hidrokultura

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

hidrokultura

OdgovorNapisal/-a mary » 14 feb 2006, 21:55

Zanima me, če ima kdo od vas izkušnje s hidroponiko. Nekje sem zasledila, da je ta način gojenja čist, brez tveganja z boleznimi, rastline živijo dlje, pa še zalivati jih ni treba pogosto. Kar vem je to: ali kupiš že na ta način vzgojeno rastlino (menda je draga) ali pa rastlino temeljito očistiš zemlje in jo posadiš v stekleni lonec ali kaj podobnega, in sicer v plasti mivke in peska, občasno dodajaš gnojila in poredko zalivaš. Torej, ker si ravno "ne upam", prosim za izkušnje.

Mary
LP!
mary
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 18 jan 2006, 11:28

OdgovorNapisal/-a frenky » 15 feb 2006, 18:45

kar se tiče orhidej, je možno 'hidroponsko' gojenje v glinoporu. Glede steklenega posode :arrow: pojavile se bodo alge.

mešanice mivke in peska ob dodatku vode nastane 'malta' in to nebi šlo.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a skrf » 15 feb 2006, 23:30

Pa je kdo to že sprobal? mam občutek, da bi ZRAČNE korenine zgnile...
skrf
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 05 jul 2005, 23:29

hidrokultura

OdgovorNapisal/-a mary » 16 feb 2006, 13:16

Hm, morda pa je to bolj primerno za rastline, ki se poredko zalivajo in imajo raje bolj peščen substrat, npr. kakšne palme ali kaktusi :roll:
LP!
mary
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 18 jan 2006, 11:28

OdgovorNapisal/-a barbara bobek » 16 feb 2006, 15:04

Frenky ... kakšna malta? Saj ne boš cement vsuval not! :lol: :lol:
barbara bobek
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 06 jul 2004, 07:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a skrf » 01 mar 2006, 11:08

skrf
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 05 jul 2005, 23:29

OdgovorNapisal/-a brankec » 04 mar 2006, 19:56

Preberi si na naslednji strani http://www.growinhydro.com/4436.html o prednosti gojenja orhidej v hidro kulturi. Kot tam piše ima hidro kultura veliko prednosti, da bi se splačalo poizkusiti.
Vsaka rožica je lepa.
brankec
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 21 jan 2006, 01:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mojcica » 01 apr 2006, 23:46

Že kar nekaj časa eksperimentiram s t.i. Semi-Hydro gojenjem orhidej. Gre za gojenje v glinoporju tako, da je v podstavku lončka stalno nekaj vode. Zaliva se z vrha. Voda se s podstavka kapilarno dviga po granulah glinoporja in tako ustvarja idealno mikroklimo za rast korenin, ne pozabite, da je v takem 'substratu' stalno zelo velik procent zraka. Za vande sem višji, drevesničarski lonček preluknjala in s tem še dodatno povečala prisotnost zraka. Eden od hibridov mi neprestano cveti že več kot leto in pol, odganja vedno nova in nova cvetna stebla, tako da resno razmišljam, da bom naslednjega odrezala in rastlini omogočila krajši počitek. Naj omenim, da imam zahvaljujoč tej metodi zelo malo dela z zalivanjem. Vende in sorodnice zalijem največ enkrat tedensko, zračna vlaga v stanovanju ni zelo visoka, okoli 50%. Preizkušene imam še hibride katlej in botanične vrste, oncidiume, phaleonopsise, kambrije, odontoglosume, epidendrume, dendrobiume, phragmipediume, aerangis, bulbophylum, nanodes, miltonia, miltassia,... Najvažnejše je, da se operacije lotite ko rastlina požene mlade korenine, ko so te še kratke in imajo zeleno konico. Novozrasla korenina ima neverjetno sposobnost prilagajanja. Naj na koncu omenim še en ekstrem, ki je ekzotičen celo zame, gojenje orhidej v vodi. Prek nekaterih tujih forumov je bil objavljen (kopiran) zanimiv članek na to temo. Kupila sem sejančke Dendrobium harveyanum, trgovec me je opozoril, da je možnost z njimi zelo majhna, saj imajo oni 25% preživelih. Pa mi je bil opis v knijgi preveč zanimiv, da bi spustila drobne rastlinice iz rok. Z običajno nego so mi sicer večinoma preživeli, daleč najlepši pa je tisti, ki je stalno v vodi. Rezultati so tako spodbudni, da bom v kratkem razdelila večjo sadiko oncidiuma, en del postavila v vodo, enega v glonopor, enega v perlit in zadnjega v običajen kompost za orhideje. Bomo videli.
Frenky, alge orhidejam prav nič ne škodijo, le pri doziranju hranil moraš upoštevati, da jih nekaj porabijo alge.
mojca
mojcica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 06 nov 2003, 13:22

OdgovorNapisal/-a frenky » 02 apr 2006, 09:55

Pozdravljena Mojca,

Glede alg se strinjam, niso škodljive. (estetika)

gnojenje hidroponskega sistema doma me še malo bega.

za gojenje v 'vodi' pa je potrebno stalno dovajanje zraka v vodno raztopino. Rastlina, ki ima stalen dovod zraka razvije 32 ATP energije, brez dovajanja pa le 2 ATP.

L.p.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a mojcica » 02 apr 2006, 21:34

Marko živjo,

V ATP-je se res nisem poglabljala, rastlinico sem enostavno postavila v malo stekleno stekleničko, približno 10 ml. Kisik prehaja v vodo prek vodne površine, saj nisem hermetično zaprla, izhlapeva, zato jo občasno dolivam. Zelo podobna procedura je bila opisana v omenjenem članku, če želiš ti ga pošljem,

LP, Mojca
mojca
mojcica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 06 nov 2003, 13:22

OdgovorNapisal/-a skrf » 03 apr 2006, 10:51

Nabavila sem odcvetel phal, da vidim kako se obnese semi-hidro kultura. Namočit ga moram v vodo in odstranit uničene korenine, ane? Za lonček pa sem brala, da se uporabi nepreluknjan in se potem nekje 3cm nad dnom naredijo luknje, da ima spodaj rezervoar za vodo. Tudi zrak lahko kroži skozi te luknje. Aja, a je voda lahko kar iz pipe in stoji en teden?

mojcica: Zanima me, če vande veliko cvetijo?
skrf
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 05 jul 2005, 23:29

OdgovorNapisal/-a tamika » 03 apr 2006, 14:30

Gospod iz orhideja.com je dejal, da lahko vande v dobrih pogojih cvetijo vsake tri mesece!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a mojcica » 04 apr 2006, 21:41

Glede luknjanja na višini pribl. 2 cm, to narediš, če za gojitveno posodo uporabiš npr. spodnji del plastenke od kokakole, ki nima odtoka. Tako omogočiš, da ostane po zalivanju na dnu posode voda, ki se bo kapilarno dvigala navzgor. Jaz uporabljam običajne cvetlične lončke različnih dimenzij in prosojnosti, zato ustvarim rezervo vode v podstavku, od koder del vode izhlapi in dodatno ugodno upliva na zračno vlago v okolici rastline. Visoke lončke, preluknjane počez in povsot uporabljam le za vande in sorodnike, ki potrebujejo največ zraka v okolici korenin, vse ostale so v običajnih. Hibrid vande cveti že več kot leto in pol, ko odcveti eno socvetje, je v naslednjem zalistju že oblikovan nov cvetni nastavek, če se komu to zdi nemogoče, se mene ne tiče. Res pa je, da mi ostale vande ne cvetijo tako obilno, rastejo pa čudovito in oblikujejo zdrave, debele korenine. Do pred kratkim sem uporabljala vodo s pipe, vendar se mi je začel nabirati vodni kamen na površini glinoporja, zato sem kupila vodni filter. Zdaj je boljše. Z vsakim zalivanjem dodam minimalno količino ustreznega hranila, mikrohrani, občasno tudi hormone in rastne stimulatorje.
Ta način gojenja sem naštudirala v detajle, ki si jih niti predstavljati ne morete. Začnete lahko na spletni strani namenjeni tej temi http://www.firstrays.com/ pod free information, ali pa nabavite težkodosegljivo, a edino knjigo, ki je bila objavljena na to temo The World of Orchids, a practical guide to cultivating orchids in soilless culture (J. Ross) obstajajo še informacije v francoščini, nemščini in italijanščini za tiste, ki jim angleščina ne leži preveč.
mojca
mojcica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 06 nov 2003, 13:22

OdgovorNapisal/-a skrf » 11 apr 2006, 22:15

Hvala za informacije! presadila sem dva phala in miltonijo :) Upam, da bodo rezultati hitro vidni... Malo me skrbi za miltonijo, ker je imela čisto nagnite korenine (zarad zalivanja v trgovini).
skrf
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 05 jul 2005, 23:29

OdgovorNapisal/-a milos » 03 maj 2006, 15:01

Mojca zanima me kje dobiš hormone in spodbujevalce rasti in katera hranila (znamka) dodajaš.
LP Milos
milos
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 30 maj 2004, 17:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mojcica » 09 maj 2006, 21:26

Poklicno se ukvarjam z vrtnarstvom, zato so mi dosegljive določene "stvari", ki niso v prosti prodaji. Če se malo poglobiš v prehrano rastlin, lahko prebereš med vrsticami kaj določen proizvod vsebuje. Za hobi gojitelja je to najpomembnejše. Druga možnost je splet, kjer lahko dobiš, kar si zaželiš. Nakupuj v EU, drugače bodo težave s carino.
mojca
mojcica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 06 nov 2003, 13:22

OdgovorNapisal/-a milos » 03 avg 2006, 10:02

Ali slučajno kdo ve kaksen ph naj bi imela voda za hidroponsko gojenje?
Na raznih hidroponskih gnojilih piše da bolj kisel - verjetno pa je odvisno tudi od rastline.
Ali uravnavate vrednost ph pri orhidejah, ki jih gojite hidroponsko?
milos
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 30 maj 2004, 17:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mojcica » 12 avg 2006, 22:49

Voda za zalivanje oz. razstopina hranil naj bi imela za večino orhidej pH med 5.5 in 6.0. Tako piše (:
Jaz ne kompliciram.
Mojca
mojca
mojcica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 06 nov 2003, 13:22

OdgovorNapisal/-a Marsumioon » 14 avg 2006, 12:10

Maš mogoče kako sliko da vidim to umetnino :shock:
(da si bo malo lažje predstavljat) :lol:

LP
Marsumioon
 

OdgovorNapisal/-a bungee- » 14 avg 2006, 15:16

mojcica: vprašanje glede zalivanja, kako pogosto je potem zalivanje. Ali je treba vzdrževat konstanten nivo vode v "rezervoarju".

Hvala za odgovor.
bungee-
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 14 avg 2006, 12:52
Kraj: Kamnik

Naslednja

Vrni se na Orhideje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov