Fungicid

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Fungicid

OdgovorNapisal/-a cavycat » 29 apr 2010, 10:17

Zivjo,
zanima me, ce kdo ve kje bi lahko dobila sistemski fungicid primeren za orhideje v majhni kolicini.
Ker ne vem tocno s cim se spopadam bi rada fungicid sirokega spektra. Sem hotela Bavistin pa so mi v Kaliji ponudili samo 50 kilsko vreco.

Previcur bi sicer lahko vzela, samo me skrbi, ker je namenjen zatiranju ozjega stevila gliv.

Kaj pa vi uporabljate?

Glede na simptome sicer sumim, da bi lahko bil virus, samo bi rada prej poskusila se s fungisidom preden se odrecem trem orhidejam.

Tezave so pa naslednje:
Brassia: nekoliko razbarvanosti na listih (vzdolzno) + crne razjede, pogosto oblike paralelograma (kar naj bi bilo tipicno za virus)
Encyclia: gnile pike na bulbah, crni pike na listih - pogosto v vzorcu kroga
bulbophyllum: drobne crne in rjave pike na listih

LP, Sara
cavycat
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 apr 2009, 13:58
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Paph » 29 apr 2010, 11:24

Glede na to, da si iz Ljubljane bi ti svetovala, da stopiš do Semenarne (pa ne vem niti če je to še Semenarna, mislim da je zdaj to v privat rokah) na Vodnikovem trgu pri tržnici, tam ti bosta dva prijazna gospoda znala svetovat in tudi razložila, kar je treba. Lahko odneseš vzorec tvojih težav s seboj.
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a dkivi » 30 apr 2010, 15:53

tisto je sadjar-vrtnar,da ne boš zmedeno iskala semenarne :wink:
včasih je bil pri tromostovju poleg filipovega dvorca in kot je že paph povedala tista dva prodajalca sta maherja,vse prodajalke v kalii nimajo skp toliko pojma :D
dkivi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 29 jan 2006, 09:25

OdgovorNapisal/-a cavycat » 30 apr 2010, 17:36

O, ful hvala za nasvet.

Ja moram reci, da sem bila nad Kalio prav razocarana. Se mi je zdelo, da me je trgovka gledala kot da sem z lune priletela. Prej se mi se nikoli ni zdelo, da bi bil do mene kdo nevljuden, zato ker nisem kmetovalka.
cavycat
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 apr 2009, 13:58
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cavycat » 30 apr 2010, 17:36

O, ful hvala za nasvet.

Ja moram reci, da sem bila nad Kalio prav razocarana. Se mi je zdelo, da me je trgovka gledala kot da sem z lune priletela. Prej se mi se nikoli ni zdelo, da bi bil do mene kdo nevljuden, zato ker nisem kmetovalka.
cavycat
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 apr 2009, 13:58
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a linana » 02 maj 2010, 21:34

:D :D
Tudi jaz sem nad Kalijo razočarana (tole v Mariboru). Prodajalke pri škropivih so zelo osorne. :cry:
Tudi mene že dalj časa zanima s kakšnim fungicidom se da poškropiti orhideje? Seveda, če ga dobiš ali pa moraš imeti tečaj iz škropljenja. :wink:
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Paph » 03 maj 2010, 11:43

Jaz kakšnih fungicidov niti ne uporabljam.
Če vidim kaj sumljivega v tej smeri, razkušim korenine ali pošpricam z raztopino physana, to je vse.
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a rumba » 03 maj 2010, 13:06

Paph, če prav razumem, se physan meša z vodo. V kakem razmerju ga mešaš?
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Paph » 03 maj 2010, 14:29

Ja, physan je treba redčiti z vodo, v kakšnem razmerju pa je odvisno od tega, za kaj ga boš uporabila. Sicer se uporablja kot fungicid, proti algam in virusu.
Lahko se z njim šprica orhideje kot preventiva z blago razstopino ali pa z močnejšo, če gre za zdravljenje. Uporablja se ga tudi kot dezinfekcijsko sredstvo.
Mislim, da je dovolj ena čajna žlička na približno 4 l vode, ampak ne me držat za besedo, za špricanje orhidej.
Je pa treba biti z njim previden, ker prevelika uporaba physana povzroča chlorosis (pomanjkanje klorofila), kar se kaže kot rumenkaste pike na listih orhidej.
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a rumba » 03 maj 2010, 15:27

Paph, hvala! Imam ga na zalogi za vsak slučaj, a ga še nisem uporabljala. Kupila sem ga bolj za razkuževanje. Če pa se bo kdaj poklazala potreba po kaki drugačni uporabi, pa te bom takrat bolj natančno vprašala, kako in kaj. :D
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Orhideje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov