miltonija

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

miltonija

OdgovorNapisal/-a breathe » 03 jun 2006, 23:36

a mi lahko kdo malo svetuje glede miltonije? na forumi nisem nasla nic kaj koristne informacije o negovanju. vem samo to, da ni rada na toplem. kako pa se zaliva, gnoji, etc.
hvala
breathe
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 01 maj 2006, 13:07
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a tamika » 04 jun 2006, 18:49

Jaz jo zalivam ingnojim enako kot ostale orhideje, pa mi res lepo raste in cveti.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a alanya » 08 jul 2006, 14:27

Kako pogosto pa miltonie cvetijo?
alanya
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 12 mar 2006, 12:54
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a frenky » 08 jul 2006, 20:46

Miltonia - potrebuje svetlo mesto, višje temperature poleti (dokler je vlaga dovolj visoka). Pozimi potrebujejo krajše obdobje počitka.

Miltassia (Miltonia x Brassia) - potrebujejo zračno in svetlo mesto preko celega leta. Nekoliko večje rastline.

Miltoniopsis (Miltonia x Odontoglossum) - potrebuje senčno in vlažno okolje. Pozimi naj temp. ne bo nižja od 10°C in poleti na višja od 26°C. V substratu naj ob večji delež šotnega maha. Cvetovi in cvetna stebla se rada odlomijo, zato pazljivo.

Miltonidium (Miltonia x Oncidium) prenesejo večja temp. nihanja. Cvetovi so dolgo obstojni in pogosto dišijo. Prostor naj bo svetel in vlažen, v substratu pa naj prevladuje lubje.

za gojenje v stanovanju odsvetujem uporabo glinenih lončkov. Zalivanje? odvisno od substrata in lončka. Zgubani listi se pojavijo ob neenakomernem zalivanju. Zgubani listi pa onemogočajo neovirano izraščanje cvetnega stebla, ki se deformira ali celo 'zagozdi' in propade.
Gnojenje je normalno, kot pri drugih orhideja, seveda v mejah normale.
V obdobju intenzivne rasti gnojila z večjim deležem N, v obdobju 'dozorevanja' in cvetenja poganjkov pa gnojila, ki vsebujejo večji delež fosforja.
cvetenje je odvisno od križanca, v večini primerov pa doma cvetijo preko poletja. Iz enega poganjka cveti samo 1 x, ob ustrezni vzgoji se pojavita dva cvetna stebla (levo in desno).
Do večjega izraza pridejo rastline v večjih šopih.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a breathe » 13 jul 2006, 18:19

Pred kratkim sem v baumaxu kupila en miltoniopsis z dvema cvetnima stebloma-enim debelejšim z veliko popki in enim manjšim. Na debelejšem so se mi odprli veliki cvetovi, vendar ne do konca. na drugem pa so postali popki rumeni in nato rjavkasti. (pa tako lepo je zgledlo v trgovini :( ) A mogoče kdo ve zakaj? Je lahko krivo prezračevanje? Se da se kaj narediti in ali se bodo napol odprti cvetovi še odprli (zdaj so tak ze kak teden)ali je slučajno taka vrsta :?:
vnaprej hvala za nasvet,
lep pozdrav
breathe
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 01 maj 2006, 13:07
Kraj: MB

OdgovorNapisal/-a lunca » 31 mar 2007, 09:20

ali mi lahko kdo pove kaj se dogaja z mojimi miltonijami? :(

Slika
Slika
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Connie » 31 mar 2007, 09:54

Po sliki sodeč je bila miltonija preveč zalita. Med zalivanji se mora substrat rahlo izsušiti.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a lunca » 31 mar 2007, 10:27

zalivam jih 1krat na teden tako da čeznje zlijem 0,5 l vode -tako kot ostale orhideje (cimbidiume, phalaenopisise) pa se nobena ne pritožuje :) edino ne vem ali jih moram dati na hladno pozimi-jaz jih imam skos v kuhinji.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Tika » 25 avg 2007, 19:35

Živjo! Pred nekaj meseci sem dobila orhidejo miltoniopsis, ki mi pa žal ne uspeva. Na slikah je videti, da se listi sušijo. Najprej so videti uveli, nato se zvijejo, sledi pa sušenje lista. Mi lahko kdo pove kaj je narobe? Zalivam jo enkrat na teden.
Kaj naj storim, da mi orhideja ne bo propadla?

Hvala za nasvete!
Lp

Slika
Slika
Slika
Tika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 22 maj 2007, 22:48


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Miltonija
    Napisal/-a LINDA » 31 jan 2008, 22:25
    18 Odgovori
    7467 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Connie Poglej zadnji prispevek
    09 feb 2008, 10:55
  • Miltonija
    Napisal/-a sandica » 25 dec 2008, 13:28
    8 Odgovori
    5046 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Espariol Poglej zadnji prispevek
    23 apr 2010, 13:46

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov