Mali jesen - Fraxinus ornus

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Mali jesen - Fraxinus ornus

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 07 jan 2011, 03:45

Med tem ko gledam teme o vseh tropskih in subtropskih rastlinah ki sploh niso tako zanimive me zanima, zakaj nihče ne piše NIČ o malemu jesenu ki je avtohtona rastlina in tako zelo lepo cveti spomladi da si bol mal kter sploh lahko predstavla. Mali jesen je ena od prezrtih rastlin v sloveniji in bi kot okrasno drevo lahko prekosila marsikatero drugo vrsto saj ima velike rumene cvetove in zelo vpada v naravno slovensko podobo krajine. Če katerega zanima mu lahko celo zrihtam to drevo :-)
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Mali jesen - Fraxinus ornus

OdgovorNapisal/-a erva » 11 jan 2011, 07:07

Prav imaš. Jaz sem si ga doma omislil, pa niso najbolj navdušeni. češ, gozdno drevo pa nima kaj tu iskati. Tako da je sedaj veliko okrog 2m in ga bom vzgajal bolj v kupolasti obliki z rezjo. Z njim sem se prvič srečal pred 10 leti, saj ga po dolinah v na Štajerskem ne vidiš, vsaj ne pri nas. Ko pa sem si kupil kos zemlje v Halozah, je na opustelem bivšem vinogradu bila prevladujoča vrsta mali jesen. Ker pa sem hotel spet imeti vinograd sem ga začel krčiti. NO, to sem naredil, a naslednje leto je pognalo iz enega štora 10 mladih, spomladi, naslednje leto xxx komadov. NO, idejo sem opustil, mlade rastline sem razredčil in sedaj počasi nastaja jesenov gozdiček, ki vsako leto bolj cvete, jeseni pa se obarva v rdečo barvo.
Se pa iz malega jesena pridobiva baje ta mana, ki je omenjena v Svetem pismu. Zarežejo v lubje v pravem času in drevesni sok prične iztekati, podobno kot pri ameriškem sladkornem javorju...
erva
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 06 nov 2009, 16:24

Re: Mali jesen - Fraxinus ornus

OdgovorNapisal/-a barbika » 11 jan 2011, 12:41

Ko se drevo jesena odebeli, je zelo primeren za rezbarje, ki izdelujejo iz njega razne kipce. Mislim, da ga boš lahko prodal. Ima mehek les in je zato zelo dragocen.
barbika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 12 avg 2008, 20:04

Re: Mali jesen - Fraxinus ornus

OdgovorNapisal/-a iskrica » 29 mar 2011, 10:15

Zanimam se za sadike jesena. Ali so še na razpolago, cena, velikost?

Lp
iskrica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 22 jan 2007, 23:51
Kraj: ljubljana

Re: Mali jesen - Fraxinus ornus

OdgovorNapisal/-a erva » 29 mar 2011, 20:41

Lahko si jih prideš skopat. Jih imam milijon
erva
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 06 nov 2009, 16:24

Re: Mali jesen - Fraxinus ornus

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 29 mar 2011, 21:10

Ja erva ti pa res nimaš kapitalistične žilice :) Vprašati moraš: Koliko pa si pripravljen plačati zanjo? Nato pa moraš še opomniti da je jemanje mladih dreves iz narave kaznivo :D
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Mali jesen - Fraxinus ornus

OdgovorNapisal/-a erva » 30 mar 2011, 09:19

Ne, nisem preveč kapitalistično usmerjen. Glej, jeseni rastejo po celotnem bregu, ker izraščajo iz korenin in jih je tako potrebno razredčiti.
erva
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 06 nov 2009, 16:24

Re: Mali jesen - Fraxinus ornus

OdgovorNapisal/-a -GreenSeedsShop- » 15 sep 2011, 13:21

Pozdravljeni!

Mali jesen ali Fraxinus ornus najdete tudi v naši ponubi, pod kategorijo bonsai - http://www.GreenSeedsShop.com/Bonsai.html . Ponujamo širok izbor svežih in kvalitetnih semen. Ogejte si našo ponudbo na www.GreenSeedsShop.com .

Povezava: http://www.GreenSeedsShop.com
Tel.: 030 361 428
E-pošta: info@GreenSeedsShop.com

Slika
-GreenSeedsShop-
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 07 sep 2010, 14:05


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov