Ludisia discolor

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Ludisia discolor

OdgovorNapisal/-a gjergjek » 08 mar 2005, 22:11

Pozdravljeni!
Imam novo orhidejo, in sicer Ludisio discolor. Sedaj me seveda zanima, če ima kdo izkušnje z omenjeno rastlino oz. kakršenkoli nasvet. Na internetu sem prebrala, da se to orhidejo da zelo lahko vzgajati, ker je precej robustna, uspeva kar v navadni zemlji, zanima pa me sledeče. Rada ima namreč zelo malo svetlobe, ter toplo in vlažno okolje, zelo naj bi ji ustrezale kopalnice. Problem pa je, ker naša sploh nima okna in vas sprašujem, če bi zelo pogrešala naravno svetlobo, kot že rečeno najraje je v zelo senčnem okolju.
Za odgovore se vsem najlepše zahvaljujem! :wink:
gjergjek
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 mar 2005, 22:05

OdgovorNapisal/-a frenky » 08 mar 2005, 22:41

brez naravne svetlobe že ne bo šlo :D
Kopalnica je omenjena verjetno zaradi vlaga!
Čisto enostavno daj jo na južno okno oz tisto kjer ni opoldanske ali daljše pripeke.

Poročaj kako gre :wink:
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a goranrasic » 08 mar 2005, 23:29

Živjo,
jaz jo imam približno en mesec. Kupil sem jo v Bauhausu, ko so imeli tematske dneve. Ko sem jo kupil je imel komaj vidne nastavke za popke. Danes pa je cvetno steblo zrastlo za cca 10 cm in odprtih je približno 15 cvetov od 20, kolikor sem jih naštel. Imam jo v sobi na vzhodni strani, vendar ne ob oknu, ampak na nasprotni strani (4 metre od okna). Sonce sije nanjo direktno le zjutraj od 7.00 do 8.15. Zalivam jo enkrat na teden, pršim pa jo večkrat na dan.

Goran
goranrasic
Expert
Expert
 
Prispevkov: 119
Pridružen: 08 avg 2004, 15:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a gjergjek » 09 mar 2005, 00:51

Hvala obema!
Saj moj največji problem pri teh orhidejah so okna, v celem stanovanju nimamo po moje nobenega, ki bi bilo optimalno, tako da skušam malo improvizirat. Torej Ludisio bom postavila v sobo čim dlje od okna, samo me potem res skrbi ta vlaga in toplota. Po drugi strani pa so tudi mnenja na netu precej paradoksalna, saj sem na eni strani prebrala, da so Ludisie zahtevne za vzgojo, na neki drugi strani pa sem zasledila podatek, da niso občutljive ne glede vlage in ne glede toplote. Torej Frenky hvala glede svetlobe, Goran dobro, da si omenil tole pršenje, ker sem prej pozabila vprašat kako je s tem, večkrat na dan torej.

Lp obema, poročam o razvoju (res upam, da bo kaj iz tega) :roll:

Špela
gjergjek
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 mar 2005, 22:05

OdgovorNapisal/-a gjergjek » 09 mar 2005, 01:01

Joj še nekaj sem pozabila; upam, da to ne bo izzvenelo kot neumno vprašanje, pa vseeno...Goran, pršiš jo verjetno samo po listih in mogoče po zemlji, po cvetovih pa ne, zdaj ko že cveti, a ne?

:) Špela
gjergjek
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 mar 2005, 22:05

OdgovorNapisal/-a goranrasic » 09 mar 2005, 09:02

Ja, pršim jo po listih in po zemlji, po cvetovih pa ne, ker lahko zgnijejo.


Goran
goranrasic
Expert
Expert
 
Prispevkov: 119
Pridružen: 08 avg 2004, 15:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 09 mar 2005, 10:45

Rastlina raste v naravi na tleh, v senci dreves. Je edina orhideja, ki jo poznam, iz katere se da narediti potaknjence. Je nagnjena k temu, da se nagiba izven lončka(se rada prevrne, če ni naslonjena ali privezana...) ter da dela mnogo "mladičev".
Direktno sonce povzroči bledenje listov->odmiranje le-teh. Celo leto naj bo zmerno zalita.
Sama nega je precej nezahtevna, torej primerna rastlina za začetnico/začetnika. lp, Indigo
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a gjergjek » 09 mar 2005, 18:55

Hvala Goran, Indigo!
Ja sej že zdej tko čudn gleda ven na eni strani lončka, v cvetličarni pa so mi rekli, da mora biti v čim manjšem linčku in tudi ko jo presajaš (ko ji je res že premajhen), jo moraš presaditi v majhen lonec. Indigo, a potem res ni preveč občutljiva glede toplote in vlage?

Lp, Špela :wink:
gjergjek
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 mar 2005, 22:05

OdgovorNapisal/-a gjergjek » 09 mar 2005, 20:57

Pa še nekaj me zanima, ali je treba tudi Ludisio zalivat in škropit z deževnico ali pa je postana voda v redu?
Lp
gjergjek
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 mar 2005, 22:05

OdgovorNapisal/-a gjergjek » 24 mar 2005, 14:18

Zdi se mi, da v popku Ludisie vidim zametke cvetov :D Upam, da se čimprej odpre...Goran, kako pa je s tvojo?

Lp
gjergjek
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 mar 2005, 22:05

OdgovorNapisal/-a goranrasic » 24 mar 2005, 15:43

Cvetovi so se vsi odprli, spodnji pa že počasi ugašajo.


Goran
goranrasic
Expert
Expert
 
Prispevkov: 119
Pridružen: 08 avg 2004, 15:17
Kraj: Ljubljana

nekaj o potaknjencih

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 25 mar 2005, 00:24

IndigoGrl pravi o Ludisia-i:
Je edina orhideja, ki jo poznam, iz katere se da narediti potaknjence.

Evo vam par orhidej iz katerih lahko naredite potaknjence:
1. Epidendrum ibaguense in radicans - ta tip epidendrijev (angl. reedstem Epi) na tržišču se pojavlja s trznim imenom BALERINA z malo sreče požene korenine, če stebla narežeš na vsaj 10cm dolge kose in jih porineš v vlažen šotni mah-spagnum.
2. Vsi dendrobiji tipa NOBILE - to so tisti, ki rabijo nizke zimske temp in jim odpadejo listi.. Cvetijo pa ob strani bulbusov. Poganjke ki so odcveteli narezes na vsaj tri ocesa in jih vodoravno polozis v spagnum. Zadevo pokrijes z vrecko da ustvaris visoko vlago, postavis na vec kot 23oC in cakas.

faneblopsis
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a Spot » 25 mar 2005, 23:31

Faneblopsis - ti ko se tako spoznaš - pa ne da boš rekel da ne poznaš orhidej Vanila - iz teh se namreč tudi dajo napraviti potaknjenci.
Spot
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 jan 2005, 13:56

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 26 mar 2005, 10:29

par orhidej iz katerih lahko naredite potaknjence:

Kaj ma to kaj veze z Ludisio in njeno nego? eee moderator? aja saj ga nimamo...pol pa ok :P :P lp, IG
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 26 mar 2005, 11:26

Spot, odlično, spomnil si se še ene orhideje za potaknjence. Svaka čast! Morda še kakšna na zalogi?

Ker pa se gre tule za Ludisio (bravo Indigo) pa še moja izkušnja. Potaknjence sem postavil v vazo z vodo in so brez problema pognali korenine. Iz tega sklepam :idea: da ta vrsta ni pretirano občutljiva na prekomerno zalivanje, kot ostale orhideje. Tudi zato ker je geofit.
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a Spot » 01 apr 2005, 16:34

Seveda še je kakšna na zalogi - in sicer, s potaknjenci se lahko razmnožujejo še sledeče orhideje: Aranda, Mokara, Vanda, Renanthera in Kagawara. Pravzaprav so vse te nekako "Vanda" tip orhideje - njihova skupna lastnost pa je bolj zaokrožen/polni tip listja (in ne v obliki črke V). Za potaknjenec se lahko izkoristi zgornji del rastline.
Spot
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 jan 2005, 13:56

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 02 apr 2005, 00:04

Mislim, da tega ne moremo poimenovati delanje potaknjenecev, ker lahko dobis le eno rastlino oziroma pomladiš staro. Monopodialnim orhidejam odrezat edini vršiček ni ravno številčno uspešno delanje križancev, se ti ne zdi?
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a Spot » 02 apr 2005, 12:53

Tvoje vprašanje je bilo, če poznam še kakšno, ki se lahko razmnoži s potaknjenci - ne da mora biti številčno uspešno! Kdo je sploh rekel, da je razmnoževanje orhidej s potaknjenci številčno uspešno dejanje. Gre bolj zato, da pomladiš/obdržiš enako rastlino, za slučaj če starejša že propada, odmira in podobno - pri tem pa mislim, da je dobro, če veš da to lahko pri teh monopodialnih orhidejah napraviš.

Pa da bom še malo malenkosten - rekel si, da z rezanjem edinih vršičkov monopodialnim orhidejam ni ravno številčno uspešno delanje križancev.

Mislim, da z rezanjem vršičkov monopodialnim orhidejam sploh ni možno delati križancev (razen če smatramo da je že sama rastlina križanec); napravimo lahko eventuelno potaknjenec.
Spot
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 jan 2005, 13:56

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 02 apr 2005, 18:59

O.K., se strinjam da je dobro vedet da se jih da pomladit, ne pa učinkovito razmnožit, recimo za prijatelje, sosedo..Delanje potaknjencev pri dendrobijih in vaniliji je definitivno številčno uspešno, saj dobiš iz ene močne rastline z malo sreče 10 do 20 rastlin ali več. Če to ni kul..?

Odlična malenkostna pripomba, ki je vsekakor na mestu, kajti mislil sem delanje potaknjencev in ne križancev. Morebiti bi najino leporečenje preusmerila na Ludisio, če ima kdo še kakšno pametno za pripomnit, namreč o tem teče beseda... :D ..Ali raje odpremo novo temo 'potaknjenci' da bodo še ostali imeli kaj od tega :?:
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a gjergjek » 12 apr 2005, 16:34

No bom kar jaz preusmerila vajino leporečenje nazaj na Ludisio! Namreč na moji so se drug za drugim začeli odpirati cvetovi, se je pa pojavil nek problem...V zemlji sem namrač opazila neke majhne sumljivce, ki so svetle barve in ko jo zalijem pridejo na dan in veselo poskakujejo :evil: . Na listih in cvetovih ni nobenega, izključno samo v zemlji. No zdaj mi je začel odmirati čisto spodnji list in ne vem, če je to normalno ali pa mi škodljivci napadajo rastlinco :cry: . Prosim za pomoč!!!!!

Lp
gjergjek
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 08 mar 2005, 22:05

Naslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 2 gostov