JUKA

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

JUKA

OdgovorNapisal/-a orač » 25 mar 2004, 13:07

Imamo Yuko, ki je zrasla že do stropa.
Kdaj (letni čas) in kako lahko to rastlino znižam in kako se te odrezane kose rastline zopet lahko posadi, da bi tako vzgojil novo rastlino.


Lp in hvala
orač
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 feb 2004, 11:07

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 mar 2004, 23:06

Ojla,

najbolj zanesljivo pri tako veliki rastlini je zračno grobanje.
Črni debelejši vrečki (taka ki je za smeti) odrežite dno, tako da dobite tunel. Yuki povežite liste in čez njih poveznite tunel tako, da boste dobili "šal" okoli stebla. Rastlini zarežite v deblo (tam kot hočete, da bo potem velika) in zarezo potresite z hormonskim praškom za rast korenin, pod zarezo privežite spodnji rob "šala", v zarezo in okoli nje dajte kepo mešanice vlažnega mahu in šote. Nad zarezo zopet privežite "šal", tako da boste imeli okoli debla "plastično bunko". Plastični ovoj naj bo neprodušen, da se v njem ohranja vlaga, ki je potrebna za razvoj korenin (če je potrebno si pomagajte z lepilnim trakom). Čez čas odprite na zgornjem delu in poglejte, navlažite (če je potrebno) in zavežite nazaj. Ko bo zraslo dovolj korenin, odrežite deblo pod koreninami in posadite vrh v svojo posodo. Spodnji del (ki ga lahko prikrajšate) normalno zalivajte naprej in pognal vam bo enega ali več novih vrhov.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a orač » 30 mar 2004, 13:20

Najlepša hvala.
A to grobanje lahko počnem v vsakem letnem času?
Čez koliko časa približno tako pogrobana rastlina naredi nove korenine in kdaj je le ta primerna za odrez in presajanje.

Hvala
orač
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 feb 2004, 11:07

OdgovorNapisal/-a JEMA » 30 mar 2004, 13:57

Meni pa je moja yuca kar naenkrat povesila vse tri vrhove z listi. Dobesedno cez noč, tako da jo imam sedaj prislonjeno. Opazam, da spodnji listi začenjajo rumeneti. Pri oskrbi nisem nic spreminjal in tudi prestavljal je nisem. Kaj je lahko krivo in kaj lahko storim, da jo rešim pred propadom?

M
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 30 mar 2004, 14:58

Ojla,

Orač: koliko časa dela rastlina korenine je predvsem odvisno od tvoje oskrbe, proti koncu pomladi je ugoden čas za grobanje, saj je rastlina v polni vegetaciji. Za odrez stebla je rastlina pripravljena takrat, ko je v mahu in šoti polno korenin z katerimi bo rastlina lahko zaživela na novo.

Jema: poglej če imaš mehko steblo :arrow: gnitje, če ni dovolj zalita, sedaj ko več ne "počiva" :arrow: sušenje, mogoče pa jo je kaj "napadlo", lahko da se da vrhove rešiti, če jih podtakneš, je pa odvisno koliko je rastlina uničena. A lahko kako fotko prpopaš-bo lažje ugotoviti kaj je narobe!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a orač » 31 mar 2004, 11:57

Klavdija še to prosim, ker se na te zadeve bolj slabo spoznam.
Namreč,kako naj ta zareza v deblo poteka (a okol in okol debla) in koliko je lahko globoka da nebi slučajno preveč ohromil rastlino.
Hvala
orač
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 feb 2004, 11:07

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 09 apr 2004, 22:55

Ojla,

sem te spregledala...upam, da ni prepozno :oops:

Previdno zareži, tako kot bi hotel olupiti steblo, le da lupino pustiš gor-ne odrežeš do konca, samo zarežeš, najbolje je na vsaki strani stebla ena rana.
Zareza se naredi tako globoko, da se poškoduje samo skorjo stebla, pa je vseeno ali je navpično postrani ali počez.

Poročaj kako ti je uspelo :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Re: JUKA

OdgovorNapisal/-a karmen123 » 18 avg 2013, 16:58

Pozdravlljeni,

zaradi prostorske stiske mi je pred leti prijateljica odstopila zelo veliko juko, ki pa je že takrat rasla zelo "razgibano" in z obračanjem k svetlobi sem nekako vzdrževala težnost, da se ni prevrnila. Kljub obtežitvi s kamenjem :D v posodi je bila sedaj tik pred tem da se prevrne, poleg tega je zrasla do stropa...

Najbolj kritična vrhove sem odrezala in posadila (običajno mi tako uspe vzgojiti novo rastlino)...

Ostalo mi je pa dober meter dolgo neolistano steblo. Zanim me kako lahko iz tega vzgojim novo rastlino, tako da bo iz stebla pognala nove listne poganjke?
karmen123
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 18 avg 2013, 16:40


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

cron