Dišeča orhideja

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Dišeča orhideja

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 21 mar 2007, 15:10

Katere vrste orhidej dišijo in so primerne za bivanje v stanovanju?
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a Connie » 21 mar 2007, 15:29

Coelogyna cristata (ful diši), Sigmatostalix radicans, Encyclia garciana, Angraecum sesquipedale, razni Cycnochesi in Catasetumi (tudi ti ful dišijo), Cattleya, Oerstedella, ...
Najbolj enostavne za vzgojo pa so Phalaenopsisi (nekateri tudi dišijo, jaz imam dva dišeča) in Oncidiumi (npr. Oncidium gardneri).
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 22 mar 2007, 00:01

Nekako mi je fejst padla v oči Phalaenopsis bellina pri orhideja.com. Kakšne posebnosti gojenja so pri njej? (sem si sicer prebrala o njej vendar želim še mnenja tistih, ki jo imajo).
Jaz bi jo imela v precej svetli spalnici (ne na okenski polici). Gnojila in zalivala pa bi jo enako kot ostale svoje orhidejce: 1× na 7-10 dni utaplanje v mehki izvirski vodi z gnojilom in redno dnevno špricanje (razen če kakšen dan pozabim) s to isto že pripravljeno vodo. S tem da imam vse orhideje (Phale in danes ugotovljenim Oncidium) na južni strani na okenski polici.
Mene bi to tak fejst melo, da bi že jutri letela po njo ;)
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a Connie » 22 mar 2007, 12:03

Tudi jaz jo imam, negujem jo tako kot pri ostalih hibridnih phalaenopsisih. Samo jaz jih gnojim le takrat, ko začnejo listi rasti. Pa še to: pozimi jih zalivam oz. tudi utapljam (z mlačno deževnico) le enkrat na deset dni, poleti pa na ca. pet dni, se pravi, da je to odvisno od temperature. Čim nižja je temperatura, tem manj zalivanja rabi. Substrat se mora med zalivanji rahlo izsušiti.
Res je prava lepotica, pa še ful diši.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 23 mar 2007, 15:03

Ja saj to imam namen. Sem pa brala pri naročilih, da moreš najprej naročit potem pa lahko tja prideš. Jaz ne vem zaj če bi samo to imela. Mi je všeč tudi Blc. Arom Gold, vendar bi rada vidla kako velika sidika je tisto. Sama namreč sem vseeno bolj začetnik in dvomim, da bi bila ravno sposobna iz čisto micene flance kaj ven dobit. Imam namreč že kakšno leto dni en dendrobium (mladiček) pa je še kar tako velik - no en listek mu je zrastel. Odrasle rastline pa mi lepo uspevajo. Ena orhidejca, ki sem jo kupila lani spomladi na razprodaji mi skozi do sedaj cveti ali pa poganja popke. Problem pa je v tem ker je do sedaj pognala le dva lista in nekaj malega korenin, kot čim ostale ki so vmes počivale so lepše. Tako da sem ji sedaj cvetno steblo (Phal) in upam, da bo sedaj kakšna dva meseca šla v listje, ker je res bolj izčrpano videt.
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a tamika » 23 mar 2007, 16:43

No, jaz sem ga samo po telefonu poklicala, pa vprašala če lahko pridem, pa mi je rekel da ja in sem šla!

Je pa ful prijazen!!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 23 mar 2007, 20:29

Tak. Sem poklicala in ga obiskala. Domov pa prišla s tremi orhidejami 8). Tip je zelo prijazen, menla sva se 2 uri. Ne zmanjka mu nikol, znanja ima ogromno. Pozabila sem 90% :oops: . Pogovarjala sva se o raznih orhidejah, trikih, gojenju, poslovanju, ... jaz sem mu pa malo povedla o akvarijih 8). Kupila sem Arom Gold in pa Phalaenopsis bellino, dobila pa lepi čeveljc (nekaj takega - zelo lepe pisane liste ima). Dobila sem ogromno napotkov, zvedla raznih zanimivosti. V glavnem ni mi žal. Ko bom imela malo več prostora za še kakšno orhidejco, bom še zagotovo prišla.
:wink:

Rastline so pa zelo lepe, močne in zdrave.
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Orhideja
    Napisal/-a crash_recovery » 27 jun 2003, 11:18
    4 Odgovori
    6057 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a crash_recovery Poglej zadnji prispevek
    02 jul 2003, 11:49
  • Www.orhideja.com
    Napisal/-a Spot » 24 jan 2005, 14:09
    2 Odgovori
    4971 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Milamay Poglej zadnji prispevek
    26 jan 2005, 14:43
  • orhideja
    Napisal/-a mrha » 08 feb 2006, 19:26
    3 Odgovori
    3878 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a mrha Poglej zadnji prispevek
    09 feb 2006, 11:56
  • orhideja.com
    Napisal/-a lunca » 07 mar 2006, 17:50
    3 Odgovori
    4049 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    07 mar 2006, 20:47
  • orhideja.com
    Napisal/-a felidae » 14 feb 2007, 16:57
    14 Odgovori
    9105 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a |TiNA| Poglej zadnji prispevek
    19 jan 2009, 17:16

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov