Stapelija grandiflora v. flavirostris

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Stapelija grandiflora v. flavirostris

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 19 jan 2004, 14:09

Lani novembra mi je kolega v službo prinesel nekaj "zelenega". Pravi to posad, pa boš videl kaj lepo cveti. Najprej sem mislil, da gre za epifil, nihče pa mi ni znal povedat kaj je to, dokler nisem pogledal na Bogo-tovo stran, kjer sem opazil, da ima on enak primerek.
Posadim in konca decembra lani odnesem v prezimovališče. Danes sem jo prinesel gor na svetlo in malo zalil, zato, ker sta se dva poganjka nekako izsušila in povesila.
Naj mi prosim kdo pove, kako jo negovati, saj je to moja prva stapelija, na forumu pa imamo strokovnjake, ki se profesionalno bavijo s tem.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

Stapelia

OdgovorNapisal/-a izi » 19 jan 2004, 15:00

Če misliš mene, sem amater. Jaz rastline ne prodajam.
Za stapelijo na Borisovi sliki ne bi upal trditi, da je S. grandiflora, dokler ne vidim cveta. Če je Grašičeva je po vsej verjetnosti S. gigantea, kar sem bogotu tudi že povedal.

Pazi, da se ne izsuši preveč. Zelo previdno zalivaj pozimi. Enkrat na 3 tedne bo kar dovolj. Spomladi jo tretiraj kot ostale rastline.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 19 jan 2004, 15:42

Izi ne vem. Na stapelije se res ne spoznam. Sodelavec je rekel da cveti vijoličasto, žametno v obliki zvezde. Prilagam sliko.
Poldi
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 19 jan 2004, 16:08

Kar se tiče je Izi še največji pro za stapelie kar jih poznam. Drugače pa sem kupil jaz mojo stapelio v vrtu kaktusov v Sečovljah, kjer sem jo videl cveteti. Cvet sem tudi poslikal in je na sliki spodaj:

Slika

Rekel sem da želim točno tako stapelio in sem jo kupil. Ta je moja kupljena:

Slika

Sicer je že nastavila dva ali tri popke, a so se vsi posušili... :(

Tule pa je še za primerjavo slika stapelie Grandiflore v. Flavirostris, katere sem zasledil na Internetu:

ta je s cactus mall:
Slika

in še ena:
Slika

Možno, da je to le sinonim in gre za isto rastlino. Bom preveril v enciklopediji.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Stapelija

OdgovorNapisal/-a izi » 19 jan 2004, 17:52

Slikana je grandiflora. Včasih je bilo kar precej več stapelij, bolj podrobno bo razloženo v naslednjem glasilu. Članek je že skoraj dokončan. V vrsto S. grandiflora so uvrstili S. flavirostris, S. ambigua, S. desmetiana, S. spectabilis, S. obscura in S. senilis.
Včasih je potrebno za id stapelij pogledati globoko v cvet. Ni nujno, da je Poldijeva enaka. Lahko je tudi S. gigantea.

LP

Iztok
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron