meta

Vprašanja v zvezi z zdravilnimi rastlinami namenjene prehrani.
Česen, čebula, pehtran, čemaž, bazilika, rdeča pesa, ...

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

meta

OdgovorNapisal/-a kitaristka » 22 jul 2012, 10:47

Rada bi dobila oz. kupila različne vrste met. ali kdo ve kje se da kupiti čokoladno, ananasovo, jabolčno, jagodno,...
kitaristka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 27 apr 2009, 19:18
Kraj: Idrija

Re: meta

OdgovorNapisal/-a Miško » 27 jul 2012, 07:13

AAAAA, a to sploh obstaja !!!!!!! Jaz sem mislil da obstaja samo navadna meta in poprova meta ????!!!!?!
Uporabniški avatar
Miško
Guru
Guru
 
Prispevkov: 173
Slike: 6
Pridružen: 03 sep 2011, 14:38
Kraj: Trbovlje

Re: meta

OdgovorNapisal/-a ninels » 12 okt 2012, 18:38

Jz mam na vrtu navadno meto, ter limonino meto(melisa), ki so se mi same usjale.
Sem pa enkrat videla v Merkurju čokoladno meto, pa je mela tak čudenj vonj. Pomojem je lažje če vzameš navadno meto in temno jedilno čokolado pa bo boljše :D

Drugače pa poguglaš pa je...
Slika
Uporabniški avatar
ninels
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Slike: 1
Pridružen: 12 okt 2012, 17:24

Re: meta

OdgovorNapisal/-a Miško » 12 okt 2012, 19:17

ma ta čokoladna meta, jagodna meta to je en nateg...!
Uporabniški avatar
Miško
Guru
Guru
 
Prispevkov: 173
Slike: 6
Pridružen: 03 sep 2011, 14:38
Kraj: Trbovlje

Re: meta

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 11 nov 2012, 06:59

Mislim, da bo potrebno malo pobrskati po internetu, ker takšne mete goji kar nekaj slovenskih vrtnarij.
Sicer je bilo ob spomladanski otvoritvi Botaničnega vrta v Pivoli pri Hočah, kar nekaj vrtnarij, ki so se tam predstavljale,
med njimi je bila tudi ena takšna, ki je predstavljala različne vrste met.
Sicer, pa tudi sam nekako bolj prisegam na naše tradicionalno zdravilne mete: poprovo meto, dolgolistno meto, njivsko meto, mačjo meto...
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

Re: meta

OdgovorNapisal/-a Miško » 12 nov 2012, 17:05

oh nene
Uporabniški avatar
Miško
Guru
Guru
 
Prispevkov: 173
Slike: 6
Pridružen: 03 sep 2011, 14:38
Kraj: Trbovlje

Re: meta

OdgovorNapisal/-a geocalyx » 13 nov 2012, 00:21

Ni je čez vodno meto (Mentha aquatica). To je preprosto dejstvo, in kdor trdi drugače, se ne strinja.

Pravi nateg je poprova meta. Je produkt vodne mete in konjske mete; konjska ali klasasta meta je dokaj kovinskega okusa, njen pedigre enostavno pokvari rastlinico, ki bi sicer zrasla v slajšo in nežnejšo vodno meto. Farmacevtska in prehrambena industrija obožujeta poprovo meto, ki je polna mentola in še sterilna povrhu (vsako sezono prodaš nove rastline, saj strankam ostane jalovo seme). Ne me narobe razumet, mentol je že fajn stvar in farmacija naj ga kar pridobiva na najbolj optimalne načine, a zakaj potem v vrtnarskem centru ne morem kupit nobene normalne in plodne mete? S poprovo se je trend zgolj začel, zdaj dobiš že vse od bananove do kajvem kakšne mete ... vse, sam da ne bo slučajno naravno na kakršenkoli način. Eh. Vodna meta je slajša od vseh teh norih reči, pa je ne dobiš skoraj nikjer.
geocalyx
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 03 apr 2008, 15:32

Re: meta

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 13 nov 2012, 08:46

Pri nas rastoče mete: polaj, hostna meta, vodna meta, vretenčasta meta, dalmatinska meta, koroška meta, žlahtna meta, smithova meta, njivska meta, poprova meta, dolgolistna meta, klasasta meta, drobnolistna meta, nilska meta, puhasta meta sivobela meta, kodrasta meta, čokoladna meta. Veliko teh me je gojenih in so se med seboj tudi poženile. Nekaj jih raste tudi v naravi.
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

Re: meta

OdgovorNapisal/-a geocalyx » 13 nov 2012, 13:08

Preizkusil sem:
- polaj: neuporaben za uživanje (glavna sestavina eteričnega olja je pulegon, ki je, kolikor razumem, presnovljen mentol, grajen iz dolgih in težko razgraljivih molekul), težko prebaven, povzročil prebavne motnje (pa sem spil zgolj 1 dl), a glej ga zlomka, vse poletje je moja kri smrdela komarjem in podobni golazni - na morju me od rojev komarjev ni pičilo tisto poletje prav ničesar. Odsvetujem sicer, človeška jetra niso vredna te žrtve.
- vodna meta: dokaj sladko, kot sem zgoraj bentil
- hostna meta: sveža sicer diši, v čaju pa je zelo, zelo blaga
- dalmatinska meta: bolj dlakavo z manjšimi lističi in zato bolj atraktivno na gredici ali v tegelcih, po okusu in vonju pa dokaj identično klasasti
- dolgolistna meta / klasasta meta?: ne vem, za katero od teh je šlo, a okusa je precej robatega, kovinskega ... oče rad nabere tele mete, ko gre na priljubljeno lokacijo po jurčke poleti ... dejanje, ki ga sam sicer ne odobravam ravno
- njivska meta: mogoče sem kaj narobe delal pri pripravi ali pa rastline preslabo pital z bogve čim, a ves vonj in okus zelišča se je v končnem izdelku izgubil in počutil sem se, kot bi pil obarvano vodo z malce raztopljene kovine ...khm

Mala Flora Slovenije 2007 sicer navaja 16 (15?) vrst, od tega 9 naravnih križancev (poprova, hostna, vretenčasta, koroška, dalmatinska, žlahtna, smithova, nilska in dlakava). Kar precej rastlin je v navedbi z vprašajem; z v 21. stoletju nepotrjenimi rastišči, prehodnih ali v občem redkih. Nekaj je tudi tako sorodnih klasati meti, da tvorijo agregat, skupino zelo podobnih vrst.

Mimogrede, tale topic bi rad izkoristil za nadaljne debate o ustnaticah in pobaral, če morda kdo ve kaj o uporabnosti grozdastega vrednika (Teucrium botrys)? Ima zelo izrazit "kraški" vonj po česnu, pa bi ga najrajši kar po jajcih na oko potresel, če se ne izkaže za strupenega...ker je v moji neposredni okolici strašno redek, jaz pa sem usekan na redke ustnatice, ga gojim na okenski polici in nekaj bi že počasi naredil z vso to začimbo, ki se je nabrala v treh sezonah ...
geocalyx
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 03 apr 2008, 15:32


Vrni se na Zdravilne rastline za prehrano

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron