Lepa rdeče oranžna Cambria

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Lepa rdeče oranžna Cambria

OdgovorNapisal/-a Genesis » 07 sep 2008, 12:17

Včeraj sem v Obi-ju v Ljubljani kupil novo orhidejo,Cambrio-to naj bi bilo ime za mešance, kajne? Saj to me čisto nič ne moti, meni je namreč zelo lepa in še tudi nisem nikjer take videl (niti na netu)
slike:

Slika

Slika

Slika

Slika
Še cela rastlina.

Slika
Listi in pseudobulba (če se ne motim, saj je tisto med listi pseudobulba?)

Slika
Še nekaj 'popkov', tile so na vrhu stebla, jih je še nekaj pod drugimi listi...

Kaj mislite? a je lepa, ali ni? :P OPROSTITE ZA SLABE SLIKE!
Če kdo kaj več ve o tej cambrii, naj se kar razpiše...

Sem pa dobil v enmu lončku 2 rastlini, ena še nima cvetov, najbrž je mladice te, ki ima cvetove?
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a tamika » 07 sep 2008, 12:45

Burrageara Stefan Isler
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Genesis » 07 sep 2008, 13:09

Obstaja o tem kaj več podatkov? sem pogledal na iskanje in si ravno ti nekaj mislila menjati, kajne? samo to je bilo pred kakim letom... ali veš kaj več o tej cambrii? upam da se res razrasta tako, kot je v tvoji temi nekdo napisal (nevem ravno kdo), vsaka pomoč prav pride!
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

Pozdrav

OdgovorNapisal/-a katinka » 07 sep 2008, 13:36

Samo sem jo kupila spomladi, presadila v prirezano 1,5l plastično steklenico, jo preluknala in postavila ven pod drevo, rastlina lepo raste, zalival jo je predvsem dež, ko je preveč deževalo so bile orhideje malo pokrite, z deževnico je bila le parkrat zalita, ko je bilo preveč vroče in ni deževalo več kot 7dni. Rastlina je lepo rastla in odgnala 2 nova poganjka. Kot sem prebrala ima pozimi ta orhideja rada bolj mrzlo okolje 15-18C, tudi zalivaš jo malo in redko. Cvetela naj bi šele, ko popolnoma izoblikuje bulbo.
lp kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a Genesis » 07 sep 2008, 13:41

A, torej je res trpežna orhideja... super :wink:
Na koliko pa jo naj zalivam v hiši? sem jo danes že zalil, pod plastičnim lončkom ima še tiste glinene kroglice, tako da ima zemljo vesčas vlažno, ali je to narobe?
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a Genesis » 08 sep 2008, 13:58

ŽE nove novice!

Bom kar s slikami pokazal!:

TOLE se mi zdi čudno:
Slika
ali se ta cvet suši? ( dva cvetova sta se tako obarvala)
Ni bil tka, ko sem ga kupil, možno je sicer, da se je začel sušiti... sem pa nekaj zahec probaval jo umetno oprašiti, ali je to razlog? samo to bi bilo čudno, ker sem šele včeraj to naredil... najbrž se suši, kaj menite na to?

TOLE me pa kar zelo veseli:
2 cvetova sta se začela odpirat! 1 je že skoraj odprt, drugi pa se je šele začel odpirat!:

Slika
ta je že skoraj odprt

Slika
ta pa se šele začenja... (slika ni preveč dobra, fotoaparat je nonstop hotel izostriti ZA cvetom, tako da nisem imel izbire...)

Kaj menite? navsezadnje je pri meni doma ta orhideja šele 1.5 dneva, torej je to kar dobro, kajne?
Pa še to me zanima, tam kjer iz stebla začne rasti nekakšno 'stebelce' na katerem je cvet so se začela delati sladke kapljice :) (sem probal, saj čisto malo, tako da nebo nič narobe), zakaj je to? ali je res, da če se to naredi, da so orhideji všeč razmere?

lp!
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a Connie » 09 sep 2008, 11:45

Cvetovi so se obarvali zaradi "starosti" in bosta tudi kmalu odpadla. No, vsaj jaz tako mislim.
Kar se tiče kapljic pa tako. Te kapljice niso nevarne. To je le naravni proces, ki se imenuje gutacija. Naj pojasnim. To je aktivno izločanje vodnih kapljic skozi v vodne reže preoblikovane listne reže ali žleze na robovih in konicah listov orhidej (najpogosteje se pojavi pri phalaenopsisih, cimbidijih). Z gutacijo orhideje vzdržujejo transport vode in hranilnih snovi ob večji zračni vlažnosti, ko je transpiracija (oddajanje vodne pare iz živega tkiva) ovirana.

Lp, Connie
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a Genesis » 09 sep 2008, 19:11

Aha, hvala za pojasnilo...
Glede tistih dveh cvetov bomo itak še videli, sploh pa ni problemov, saj sta mi začela cveteti 2 cvetova (na zgornjih slikah sta vidna), pa še ene 2 popka sta že kar nekoliko velika in bosta kar kmalu zacvetela :) če veste, koliko časa pa normalno cvetijo tele cambrie?
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a Genesis » 11 sep 2008, 21:37

Kmalu se bodo najbrž odprli še 3 cvetovi, 1 je že kar velik popek, druga dva pa tudi, smao malo manjša.
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a Genesis » 12 sep 2008, 14:22

DVA cvetova sta se odprla dopoldne ko sem bil v šoli! to je bilo pomoje kar hitro :roll: eden se bo pa v roku kakega dne-2 tudi odprl (jutri bo najbrž že uživla v vsej svoji barvi :D )

S tistima cvetovoma, ki sta nekoliko spremenila barvo ni še nič narbe, nista še odpadla ali se posušila... čisto lepa sta še vedno, samo odtenek oranžne se je malo spremenil...

Pa še tole, sem opazil, da sta samo ene 2 sploh odgovorila na karkoli v tej temi, ali pa vsaj komentriala... (kakor toliko) in me zanima, kaj je zdaj z orhidejarji na tem forumu ? :?: :( :wink:
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a snupy » 12 sep 2008, 14:59

Veš, če bi vsi tako " komplicirali " z vsako orhidejo in jo opisovali tako na drobno ( nekateri jih imajo/imamo tudi čez 50 kom) kot jo ti, bi bil ta forum v eni uri poln.
Veliko uspeha - v šoli in z orhidejo !
L.p. S.
Uporabniški avatar
snupy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 04 maj 2008, 20:33
Kraj: SG

OdgovorNapisal/-a Connie » 12 sep 2008, 21:48

Genesis, jaz to stran pogledam vsake toliko časa (oz. ne vsak dan) ... :wink:

Cvet cambrie cveti ca. 1 mesec in pol, odvisno od temperature, če je vroče, bo cvetela manj časa, če je pa hladno, pa dlje.

Lp, Connie
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a Genesis » 12 sep 2008, 22:04

Ja no, tisti ki imajo po 50 orhidej niso več začetniki kot sem jaz :wink: npr. tale cambria je npr. moja prva orhideja (razen vanilije, ki pa ravno ni tisto tapravo)(vsaj da je smao moja, drugače imamo že ene 6 orhidej, 7 +ta cambria). Jaz res še vsega nevem o orhidejah, zato pač rabim še kaj pojasnil, glede tega kaj se dogaja z mojo orhidejico in da vidim kako stvari tečejo pri orhidejah itd. saj najbrž razumete...

snupy, hvala...
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a Paph » 12 sep 2008, 22:15

Genesis, ves čas sem spremljala "novosti", o katerih si pisal. Več ali manj so ti že povedali kako in kaj je s tvojo lepotico.... je križanec Cochloodae, Miltoniae, Odontoglossuma in Oncidiuma. Vzgajaš jo lahko tako kot se vzgaja oncidiume: svetla senca brez direktnega sonca, 40-60 % zračna vlaga bi bila idealna, podnevi med 20 in 30 °C, ponoči tam nekje 15 - 18 °C. Paše ji gibanje zraka. Čez zimo ima raje malo hladnejše pogoje in malo manj zalivanja, čez poletje pa topleje in več zalivanja. Pozimi zalij tik predno se substrat čisto izsuši. Če se bulbe krčijo in nagrbančijo, potem je to znak, da so premalo zalite.

Katere orhideje pa še imaš doma?
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Genesis » 13 sep 2008, 09:41

Emm, zagotovo vem za vanilijo (samo da še ne raste kot bi morala...), in za bel Phalaenopsis z medlimi vijolčnimi črticami... ki pa je zdaj, ravno pred nekaj dnevi odcvetel.
Če se ne motim so še dve orhideji pri nas Phalaenopsis- en je zelen, en pa čisto bel (ki pa letos sicer nista cvetela, saj sem zdaj še jaz s orhdijami začel in naslednje leto bosta cvetela! sem kupil še gnojilo ki ga prej nismo imeli) Druge orhideje so pa mladice- 1 maldica je od zelenega, 1 če se ne motim od belega je zgnila že kar nekaj časa nazaj. In enega od belega z vijoličnimi črticami...
Vem da ni nevem kaj, je pa nekaj... pa še jaz jih nisem kupoval, tako da...
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a ficko » 13 sep 2008, 13:49

Ali za vse Cambire veljajo te pogoji ki ste jih našteli za to cambiro in ali enako dolgo cvetijo kako je pa pozimi z njimi in ali se cveno steblo potem ko odcveti posuši?? Drugače je pa lepa :lol:
Rastline so zakon!
ficko
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 21 jun 2008, 17:47
Kraj: okolica Grosuplja

OdgovorNapisal/-a Genesis » 14 sep 2008, 09:29

Emm, jaz sem kupil gnojilo Cvetal... kako naj gnojim naše orhideje?
Tole so razmerja dušika, fosforja in kalija...
NPK: 7-4-5 z mikrohranili.
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a ficko » 14 sep 2008, 09:40

Gnoji v razmerju ki je naveden na embalaži sicer pa je priporočljivo da jih gnojiš na 1 mesec.
Rastline so zakon!
ficko
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 21 jun 2008, 17:47
Kraj: okolica Grosuplja

OdgovorNapisal/-a Genesis » 14 sep 2008, 10:14

Ficko (robert, če si), rabim mnenje nekoga, ki se z orhidejami ukvarja že več časa kot ti :wink: če si robert, potem še jaz vem nekoliko več o orhidejah kot ti in mi nimaš kaj svetovat :wink:
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a felidae » 14 sep 2008, 10:22

1x na mesec je ok, samo raje uporabi polovičen odmek gnojila (enako st. enot vode : 1/2 priporocenega odmerka). Lahko pa gnojis z (veliko) bolj blago mesanico in gnojis na vsako drugo zalivanje. Meni je druga oblika gnojenja ljubsa, ker se mi zdi da je manj agresivna za korenine.

Lp
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

Naslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Nujno!-Rdeče pikice na listu orhideje
    Napisal/-a lejla » 08 avg 2006, 14:27
    2 Odgovori
    3330 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a gorga Poglej zadnji prispevek
    09 avg 2006, 11:48
  • cambria
    Napisal/-a ursa » 20 dec 2003, 17:24
    4 Odgovori
    4513 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a lunca Poglej zadnji prispevek
    04 apr 2006, 17:00
  • Cambria
    Napisal/-a tamika » 17 jan 2006, 18:56
    3 Odgovori
    3711 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a tamika Poglej zadnji prispevek
    17 jan 2006, 20:03
  • Cambria
    Napisal/-a Nuša » 29 jan 2006, 13:55
    7 Odgovori
    4453 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a skrf Poglej zadnji prispevek
    25 mar 2006, 03:09
  • Cambria
    Napisal/-a zupanana » 21 avg 2006, 08:34
    1 Odgovori
    2695 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a metulj Poglej zadnji prispevek
    21 avg 2006, 10:38

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov