Echinopsis huascha

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Echinopsis huascha

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 03 feb 2004, 09:33

Ali Echinopsis huascha negujem kot Echinopsis :?: Čemu potem toliko imen za isto stvar :?: Znanstveno ime je Echinopsis huascha, čemu toliko sinonimov:
Lobivia huascha, Trichocereus huascha, Cereus huascha, Helianthocereus huascha, Cereus andalgalensis, Trichocereus andalgalensis, Helianthocereus andalgalensis, Lobivia andalgalensis, Helianthocereus huascha var. auricolor, Trichocereus auricolor, Trichocereus andalgalensis var. auricolor, Trichocereus catamarcensis, Lobivia grandiflora, Helianthocereus grandiflorus, Chamaecereus grandiflorus, Trichocereus grandiflorus, Lobivia hyalacantha, Acanthocalycium hyalacanthum, Helianthocereus hyalacanthus, Echinopsis hyalacantha, Echinopsis lobivioides, Pseudolobivia pelecyrhachis var. lobivioides, Pseudolobivia lobivioides, Trichocereus lobivioides, Echinopsis pecheretiana, Helianthocereus pecheretianus, Trichocereus huascha var. pecheretianus, Lobivia purpureominiata, Echinopsis rowleyi, Trichocereus rowleyi.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

Sinonimi

OdgovorNapisal/-a izi » 03 feb 2004, 11:20

Mislim, da sem zadevo že enkrat razložil. V preteklosti je nove kaktuse opisoval vsak brez študija herbarijskih zbirk in podobno. Za eno bodico ali rebro več so že opisali nov kaktus. Poleg tega v tistih časih še ni bilo interneta in je bilo dosti težje priti do raznih informacij. Rodove so opisovali različni avtorji za isti rod ali celo vrsto neodvisno drug od drugega. Tako je nastala zelo velika zmeda. Danes stvari v roke prevzemajo botaniki in zadeve postavijo na drugačnih temeljih, pa tudi tu se včasih krešejo mnenja, kje postaviti meje med posameznimi rodovi in vrstami.
Neguješ ga kot ostale ehinopsise.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 03 feb 2004, 15:03

Vem Izi, da je bila ta tema že načeta. Lepo si napisal kako je s tem vendar problem tiči drugje. Ko iščem kaktus vprašam imate Lobivio grandiflora. Odgovor NE. Imate Trichocereus grandiflorus, to je eno in isto. Potem se sploh ne upam več vprašati, če imajo Lobivio huascha, ali Echinopsis huascha, saj je tako vse eno in isto. Tako sploh več ne vem kaj imam in kaj kupujem.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 03 feb 2004, 16:18

Poldi, če se že opiraš na poimenovanja se boš moral odločiti za en sistem in se ga čim bolj držati. Če seveda hočeš zbirati po imenih.
Kar se tiče poimenovanja se jaz opiram na priporočila ozirma poimenovanje po ICSG (International Cacteae Systematic Group). Po mojem je trenutno še najbolj sprejemljiv in uporaben. Vendar kakor precej drugih reči, stvar religije. Drugi zbiratelji seveda prisegajo na druge sisteme.
Ko se sam odločam za nakup kakega kaktusa mi je predvsem važen sam izgled. Če se dva pač imenujeta enako, izgledata pa različno, me to sploh ne moti. Zame je na prvem mestu še vedno rastlina in veselje z njo, potem pa ime.
Kar pa se same nege tiče je po navadi čisto dovolj če veš v kateri rod spada. Naravnih pogojev itak ne moreš čisto simulirati in mislim da za rastline vzgojene v rastlinjakih to tudi ni najbolj smotrno.

Pozdrav
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 feb 2004, 19:15

Ojla cyberman,

sem prav vesela, da je tvoje mnenje okoli poimenovanja kaktusov tako podobno mojemu. :P Mi je takoj lažje, saj sem vedno mislila, da sem samo jaz tak čudak :? , ki mu samo ime rastline pomeni bolj malo ali celo nič.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 04 feb 2004, 12:18

Ja, za sistem gre. Vsak zbiratelj naj zbira po svojem sistemu. Glej cyberman, če bi si midva hotela izmenjati dva kaktusa, kako bi to potekalo? Jaz dam tebi "čopkota" ti pa meni "puhkota" ali pa jaz ti dam "tarmenga", ti pa men "tazelenga".
Jaz zbiram kaktuse po sistemu rodov (čeprav se prav rodovi največkrat preimenujejo ali pa priključujejo - zato me to tako moti). Tako imam kaktuse v škatlah s peskom. Ena škatla so Lobivije, čeprav so to Echinopsisi. Echinopsise imam posebej v drugi škatli. Tretja škatla so Echinocereusi, četrta pa Notokaktusi, čeprav so sedaj Parodije, ampak zame so še vedno Notokaktusi. Ta velike nimam v škatlah ampak v loncih in jih imam skupaj v ozadju. No tiste, ki jih pa ne poznam jih imam pa kar tako na polici.
Jaz sem večino kaktusov v začetku kupoval na izgled (no pa sedaj tudi še kakšnega) in prav ti so v večini brez imen na okenski polici, zato je zame ime kaktusa pomembno.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 04 feb 2004, 19:56

Ojla,

no jaz pač drugače razmišljam Poldi, saj po svoje imaš tudi ti svoj prav :wink: ampak...
Itak smo si različni in v tem je ves čar, eni imamo tud "čupkote", pa zato nismo nič manjši ljubitelji kaktusov. :lol:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 11 feb 2004, 15:46

Klavdija ne gre zato, da bi merili kdo je večji ali manjši ljubitelj kaktusov. Češ tisti ki se gre borbo z imeni je boljši, kot tisti, ki ne ve imen. Bi pa z veseljem rad videl tvojo zbirko. Kaj zbiraš ti :?:
Poldi

P.S.
Obstaja tudi zasebna zbirka, samo tam Klavdija te ni, niti z enim samim kaktusom.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost