živahna kombinacija strukturnih rastlin

Diskusija o enoletnicah.
Aster, Exacum, Gerbera, Impatiens, Pelargonium, Abutilon, ...

Moderatorji: dusanh, tomi, Moderatorji

živahna kombinacija strukturnih rastlin

OdgovorNapisal/-a zarja29 » 15 feb 2009, 14:58

Pozdravljeni,

sicer je še zgodaj, ampak v teh sončnih popoldnevih meni že diši po pomladi 8) ... in po mislih mi rojijo različne balkonske zasaditve, seveda. Lansko leto sem imela na južni in severni strani izredno bujno kombinacijo sladnega krompirja, z moljevkami in zmajevimi krili. Prekrasno, ampak pod balkonom (taščino dvorišče) vedno polno odpadlih cvetkov, pa čeprav se je pometalo neprestalno.
Zato bi letos želela sprovati necvetočo kombinacijo, z samimi strukturnimi rastlinami... zelo mi je všeč sladki krompir, pa kakšna kopriva ali trava bi verjetno tudi popestrila zasaditev.

Zelo bi bila vesela kakršnega koli nasveta ali ideje! :)

Hvala.

Zarja
zarja29
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 15 feb 2009, 14:55

sladki krompir

OdgovorNapisal/-a matevzl » 15 feb 2009, 15:42

Pozdravljeni,

meni se zdi lepa kombinacija svetlo listnih (npr. kultivar 'Margarita) in temno listnih (npr. kultivar 'Blackie') rastlin sladkega krompirja, ki se jim lahko za malo razgibanosti doda še rastline z ozkimi travnatimi listi v podobnih odtenkih: npr. kačjo brado (Ophiopogon planiscapus ) s črnimi listi.

lp, Matevž
Okrasni vrt
www.okrasnivrt.com
matevzl
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 28 jul 2005, 12:41

OdgovorNapisal/-a rok.k » 15 feb 2009, 20:15

Pa imaš korita z vodno rezervo, kako velika?
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a zarja29 » 16 feb 2009, 19:32

Pozdravljeni,

Za rok.k:

- 4 korita 60cm (te so na južni strani), ki so vsak sebi, tako da mora biti vsako korito zaključek zase.
- 2 korita 1m ( na severni strani).

Vsa so z vodno rezervo. Lansko leto so se odlično obnesla, pa čeprav sem imela v 1 60cm koritu 5rožic ( 1 sladki krompir, 2 moljevki in 2 zmajevi krili).

Za Matevzl:
najlepša hvala za nasvet. Verjetno imaš izkušnje s tako kombinacijo? Tudi kakšne slike?

Hvala.

Lp,

Zarja.
zarja29
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 15 feb 2009, 14:55

OdgovorNapisal/-a rok.k » 17 feb 2009, 11:16

Evo nekaj strukturnih rastlin:

Rumena: okrasna kopriva, tolmieja, rumena zajčja deteljica, batata, pijavčnica,pisanolistni afriški smilj, pisanolistni abutilon, pisanolistna pelargonija(zanemraljiv cvet)

Vijolična: purpurno biserno proso, ščetinava perjanka, ok. kopriva, zajčja deteljica,

Siva: dihondra, afriški smilj, lotus

Bela: moljevka(pokončna, viseča), bakopa, divji česen

Trave: dlakava perjanka, bodalica, bičevje

To je le nekaj strukturnih rastlin. tudi sam sem pristaš strukture, vendar menim, da bi v zasaditve lahko vključila še kakšno cvetočo rastlino ki ne smeti.

Primer rumene simetrične zasaditve v 4 60cm velika korita. Zasaditev se iz prvih dveh korit preslika v drugi dve:ž

Prvo korito
Zadaj(pokončne rasline od leve proti desni): okrasna kopriva, bodalica
Spredaj: sladki krompir, rumena zajčja deteljica, afriški smilj(rumeni)

Drugo korito
zadaj: pisanolistna sončna pelargonija, dlakava perjanka
spredaj: sladki krompir, zajčja deteljica, pisanolistni abutilon

To je el ena izmed zasaditev. Če boš potrebovala še kakšno pomoč, me pa kar vprašaj saj to z veseljem počnem.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a zarja29 » 19 feb 2009, 07:12

Najlepša hvala za nasvete Rok.k!

Moram reči, da si pravi izvedenec :P... , kar zase ne morem reči... niti polovico strukturnih rastlin, ki si jih omenil, ne poznam :oops: ...

Najlažje se odločim, če vidim kombinacijo na kakšni sliki, ker marsikatera še tako bogata zasaditev meni pač ne ugaja... Imam rajši bolj skladne, recimo tudi "konzervativne" inačice.
Al sem zahtevna, ne :wink: ?


Lp,

Zarja
zarja29
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 15 feb 2009, 14:55

OdgovorNapisal/-a rok.k » 19 feb 2009, 09:41

Ne sploh nisi zahtevna, vsake oči imajo svojega malrja. Nekateri imajo radi bujne zasaditve, drugi spet ne, eni teke, da bodejo v oči že na 2 km, drugi spet take da moraš stati zraven rožic da vidiš te filigrantske cvetove za dušo. Meni so všeč vse zasaditve. Mogoče bi v svoje vključila še kakšno zelišče(bazilika, sivka, indijanska meta, limonska trava), saj bi v tem primeru ob dotiku zasaditev še dišala!
Možnosti je ogromno, le vedeti moraš kaj želiš(barva zasaditve, ali želiš le cvetoče rastline, le strukturne, pa lega, odprtost balkona(veter, padavine)
ko veš vse te podatke pa se zlahka odločiš za zasaditev.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a orhy » 19 feb 2009, 11:04

Oj "rok.k" res si mojster v teh stvareh. :) Jaz imam enake težave, ko razmišljam, kako bi letos spremenila izbor cvetja na balkonu.
Ali lahko navedeš tudi latinska imena za rastlinice, ki jih zgoraj omenjaš (če lahko), da bi jih poiskala na netu, da vidim kako izgledajo v naravi, ker priznam, da tudi jaz vseh rastlinic, ki jih omenjaš zgoraj ne poznam.
Meni so všeč korita z različnim cvetjem in živahnimi barvami.
Če lahko še za trenutek vključiš tvojo čudovito domišljijo, prosim.
Hvala! :P
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a rok.k » 19 feb 2009, 11:14

Z veseljem ti pomagam. Ti mi samo povej koliko korit imaš, pa če želiš imeti simetrično zasaditev, pa lego(sonce polsenca, padavine).... V latinskih imenih pa nisem tako vešč, jih bom probla poiskati.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a orhy » 19 feb 2009, 11:36

:D 1 korito od 100 cmm, 2 x po 75 cm, 8x po 45-50 cm
Lega je še najbolj SV - piha še kar, sicer pa veliko sonca - dopoldan je le polovica balkona na soncu (zaradi sence hiše, ki pada nanj) do cca 11 ure potem pa ves dan zelo veliko sonca.
In lepo prosim, če vključiš v to kombinacijo tudi rdeče bršljanke, ker je sine zaljubljen vanje.
Hvala! :P
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a rok.k » 19 feb 2009, 12:16

Glede na to, da imaš toliko različnih korit in pradvidevam, da so vsa na istem balkonu, bo težko narediti kakšne kombinacije takole na pamet. Ta korita so vrjetno brez vodne rezerve, tako da kakšnih močno žejnih rastlin ne priporočam. Drugače pa ja, bršljinke so zakon, lepe in trpežne rastline, ki ne razočarajo. Mogoče bi med njih sadila kakšne rože v beli barvi naprimer mleček (Euphorbia Diamond frost), ki raste v obliki grmička posutega z belimi cvetovi, pa moljevka (Plectranthus ortendablii), tudi stipa bi pasala v zasaditev....
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a orhy » 19 feb 2009, 12:24

rok.k je napisal/-a:Glede na to, da imaš toliko različnih korit in pradvidevam, da so vsa na istem balkonu, bo težko narediti kakšne kombinacije takole na pamet. Ta korita so vrjetno brez vodne rezerve, tako da kakšnih močno žejnih rastlin ne priporočam. Drugače pa ja, bršljinke so zakon, lepe in trpežne rastline, ki ne razočarajo. Mogoče bi med njih sadila kakšne rože v beli barvi naprimer mleček (Euphorbia Diamond frost), ki raste v obliki grmička posutega z belimi cvetovi, pa moljevka (Plectranthus ortendablii), tudi stipa bi pasala v zasaditev....

Ja 3 ta velka korita imajo vodno rezervo, ona mala pa ne.
Najlepša hvala - bom upoštevala nasvet! :D
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a rok.k » 19 feb 2009, 12:37

ŠE LATINSKA IMENA:

-zajčja deteljica (rumena-Oxalis deooei, purpurna-oxalis triangularis)
-afriški smilj (rumenolistni-helichrysum limelight, drobnolistni- Helichrysum microphillum)
-dihondra (Dichondra argenea)
-lotus (Lotus maculatus, lotus berthelotii)
moljevka (viseča-Plectranthus coleoides, pokončna-Plectranthus ciliatus)
-mulenbekija (Muehlenbeckia complexa)
-okrasna kopriva (Solenostemon scutellarioides)
-Dlakava perjanka (Pennisetum villosum)
-ščetinava perjanka (P.setaceum, P.rubrum)
-sladki krompir (Ipomoea batatas)
-tolmieja (Tolmiea menziesii)
-tradeskancija (Tradescantia sp.)
Rastlinice s cvetovi, ki ne smetijo;
-akalifa (Acalypha hispida)
-bakopa (Sutera snowflake)
-drobnocvetni mleček (Euphorbia diamond frost)
-drobnocvetna suha roža (Chrysocephalum)
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a orhy » 19 feb 2009, 12:41

Oj superca si - prisrčna ti hvala! :D
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a vrtiček » 19 feb 2009, 13:57

meni so zelo všeč kombinacije z oranžno, rumeno in rdečo barvo. Ima kdo kakšno idejo za zasaditev, ki bi bila bujna. Korita imam 60 cm, lega je kar uredu, vzhodna in južna, problem je v tem da so vse moje rože na dežju.
vrtiček
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 07 jan 2009, 19:06

OdgovorNapisal/-a rok.k » 19 feb 2009, 14:14

Za bujno kobinaacijo uporabi rdeče bršljinke, oranžne ali rumene črnooke suzane, ki jih lahko napelješ na kakšno oporo, pa rumene ali rdeče ali oranžne okrasne kopriv, kasije(potrebujejo korita z vodno rezervo), pa razne trave...
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a vrtiček » 19 feb 2009, 14:44

ja to je super kombinacija, sam sem pozabila omenit, da sem pravzaprav imala ravno takšno kombinacijo lani, tko da letos moram kej novga narest. A so begonije- zmajeva krila primerna za dež,- verjetno, saj so precej trpežne kolikor sm slišala, ampak imela jih nisem še nikoli.

Slike lanskih zasaditev:
http://picasaweb.google.si/ihanirena/Zasaditve2008#
vrtiček
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 07 jan 2009, 19:06

OdgovorNapisal/-a rok.k » 19 feb 2009, 14:47

Ja zmajeva krila so lahko na dežju, sam jih imam in lepo uspevajo.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a vrtiček » 19 feb 2009, 14:56

jaz si naredim zasaditve po knjigah od Ruth Podgornik Reševe, sam moram še kar vseen precej razmislt kaj bom posadila in glede na to da moram narest zasaditve za taščo za celo hišo in še za celotno poslopje je kar precej razmišljanja, kako prit cenovno ugodno do rešitev. Bršljinke so sicer najbolj hvaležne in ni dost dela z njimi sam rada mal eksperemintiram.
vrtiček
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 07 jan 2009, 19:06

OdgovorNapisal/-a rok.k » 19 feb 2009, 16:20

Ja njene knjige so res fantastične. tudi sam naredim zasaditve za celo hišo, okoli nje, za babizo in sosede tako da imam kar nekaj dela.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

Naslednja

Vrni se na Enoletnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov