešiš tako, da požrešne rastline gnojiš tako, da jih zalivaš s tekočimi gnojili (paradižnik, paprika..). Buče in kumare lahko posadiš direkt na kompostni kup. Lahko skombiniraš z zelenim gnojenjem. Mogoče bi ti bolj pomagala, če bi vedela za katere vrtnine gre ter koliko prostora imaš na razpolago :)

lp
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a neka » 07 jan 2010, 15:44

hvala,
vidiš da res drži pregovor, več glav, več ve. Nisem pomislila na tekoče dognojevanje. Sem pa bila zelo razočana, ko sem lani por presadila v vse "luknje kakor mašilo" in potem ugotovila, da res drži pravilo dobrih sosedov. Razlika je bila občutna.
Poleg tega pa me nese še to, da ne nosim s seboj načrta o kolobarjenju in potem se mi zgodi to, kar sem prej opisala.
neka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 nov 2009, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 08 jan 2010, 12:03

ne vem, jaz se ne obremenjujem preveč z načrti. naredim neko osnovni plan kaj bi radi jedli, potem pa malo improviziram. tudi na napakah se učimo, a ne :) dognojujem pa itak samo s kompostom ali zelenim gnojenjem. pri zelenem gnojenju dajem prednost motovilcu, saj tako imamo slastno solato celo zimo. no, ne ravno danes, ker je toliko snega zapadlo :)
je pa sedaj res pravi čas, da se malo zagrizemo v razne knjige in forume seveda :)

lep snežni pozdrav!
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a neka » 08 jan 2010, 12:34

se strinjam, da je sedaj pravi čas za načrte, ideje, komentarje. Izgleda pa, da sva v manjšini. Morda je preveč lepo opazovati sneg.
Morda ti sadiš bob? KAterega? Ta bo med prvimi v zemlji?
neka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 nov 2009, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 08 jan 2010, 13:23

boba še nisem sadila. ga bom pa verjetno letos, ker sem si uredila malo večji zelenjavni vrt ter razmišljam da bi ga dala kot predposevek, da mi malo obogati zemljo z dušikom. mogoče v kombinaciji z gorčico, ker ta še fajn prerahlja zemljo s svojimi korenincami.
če smo že pri literaturi ti moram priporočit knjigo od miše pušenjak - zelenjavni vrt. odlična je in vsekakor koristno branje, če je še nisi prebrala seveda :)
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a nadina » 08 jan 2010, 14:43

Kata-rina je napisal/-a:če smo že pri literaturi ti moram priporočit knjigo od miše pušenjak - zelenjavni vrt. odlična je in vsekakor koristno branje, če je še nisi prebrala seveda :)


Tudi zame je ta knjiga Zelenjavno sveto pismo...
Hvala Miši!
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 11 jan 2010, 13:43

Res je super ta Miša :)
A imaš mogoče njeno novejšo knjigo Za vsak vrt: kompostiranje in visoke grede ? Nisem se še odločila za nakup, ker je nisem uspela dobiti v roke in ne vem ali "se splača" ali je bolj ali manj isto kot v knjigi Zelenjavni vrt :roll:
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a nadina » 11 jan 2010, 20:03

Kata-rina je napisal/-a:Res je super ta Miša :)
A imaš mogoče njeno novejšo knjigo Za vsak vrt: kompostiranje in visoke grede ? Nisem se še odločila za nakup, ker je nisem uspela dobiti v roke in ne vem ali "se splača" ali je bolj ali manj isto kot v knjigi Zelenjavni vrt :roll:


Nimam, niti nisem vedela zanjo!

Isto kot tebe, zanima tudi mene - tista, ki prej kaj izve, naj potem tukaj tudi pove, prav? :)
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

Miša

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 11 jan 2010, 21:05

Jaz sem letos kupila knjigo Kompostiranje..in sem zelo zadovoljna. One vajine nimam, tako da ne morem primerjati, verjetno je bistveno obsežnejša. Sicer pa v Mišinem stilu, preprosto, razumljivo, praktično. Se vidi, da je njeno teoretično znanje podprto s konkretno prakso v lastnem vrtu.
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a neka » 12 jan 2010, 20:59

Zelenjevni vrt sem si sposodial v knjižnici in si naredila nekaj izpiskov. Se strinjam, da je odbra knjiga, kajti doma sem imela še nekja drugih knjig, pa moram priznati, da mi kakšne ameriške variante niso blizu.
Kompostiranje še nisem niti iskala. Bom pa vsekakor pogledala. Hvala za idejo.
neka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 nov 2009, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a neka » 12 jan 2010, 21:04

Kata rina, katere bobo pa boš sadila? Kdaj ga pobereš? Jaz sem čakala, da so stroki počneli, a to je kar trajalo. Torej ta moj predposevek je ostal dolgo na gredici.
Nekateri bob sadijo že februarja. Mislim, da tudi Pušenjakova tako piše. samo potem itak dolgo nič ne zrase. Kakšne izkušnje imate ostali?
neka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 nov 2009, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 13 jan 2010, 14:35

Boba se spomnim iz otroštva, saj sadila ga še nisem :) Vem samo, da ga je bolje pobirati mladega saj kasneje dobi precej trdo lupino. Nisem še šla v akcijo za semenom. Semenarna ima neko špansko sorto, jaz bi pa še najraje sejala kako avtohtono sorto, če jo bom kje izbrskala :roll:
Lani v Toskani sem videla, da ga ogromno uporabljajo za kolobar s pšenico.
Tu sem našla nekaj podatkov iz kataloga od semenarne lj.
BOB AGUADULCE
Je na mraz neobčutljiva stročnica,
zato je lahko prva zelenjava
iz vrta. Sejemo ga od februarja
pa do srede aprila. Okus
mu doda začimba šetraj, zato
naj raste v njegovi družbi. Poleg
tega, da tla bogati z dušikom,
jih s svojimi bujnimi koreninami
rahlja. S svojim vonjem odganja
voluharja. Uživamo predvsem
mlada zrna, ki so zelo bogata z
beljakovinami in idealna
hrana za diabetike in otroke.
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a neka » 13 jan 2010, 14:52

Jsz sem čisto po najključju dobila res zelo, zelo staro seme boba. Čisto iz radovednosti sem ga posadila in je vzklilo. Bila sem precej presenečena. Samo ne vem, ali sem potem seme založila ali izgubila. To je bil čisto avtohtoni bob in je dobro uspel. Potem sem kupila v semenarni drugega, ki mi je slabo kalil in tudi rasel. Napadle so ga uši. Voluharja/jev pa ni pregnal. Teh imam dovolj in jih rade volje zamenjam. :D
neka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 nov 2009, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a fresia » 13 jan 2010, 16:03

neka je napisal/-a: Voluharja/jev pa ni pregnal. Teh imam dovolj in jih rade volje zamenjam. :D


Glede voluharjev.... Moram se zahvaliti naši zelo pridni muci, ki polovi dobesedno vse. Skoraj vsak dan nekaj čaka pred vrati, ker ve, da bo nagrajena z mlekom. Privleče pa res vse od miši, krtov, voluharje, slepce, vrabce, pred kratkim je bogve od kod privlekla celo podgano. Kar me je zelo presenetilo, saj se mačke ponavadi ne spravljajo na njih.
Drugače smo mi probivlali prav vse- od gnilih jabolk do ribjih glav in nevem kaj vse, vendar je boj proti voluharju zelo težak. Vso srečo v spopadu z voluharji, če bo pa naša muca imela mladičke, pa lahko dobiš kakšnega mladičke z geni prave zverine :) :) :)
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a neka » 13 jan 2010, 16:44

Imaš prav, če hočem voluharje menjat, jih moram najprej ujeti....škoda, mislim, da iz tega ne bo nič, vrt imam 5 km stran. Tako jaz mislim.
neka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 nov 2009, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Med_Ica » 15 jan 2010, 10:39

Kar se voluharjev tiče; pri nas na vrtu okoli hiše smo jih v zadnjih parih letih polovili že vsaj 20. Imamo past, ki smo jo kupili na nekem kmetijskem sejmu. Past je cca. 15 cm dolga plastična cev na enem koncu zaprta, vmes pa ima režo za plastično zanko, ki voluharja zaduši. Na konec cevi daš rezino jabolka, pred jabolkom skozi luknjice v cevi napelješ vrvico, s katero tudi napneš vzmet na kateri je zanka. Ko voluhar pride do jabolka, ga želi odnesti, zato pa mora pregrizniti vrvico in zanka ga stisne pri vratu.

Deluje 99%, je pa dobro upoštevati še nekaj detajlov. Pred uporabo je treba vse dele umiti v vroči vodi, da zabrišemo vonjave, in si potem nataknemo plastične rokavice, ko past nastavljamo. Najboljše je odrezati srednjo rezino jabolka s peškami, da je bolj vabljivo. Ko cev vstavimo v luknjo, kar se da dobro zatesnimo z zemljo (pazimo da ne blokiramo vzmeti z zanko), saj drugače voluhar začuti prepih in luknjo pred pastjo zatlači z zemljo.

Je pa pri tej pasti potrebno najti luknjo od voluharjev in najprej pustiti, da jo enkrat zapre, da vidiš kam postaviti past.
Med_Ica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 maj 2009, 18:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 15 jan 2010, 10:58

Pa res naredijo toliko škode, da se vam splača toliko s tem ukvarjati? Res me zanima, ker mi sadno drevje zaščitimo s košarami, na vrtu pa mi ne naredijo toliko škode. Vmes med zelenjavo sadim veliko tagetesa, ki razkužuje tla pa še smrdi voluharju. Seveda tu pa tam se spravi na kako solato ali krompir. Nekaj pa tudi morajo jesti, a ne :lol:
Sicer pa predlagam, da ostanemo pri kolobarjenju :)
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a neka » 15 jan 2010, 15:21

Se strinjam, malo smo zašle.
Torej kolobarjenje....kateri so se posebno dobro posrečile dobre sosede (rastline) da ne bomo spet skrenile. .

Sicer pa sem spet za korak bližje voluharju. Nastvaila past, a večkrat mi je luknjo zaprl. Hvala ti, pozabila sem, da moram dobro zatesniti, nisem pa zato, da nebi vzmeti zasula. Bom previdnejša, saj se tudi meni past najbolje obnese.

Voluharji delajo veliko škode. Res. Te mine veselje... :( :cry:
neka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 nov 2009, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 18 jan 2010, 12:11

Ojla!
Da vam malo poročam :) V petek sem si sposodila v knjižnici knjigo M. Pušenjak o kompostiranju in visokih gredah. Definitivno jo bom kupila, ker zelo dobro in dostopno piše tudi o gnojenju, kolobarjenju, mešanih posevkih in še pa še. Taka knjigica mora biti vedno na polički pravega vrtičkarja :)

LP, Katarina
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

Naslednja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov