Problemi s paradižniki

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a santo » 28 maj 2009, 21:04

Pozdrav vsem,

s paradižniki imam nek manjši problem, saj kaj takega še nisem nikoli videl, pa nimam pojma kaj bi to lahko bilo. Lepo prosim za pomoč/nasvete. Paradižniki rastejo v rastlinjaku.

Slike:
Slika

Slika

Slika

Zanimivo je, da se je to sedaj začelo pojavljati, spodnji listi in cvetovi so rastline čisto OK.

lp
Janko
santo
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 21 feb 2005, 15:03

OdgovorNapisal/-a Kajser » 30 maj 2009, 11:06

Santo tvojih slikc se ne da kaj prida razbrati, moral bi jih naložiti v večjem formatu.

Tudi jaz mam na en način probleme...
Vsak dan najdem v vrtu en paradižnikovo steblo "preščipnjeno" in to tik nad zemljo.
Slabotnejša stebla so cela odrezana, medtem ko se močnejši paradižniki nekak še držijo skupaj (kot bi bili prelomljeni) Kje naj iščem sovražnika?
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a MARIJAV » 30 maj 2009, 13:28

Bramor je v gredah!!!!!!
Imejte se lepo!
MARIJAV
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 23 nov 2008, 22:36
Kraj: ŠTAJERSKA

OdgovorNapisal/-a Kajser » 30 maj 2009, 13:30

MARIJAV je napisal/-a:Bramor je v gredah!!!!!!


Aha, torej v lov za jogurtovimi lončki, ki naj bi se jih do roba zakopalo v zemljo, ter vanje nalilo vodo. :wink:
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 31 maj 2009, 22:10

Na paradižnikih češnjevcev (imam jih v loncih ) sem opazil črne pege. Mislim, da so samo na spodnjih lsitih, te sem obtrgal, da niso v stiku z zemljo.

Največ teh pik je na paradižniku Green Grape.

Prilagam fotko.
Zgornji list je hrbtna stran, spodnja sta sprednji strani, torej je črno na obeh straneh.
Listi so malo uveli, ker so že 1 dan utrgani.

Slika

Pa še to. Prvič imam paradižnik Paul Robeson. A je normalno za to sorto, da ima zavite liste ?
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a fotografka » 02 jun 2009, 15:10

Nadebudnež, si že kaj ugotovil zakaj te črne pike?

Meni so se začele pojavljati črne pikice na listih paradižnika sweet pea currant (češnjevec). Je pa tudi moj posajen v loncu (vsi ostali na vrtu se držijo čisto vredu).

Kak predlog? :roll:
fotografka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 03 mar 2009, 13:05
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a fotografka » 02 jun 2009, 19:45

Sem malo šarila po netu in našla za te črne pike:

Črna listna pegavost paradižnika (alternarija)

Na listih se pojavijo temnorjave pege, listi se sušijo, črnikaste lise pa se pojavijo tudi na plodovih, ki kasneje zgnijejo. Gliva prezimi na ostankih rastlin, na kolih..., zato je potrebno skrbeti za vrtno higieno.


Hjoj. Nič mi ni jasno od kje bi to dobila. :roll:


Nekaj časa nazaj pa je Ivčk pisala, da je morda to samo ožig od sonca.

Bi kdo kaj več vedel?
fotografka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 03 mar 2009, 13:05
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 02 jun 2009, 23:03

upam , da ni pegavost

še to mi manjka

a bi koristilo, če bi poškropil s sodinim škropivom (od Ivčk in Pepe)
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a midwife » 03 jun 2009, 02:26

Živjo!

Zanimivo, tudi jaz imam probleme samo s češnjevimi paradižniki, pojavile so se mi črne pike po listih, po celi rastlini! Paradižniki so še majhni, če bi jim vse te liste potrgala, bi ostali praktično brez... Zadeva se mi je pa pojavila v teh dneh, ko so bile kar naenkrat temperature zelo nizke, pa še močan veter in močni nalivi zraven. Imam jih sicer v rastlinjaku, vendar stranic še nisem imela zaprtih s folijo, tako da so bili nekaj časa izpostavljeni.... Bom jutri probala prilepit še svojo sliko.
Tudi moji imajo namreč na spodnjih listih nekakšen modrikast, vijoličen nadih, kot pri nadebudnežu. Pike se mi ne zlivajo so pa po vseh listih, ampak čisto majhne, do največ 3mm premera....v sredini pike je pa kot bi se sušilo (rjav flekec)....ne vem kaj bi to lahko bilo, mi ni 100% podobno nobeni znani bolezni...lahko da gre za reakcijo zaradi nenadnega mraza?
No, upam da se bodo naši experti potrudili s kakšnim nasvetom, nam obupancem! :)

lp
midwife
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 15 okt 2007, 06:14

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 03 jun 2009, 19:07

Sodino škropivo bo pomagalo, kar špricat! :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a fotografka » 03 jun 2009, 21:18

Ivčk, najlepšala hvala za nasvet!

Jutri zjutraj bobo pošricani, še pred dežjem. Upam. 8)
fotografka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 03 mar 2009, 13:05
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a midwife » 03 jun 2009, 22:57

Živjo!

a je to škropivo namenjeno tudi za zelo mlade sadike, me je mal strah, da jih "osmodim" (imajo zelo malo listov)..... Pred kakšnim mesecem sem neke druge sadike preventivno pošpricala z Algoplasminom, po listih so od škropiva ostali beli madeži, sonce pa mi jih je takoj ožgalo...:(

Hvala!!! :)
midwife
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 15 okt 2007, 06:14

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 04 jun 2009, 09:57

Tudi majhne sadike lahko pošpricaš, če le ne bo potem sonca, verjetno ti jih je zato posmodilo...
Seveda pa bodo listi imeli na sebi ostanke škropiva, a to naj te ne skrbi...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a midwife » 04 jun 2009, 22:34

Živjo!

sonce mi jih je posmodil šele čez 3 dni, ker je bilo oblačno. Nikoli jih ne bi škropila direkt na soncu. Mi je res čudno, ker sem upoštevala vsa priporočila...zdej se pa teh škropiv kr mal bojim, s pripravki rastline rajši zalivam kot škropim (npr.agrostemin).
Bom vseeno probala, sej zgubit nimam kej :). Vam sporočim, kako se mi je obneslo!

lp
midwife
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 15 okt 2007, 06:14

OdgovorNapisal/-a Pikica* » 06 jun 2009, 08:54

No tudi jaz imam probleme s češnjevim paradižnikom, ...vsi listi so se kar nekako začeli zvijat navzgor,...nevem kaj bi to bilo,...morda plesen, kako izgleda plesen na paradižniku? Ostali paradižniki so zdravi le vsi češnjevci, jih imam itak samo štiri, so zgleda bolani. A jih naj kar s sodinim škropivom poškrošpim ali je prepozno in jih naj raje vržem stran, da nebi zboleli še vsi ostali pradajzki?

Lp
Pikica*
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 22 apr 2009, 10:59
Kraj: v lepotah belokranjske narave...

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 jun 2009, 12:36

Zvijanje listov še ne pomeni bolezni, če na njih ni drugih bolezenskih znakov (pikice, lise, rjavenje,...). Različne sorte paradižnikov imajo tudi različne tipe listov, nekateri so viseči in izgledajo celo uveli, nekateri pa se vihajo navzgor. Če rastlina drugače lepo napreduje, ni z njo nič narobe...

Škropljenje z sodinim škropivom ne more škoditi, sploh zdaj ne, ko je vreme tako nestabilno (bolje spriječiti nego liječiti ;) ). Če se pojavijo kakršnekoli težave, kar pogumno s škropljenjem. Mene čaka že po tem dežju, kasneje, ko se vreme malce ustali, pa bom škropila le s čajem in mlekom, dokler se ne pojavijo resnejše težave.

Češnjevci so znani po tem, da se težave pri njih pojavijo prej, vsaj pri mojih je tako. Sploh sorte tipa Currant hitro ratajo pikasti, kljub temu, da jih imam v koritih pod streho...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a fotografka » 09 jun 2009, 22:21

Zanima me, koliko vrhov pustite paradižniku?

Imam nekatere paradižnike, ko se jim steblo kar bolj odebeli, in že sta tu dva vrhova. Kaj priporočate? :roll:
fotografka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 03 mar 2009, 13:05
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 09 jun 2009, 22:50

Glede na to, da imam veliko paradižnikov, praviloma pustim le en vrh. Če katerega "zamudim" in je lep, že ima cvetove in je kol dovolj močan, pustim dva.

Fotografka, a si škropila s sodinim fungicidom? Se ti zdi, da je učinkoval?

V kakšni formi na splošno so paradižniki, nazadnje, ko sva govorila še niso cveteli. Sedaj sigurno že , a ne?
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a Pepe » 10 jun 2009, 07:23

fotografka je napisal/-a:Zanima me, koliko vrhov pustite paradižniku?

Imam nekatere paradižnike, ko se jim steblo kar bolj odebeli, in že sta tu dva vrhova. Kaj priporočate? :roll:

Če se steblo samo razdeli na dva dela, jih pustim. Nekatere sorte so bolj nagnjene k temu, nekatere manj. Včasih imam tudi po štiri vrhove, kar ni problem, če so paradižniki posajeni dovolj narazen. Zalisce obvezno potrgam.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a stabka » 10 jun 2009, 21:47

kaj pa naredite če na listu začenjajo delati poganjke kot za poganjek? :roll:

danes sem opazila da imata dva paradižnika na dveh listih(sredina lista) kot nov nastavek za nadaljno rast.
LP Stanka

"KDOR ZASEJE VRT, ZASEJE LJUBEZEN"
http://stanka68.moj-album.com/
stabka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 26 okt 2008, 10:55
Kraj: Kamnik

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov