Sclerocactus

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Sclerocactus

OdgovorNapisal/-a cyberman » 03 maj 2005, 08:00

ojla, a ma kdo še Kako še idejo kako naj spravim Sclerocactuse iz semena ven ? :)
Od cca. 10 vrst je ena kalila skoraj 100%, 2 bolj tako (2 sejanca sta že 3 tedne čisto bela), ostalo pa nič. Sem jih probal malo zarezat, pa pilit, pa jih ne gane kaj preveč. Sedaj jih držim malo manj mokro ker se drugače skoz plesen zraven baše.
A je poleg potrpljenja (in trpljenja) še kaka hitrejša metoda ? :)

P.S. od cca 50 ostalih vrst (turbinicarpus, ariocarpus, thelocactus) istega dobavitelja je vse prav lepo kalilo, in ponosno kaže prve bodice :)
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Jure » 03 maj 2005, 20:35

Po mojem si že presegel maksimalen procent kaljivosti. Obstaja še en pospeševalec poleg tega, kar si do zdaj naredil. Semena zdaj zaliješ z destilirano vodo. Zaradi osmoze se bodo kalčki napihnili in zlezli ven iz lupin. Tisto, kar je že strohnjeno, bo vse ostalo v lupinah. Moraš biti zelo pozoren, ker jih bo po enem dnevu razgonilo, če jih pustiš v destilirani vodi. Te sejance nedonošenčke moraš takoj cepiti in namestiti v sterilno komoro. Posebej moraš paziti, da odstraniš glive, ki rastejo skupaj s kalškom. Prve dni so še na površini in jih lahko kar fizično odstraniš. Ko enkrat prodrejo v notranjost, je pa že prepozno.
To je recept od Zvoneta, ki ima daleč največ sklerokaktusov pri nas in v širši okolici.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a cyberman » 04 maj 2005, 07:52

Zdravo,
hvala za ta nasvet. Jih bom še malo probal v dest. vodi potunkat. S cepljenjem žal nisem prav vešč, pa tudi podlage nimam bogve kakšne, tako da bom poizkusil srečo na koreninah. Nekaj semen zgleda že od zunaj uplahnjenih, z njimi se po mojem ni vredno kaj pretirano ubadat, medtem ko so ostala še vedno lepo napihnjena. Je pa klinc ker eni še iz lupine ne znajo ven zlest in korenino v zemljo usmerit :). Res najbolj trmasta in kočljiva sorta do sedaj :).

Aja tud čez zimo so bila semena skoz zunaj na minus temperaturah. Morda bi jih moral že takrat malo vlažit, da bi jih temperaturne razlike ven pognale.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a cyberman » 02 jun 2005, 11:15

No pa je spet en pokukal ven :). Po več kot 2 mesecih od setve. Vmes se je zemlja že nekajkrat izsušila, pa potem na novo namočena, in evo. Je pa nek čuden, dolg ko kumara in nikakor ne vrže lupine od semena stran. Namesto da bi korenino odgnal, tam tisto lupino s sabo šlepa :shock: En mi je zaradi tega že šel cugrund. Res čudna in zanimiva vrsta, stalno je kaj za opazovat :)
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj


Vrni se na Kaktusi in sukulente

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov