BUGENVELEJA

Sem spadajo vse rastline, ki rastejo v mediteranskem, subtropskem in tropskem podnebju. V našem podnebju jih moramo pozimi zaščititi pred mrazom (prestavimo jih v toplejši prostor).
kivi, citrusi, figovci, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

BUGENVELEJA

OdgovorNapisal/-a trojica » 28 mar 2006, 12:31

V Egiptu sem si nabrala vrsicke od razlicnih vrst bugenvelj. Tako sem jih tudi prinesla domov v Slovenijo in seveda, prinesla tudi nekaj tamkajsnje zemlje. Le te vrsicke (listke) odscipke, sem zmesala z zemljo za roze in z zemljo, ki sem jo prinesla ter postavila na okensko polico, kjer je svetloba, ter toplota priblizno 18 stopinj Celzija.
Sedaj pa so tako zalostne in nic ne kaze dobro oziroma, kot bi bile ovele in se ne bodo prijele. Zalivam jih zmerno.
Kaj mi priporocate, a je se kaksna resitev za njih?
Hvala vnaprej.
Lep pozdrav

Branka
r.strakl@siol.net
trojica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 31 mar 2005, 11:47
Kraj: SV.TROJICA

Ukoreninjenje vršičkov

OdgovorNapisal/-a muha » 28 mar 2006, 14:42

Kadar potikam vršičke rož, pri katerih se mi zdi ukorininjenje bolj težavno, jih potaknem v vlažno (ne mokro) odcedno zemljo. Mislim, da je tvoja mešanica kar prava. Jaz zmešam malo zemlje za rože, malo palmine šote in malo mivke. Lonček potem pokrijem s polivinilno vrečko in na vrhu naredim luknjico premera 2 - 3 mm. Le toliko, da se zrači, ne more pa se zemlja preveč osušiti. Potem sploh ne zalivam, le vsake toliko časa za vsak slučaj preverim vlažnost. Preveč zalivanja za potaknjence ni dobro. Večinoma mi uspejo, moram pa priznati, da mi bugenvileja ni. Ampak mislim, da me je takrat le sreča malce zapustila.
Poskusi, po 1 - 2 dneh bi se morali listi vršičkov znova napeti.
Vrečko pustiš čez lonček toliko časa, da začne rasti nov list oz. vršiček. To je znak, da se je potaknjenec ukorininil.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 24 nov 2006, 14:35

Sicer malce pozno, a vendarle, mogoče bo le koga zanimalo.

Ta mesec mi je uspelo ukoreniniti podtaknjenec Boungavilila glabra sanderiana. Najprej moramo vedeti, da je Bougainvillia v pravem pomenu besede OTROK SONCA, zato ji moramo za razmnoževanje pripraviti tudi take pogoje.
Razmnoževanje Bougainvillie je običajno kar težavno. Najbolje se obnesejo odrezani podtaknjenci iz zrelih, toda še ne olesenelih poganjkov. Vršički niso primerni.
Zakoreninijo se le pod steklom pri ogrevanju tal med 30 in 35 oC. Da se ukorenini moramo počakati vsaj 6 tednov.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a nasha » 24 nov 2006, 15:23

Zgoraj opisano rastlino poznam pod imenom bugonvilija, sicer jo ima prijateljica in jo tudi precej uspešno razmnožuje v navadni zemlji za podtaknjence, podtaknjence dela v začetku avgusta.
Prilagam sliki, če gre za isto rastlino.

Slika
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a nasha » 24 nov 2006, 15:26

Še cela rastlina

Slika
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a muha » 25 nov 2006, 10:44

Ja, Nasha, to je to. Sta mi oba z Leopoldom dala nov zagon, da naslednje leto znova poskusim. Na potaknjence računam pri sosedi.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Hinko » 25 nov 2006, 12:02

Moja izkušnja. Če nosiš podtaknjence iz južnih krajev pazi, da do doma
ne ovenejo. Najbolje, da jih narežeš zvečer pred odhodom in takoj daš
v kozarec z vodo, naslednji dan pa v moker papir in na letalo.

Sem prinesel kar nekaj južnih rastlin in jih z uspehom ukoreninil. Pri podtikanju ni odveč kakšen hormonski pripravek.

Nazadnje sem ukorenil takšno temno rdečo, ki je velika že čez 2 metra
in je čez poletje obilno cvetela. Žal svoje slike nimam, za barvo pa prilagam eno iz neta.

LP
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Hinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 16 jul 2006, 03:02

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 27 nov 2006, 16:08

Se priporočam za podtaknjenec temno rdeče, ker je ful lepa, ali pa menjam za podtaknjenec hibrida "Barbara Karst" - živo rdeče barve.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Mediteranske, subtropske in tropske rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost