epidendrum

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

epidendrum

OdgovorNapisal/-a fruto » 30 jan 2007, 22:23

zivjo

v kaliji sem kupil epidendrum z rumenimi cvetovi.
ali je normalno, da so se nakateri listi povesili, kot bi bili oveneli. koliko casa bi moral biti odprt en cvetek.
koliko ga je treba zalivati sedaj pozimi ko cveti, ker se mi je zdel zelo suh sem ga zalil, a se je takoj pojavila plesen po povrsini zemlje in koreninah.

ali je vzrok za povesene liste in odpadanje cvetkov neprava kolicina vode ali kaj drugega.

lp
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a Connie » 30 jan 2007, 22:42

Epidendrumi so zelo hvaležne orhideje. Če so listi mlahavi, mehki oziroma nagrbančeni ter da je substrat moker, to pomeni, da je bila rastlina preveč zalita. Če so listi zelo trdi, potem ni nobene panike. Tudi pri nekaterih mojih epidendrumih (imam osem različnih) so listi malo čudni oziroma povešeni, a so zelo trdi. Pozimi jih zalivam (z mlačno deževnico) le enkrat na dva tedna, poleti pa vsak teden, se pravi, da je to odvisno od temperature. Čim nižja je temperatura, tem manj zalivanja rabi. En epidendrum (samo eno cvetno steblo) mi je neprekinjeno cvetel od oktobra 2004 pa do junija 2006 (sem si zabeležila :wink:). En cvetek zdrži skoraj en mesec.

Upam, da ti bo to v pomoč.

P.S.: Plesen na površini substrata - mislim :?: , da je krivo preobilno zalivanje. Hm, listi ... :?: :?:
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a tamika » 31 jan 2007, 10:35

Tudi jaz ga imam iz Kalie (kupila sem ga lani) in mi ravno poganja cvetna stebla (trenutno sta 2, sumim pa še na dva). Listi so pokončni in trdi. Zalivam ga enkrat na 10 dni, poleti pogosteje (imam ga zunaj), kot je že omenila Connie.
Bom poslala slike, ko bo zacvetel!

Lp, T.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a fruto » 31 jan 2007, 20:41

preden sem ga zalil je bila zemlja popolnoma suha, in se jue tudi potem kar hitro posusila, tako da nevem zakaj se ej pojavila plesen, a se mi zdi da je bila ze prej prisotna v substratu, ker so splesnele tudi lesene palcke, ki so za oporo, in to do vrha. tezko bi se v enem dnevu tako razvila, ce je prej nebi bilo.

listi so trdi, le blizu tam kjer so pritrjeni na steblo so napol prepognjeni in zgubani. mogoce jih je po nesreci prepognila prodajalka ko je orhidejo zavijala v papir, ker drugace zgledajo zdravi in tudi ne odpadajo.

cvetovi pa so se vsi osuli v enem tednu ko ej prisla domov, tudi popki so pocrneli. ali je mozno da je to zaradi mraza med prevozom domov. sem pa opazil, da se razvijajo novo popki na stebli, ki prej se niso cvetala.

ali mu bo dobro, ce ga bom sedaj man zalival in vec prsil po listih.

lp
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a Connie » 31 jan 2007, 21:34

Najbolje je, da se substrat med zalivanji (z deževnico) izsuši. Ker so splesnele tudi lesene palčke, je krivo preobilno zalivanje (premoker substrat). Kar se pa tiče popkov, mislim, da je bil to šok zaradi spremembe prostora.
Če ima korenine vidne, je najbolje, da se prši dvakrat tedensko po njih, poleti pa skoraj vsak dan.

Lp
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a nathos » 04 feb 2007, 19:01

a pa ta rastlina samo enkrat cveti iz enega "bambuska" a raste naprej in požene novega?
nathos
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 16 okt 2006, 22:40

OdgovorNapisal/-a Connie » 04 feb 2007, 23:01

Epidendrum cveti iz enega "bambuska" samo enkrat. No, se pa tudi zgodi (bolj redko), da iz cvetnega stebla naredi novo cvetno steblo (kot pri phalaenopsisih).
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a nathos » 04 mar 2007, 21:12

na enem epidendrumu sta se mi posušila dva vršička cvetnih stebel. Tudi drugače pa na drugih dela cvetke, vendar postanejo rjavi in odpadejo, še preden se odprejo.

Kaj bi bil lahko razlog?
nathos
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 16 okt 2006, 22:40

OdgovorNapisal/-a Connie » 12 mar 2007, 11:31

Epidendrum ne mara suhega zraka. Zato je dobro, da vsake toliko časa prezražite prostor.

Mislim, da je to krivo za propad.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

Cau

OdgovorNapisal/-a katinka » 19 mar 2007, 18:35

A se vi pogovarjate o hibridih? Jst sm najdla na netu ime Epidendrum hybrid Ballerina. Prvega sm kupila 4 leta nazaj in je bele barve in raste kot konoplja.Cveti vedno pozno pomladi (marec, april, maj). Tut če ga nč ne špricaš in se nč z njim ne ukvarjaš ne umre. Mladički se ful radi primejo. In ko misliš da bo že umru, požene kr iz stebla nove korenine v zemlo.
Ko jih presajate, al pa mladiče posajate je ful dobr da so majhni lončki, ful bolš nadzoruješ vlago.
Men iz tistega stebla k je na začetku mladiček nikoli ne cveti, vedno požene novo steblo in pol na njem cveti.
Po mojih izkušnjah je daleč najbolj enostavna orhideja, sploh glede cvetenja veliko bolja kot phali.
Če bi jo kdo zamenu za vijolčno al pa oranžno se priporočam.
kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a fruto » 19 mar 2007, 19:09

jst mam tut balerino, je ap zacev zdej poganjat nekej. dva poganjka sta bol pri tleh , nekaj pa jih ej na cvetnih steblih, tako da se nevem kaj bo pognal. bi bil za zamenavo samo mal kasnej da vidm najprej kaj bo zrasl iz tega. je pa moj bol rumene al pa svetlo oranzne barve
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a Connie » 19 mar 2007, 20:58

Jaz imam osem različnih epidendrumov, ki mi bujno rastejo. Imam Epidendrum Ruju Magic (cvetovi so dvobarvni (bele in vijolične barve)), Epidendrum hokulea, Epidendrum Ballerina oranžne barve, Epidendrum Ballerina rdeče barve in Epidendrum Ballerina vijolične barve, ostale so pa botanične vrste (Epidendrum porpax, Epidendrum (Dinema) polybulbon in Epidendrum cochleatum).
Tudi jaz sem za zamenjavo hibridnih epidendrumov.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a nathos » 19 mar 2007, 22:41

in kako se jih razdeli/razmnožuje?
a se lahko samo eno steblo odreže stran, tako, ki že ima korenine?
nathos
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 16 okt 2006, 22:40

OdgovorNapisal/-a katinka » 20 mar 2007, 15:08

jst nč ne kompliciram.Predvsem gledaš kok cajta mlada rastlinica na steblu raste.Koreninice niso problem. Se prime tut če ma sam dve mejhni koreninici manj kot 3 cm(men se je glih zdej ena taka prjela).
Tiste nove rastline, ki rastejo iz zemle pusti tam ker lepo uspevajo in ce je vse po sreči ti bodo tudi cvetele. Tiste pa, ki rastejo na steblih prej ko slej nehajo rastit in začnejo hirat, sej vidiš po listih da ne raste več, listi niso napeti. Takrat jih jst odstrižem s škaricami, je bolš kot če jih odlomiš k se ti lahko zalomi.Pol jih pa povaljam (koreninice in mesto kjer je bilo odrezano) v zdrobljenem oglju, da razkužiš.
Pol jih pa normalno posadiš v majhen jogurtov lonček, ki ga preluknaš in zemlje naj bo do polovice,je dovolj!! Jst pozimi ,če so take rastlinice posebi boge in brez koreninic lončke pokrijem z prozorno vrečko ki jo preluknam da pride mal zraka. Vrečko enkrat pošpricaš z vodo predn pokriješ. Prvi teden ali dva pustiš sam gledaš da je dovol vlage, sej vrečka zadrži veliko vlage. Pol pa postopoma vsak dan mal odkrivaš in po enem mesecu in pol čist odkriješ. Po 2 mesecih ponavad počas odžene prvi listek. Tko je pozimi. Poleti je pa vse ful hitrejše in več moraš zalivat in ni potrebe po vrečki. Aja pa da se ne boš ustrašu iz une male rastlince mi še nikoli ni cvetelo, ta rastlinca ponavad shira in iz nje poženejo čudovite močne ratlinice.
Mam pa različne izkušne. lansko poletje sem usadila 2 rastlinci v ločene lončke. Ena rastlinca je bila iz 2 in ena iz 3 stebelc. una iz 2 je pognala samo eno ful močno steblo in pred 20 dnevi zacvetela in istočasno pognala še eno ful bl močno steblo , ki je v 3 tednih zrastlo za 15 cm. ta druga rastlinca je pa sam ful novih stebl pognala , okoli 5. sam niso tok močna pa tut cveti še ne. (to rastlino sm dala za nov let eni gospe in je ful naudušena nad rastjo, sam še cvetke čaka)
:lol: Nathos sm ti napisala zlo izčrpno, da boš vedu kako
kati
Zadnjič spremenil katinka, dne 20 mar 2007, 16:04, skupaj popravljeno 1 krat.
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a katinka » 20 mar 2007, 15:16

connie me pa zanima če maš kdaj probleme s tem k rastejo skoz bl gor pol pa korenine več ne dosežejo zemlje, al jih takoj ko se to zgodi razdeliš in usadiš. k se je men to zgodilo.
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a Connie » 20 mar 2007, 15:56

Če je kakšna s koreninicami, ki raste na "nenavadnem" mestu, jo v vsakem primeru vsadim v drug lonček Sicer pa se to pri meni ne dogaja prav pogosto.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

cau

OdgovorNapisal/-a katinka » 30 maj 2007, 15:49

kar mal sem presenečena kako moja ballerina hitro raste. nova rastlina je začela rasti okoli novega leta, bila je skoraj enkrat močnejša od odstalih mladih poganjkov. Sedaj ima že par popkov in bo čez par dni zacvetela. to je že drugo steblo od iste rastline, ki bo cvetelo, prejšnje je ravno odcvetelo. obe sta zacvetele porazvitem 8 listu.
Tako hitre rasti pri orhidejah ne vidiš pogosto. Mislim tudi da balerinam zelo ustreza majhni lončki in malo substrata.
Kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a slap » 22 mar 2008, 01:49

zanima me če bi bila orhideja Epidendrum porpax primerna za terrarij(24C,80-90%vlaga)?

in ali ima kdo kakšno sadiko za prodat?

lep pozdrav.
slap
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 24 dec 2006, 15:15

OdgovorNapisal/-a katinka » 22 mar 2008, 12:27

Jaz je nimam, imam pa hibrida ballerino belega za zamenjat, ki ti bo lepo rastel na taki toploti, samo poskrbeti moraš za dobro prezračenje vsak dan.
lp kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a slap » 22 mar 2008, 12:36

jaz imam doma oranžnega epid. samo koliko sem videl na slikah je prav tako kot moj prevelik terarij je namreč visok 60cm.

rabil bi zares majhno orhidejo za pritrdit na kos veje.

Epidendrum porpax je zelo majhen ali se pa motim (na slikah na netu je videt ful mali)?

ce pa ima kdo kaksno podobno orhidejo se priporočam.

katinka hvala za trud ce pa bi zelela imeti oranžnega ti ga lahko posljem.

lep pozdrav.
slap
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 24 dec 2006, 15:15

Naslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost