Stoletna čebula

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 05 jun 2009, 22:33

Nadine, jaz sem to čebulo (cel paketek) lani in letos (slab mesec nazaj, sedaj so že zunaj) posejal na cca. m2, v vrste.
Ne sekiraj se preveč glede redko/pregosto. Če bo pregosto ga lahko vedno razrediš in tudi popapcaš :)
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a šima » 05 jun 2009, 23:14

nadina je napisal/-a:Tale z 'uč-om' je dobra, ja... :oops:

Ma tale moj zimski luk (stoletna čebula?!) - na vrečki piše, da se ga lahko seje od III do VI meseca.

Šima, mi je ušlo, če imaš isto vrečko kot jaz (kot Nadebudnež - jo je poslikalin prilepil kako stran nazaj), potem velja zgornje, sicer pa za kako drugo stoletno čebulo ne bi vedela, razen seveda za čebulčke, ki se jih lahko posadi, ko dovolj zrastejo.


Ja, seme je isto. Nimam sicer cele vrečke ampak dobro polovico in sem ga mislil posejati cca 5 cm narazen.
Problem je v tem, da sem dobil polovičko iz te vrečke, ta ki mi je odstopila seme pa je sejala že februarja, in je rekla da je bolje naj počakam do oktobra in posejem potem :?:
Tako, da bo šla naslednje dni v zemljo.
Hvala za nasvet in komentarje vsem.
Lep dan še naprej.

S.
http://oglar.moj-album.com
šima
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 16 jan 2009, 16:10
Kraj: vuzenica

OdgovorNapisal/-a nadina » 15 okt 2009, 10:49

Pepe je napisal/-a:To od semenarne sem predvčerajšnjim ravno pikiral v vrt in izgleda zelo lepo. Samo še to naj drži, da ne gre muha nanjo pa smo zmagali :D

Pepe, kako se sedaj obnaša tale tvoja čebulca (zimski luk) iz semenarne?

Jaz sem jo namreč posejala spomladi, ven jo je prišlo bolj malo in sedaj ti laski samevajo...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 15 okt 2009, 14:11

Nadina, lani si mi poslala čebulčke stoletne čebule. Da bi jim zagotovila dobre pogoje, sem jih posadila v improvizirani rastlinjak (folija na lesenem ogrodju), pa so mački pozimi poležavali notri na soncu in mi vse pomendrali. Tisti žalostni ostanek pa se ne gane nikamor..
Mi je pa uspela vzgoja šopastega česna iz semena (t.im. kitajski drobnjak od Semenarne). Sicer je iz tistih drobčkenih bilk ostalo le nekaj, a to so zdaj prav lepi šopki in cvetijo. Nisem ga še nič uporabljala. Listi so res podobni česnu, ne drobnjaku. Če ga še nimaš (lani si ga iskala), ti pošljem en šopek.lp
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a nadina » 15 okt 2009, 16:56

Pa evo, Stara Postaja, mislim, da sem šopasti česen dobila (cel šop velike sadike sem prinesla s Ptuja), tisto kar sem pa sejala, je pa nekam izginilo...

Saj misliva na tole spodaj zraven žajblja in še cveti, a ne?
Slika

Slika

Stoletna čebula je pa taka sedaj pri meni:
Slika

Stoletno čebulo, ki sem jo posadila niti pred enim tednom, sedaj izgleda takole:
Slika
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 15 okt 2009, 19:50

Ja, Nadina, tak je moj česen. Kdo pri hiši pa ima tako velika stopala? :lol: :lol: :lol:
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 06 dec 2009, 19:36

V zvezi s stoletno čebulo (Allium fistulosum = Semenarna) vam moram zastaviti eno prav butasto vprašanje:

Se za prehrano odreže zeleno steblo ali pa se rastlina izpuli v celoti?

Če rastlina v zemlji ne tvori čebule, je najbrž primerno za prehrano le zeleno steblo. Ker je trajnica, ki bi jo želela obdržati še naslednja leta, rezanje stebla koreninski del morda ne bi preživel.
Ali je treba za naslednjo sezono nedotaknjenih pustiti nekaj materinskih rastlin, ki bodo z dozorelimi semeni poskrbele za razmnoževanje in se za prehrano izpulijo mlade, pregosto zasejane rastline?
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tinko » 06 dec 2009, 23:43

Dobil sem jo od Nadine. Čebulčke sem razdvojil in jih posadil posamično. Iz teh so zrastle nove rastline. Rastline se v zemlji delijo in jih je zmeraj več. Sedaj, ko ne bo druge zelenjave, bom postopoma poruval večino čebule, pustil pa le nekaj rastlin, ki bodo drugo leto tvorile nove čebulčke. Po moje ne bo nič narobe, če večino pridelka postopoma populiš in poješ.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 07 dec 2009, 14:49

Stoletno čebulo nabiramo tako, da trgamo (ne režemo) liste. Ne smemo pa odtrgati vseh, ker jih rastlina potrebuje za prehranjevanje. Jaz ponavadi grem na gredico in trgam iz vsake rastline po en list dokler ne naberem koliko pač potrebujem.
LP
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a nadina » 07 dec 2009, 17:29

Ma ne komplicirat!

Tako kot pravi Tinko - iz enega čebulčka zraste več čebulčkov, ki tvorijo svoj grmiček in nato trgaš iz tega šopa ven celo čebulico z zelenim delom vred! Je taka kot tista mlada čebula v Sparu npr.

Paziti moraš le, da pustiš 2,3 čebulčke s steblom vred v vsakem grmičku, ki se od spomladi do jeseni ali od jeseni do spomladi spet razrastejo. To je to.

Zna se pa zgoditi, da kakšna čebulica požene 'cvet', ki je sestavljen iz šopa čebulic, ki spet poganjajo že kar na steblu (ma, nekje sem poslikala in dala na forum, kjer se lepo vidi). In te čebulice lahko ješ (so nekatere precej velike), lahko si pa z njimi razširiš svoj 'nasad'...

Quo-vadis - poleti torej, ko ti kakšna čebulica uide v cvet, jo kar pusti, ne trgaj repkov tako kot pri česnu (eni menda to delajo, ker ne vedo) - na vrhu dobiš cel šop novih čebulčkov!

Če je kdo bil v Strunjanu na fešti kakijev, je vzorce lahko videl pri Emijili (znana kuharica - le kje je dobila čebulice, hehe).

Je pa res, da je Primorska 100-letna čebula precej drugačna, saj ima čebulice globoko v zemlji in potrebuješ motiko, če želiš priti do nje (pa tudi listi niso tako visoki).
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 07 dec 2009, 23:30

Hvala za odgovore. Sedaj mi je vse jasno in ta stoletna čebula bo naslednjo sezono prav gotovo ena izmed novosti na mojem vrtu. :)
lp., Zdenka
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tinko » 08 dec 2009, 01:04

Bomo poskrbeli, da dobiš to čebulo. Če ne prej pa v zelenem krogu.
Nadina! Tvoje fotografije so na strani 1, 2 in 3 na temo "Stoletna čebula".
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

Prejšnja

Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Čebula
    Napisal/-a peter » 16 jul 2007, 14:48
    2 Odgovori
    3527 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a peter Poglej zadnji prispevek
    17 jul 2007, 11:05
  • čebula
    1, 2, 3Napisal/-a marac » 24 feb 2008, 12:26
    42 Odgovori
    22810 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a anibas Poglej zadnji prispevek
    02 mar 2008, 11:45
  • čebula
    Napisal/-a otika » 14 jan 2009, 15:09
    12 Odgovori
    5647 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a bopo Poglej zadnji prispevek
    19 maj 2009, 19:28
  • čebula
    Napisal/-a neka » 16 jun 2010, 14:15
    3 Odgovori
    5184 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a urče Poglej zadnji prispevek
    20 jul 2011, 18:07
  • Čebula Ailsa Craig
    Napisal/-a Pepe » 03 avg 2009, 20:14
    0 Odgovori
    2541 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Pepe Poglej zadnji prispevek
    03 avg 2009, 20:14

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost