Kalija

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a trajnice » 17 jan 2009, 14:45

Dragi ljubitelji orhidej!

Sama sicer ne sodim ne med zbiratelje in ne med prav posebne ljubitelje orhidej, pač pa med posebne zbiratelje, ljubitelje in gojitelje trajnic.

Ker pa se med ljubitelji različnih rastlin vedno pojavljajo isti komentarji, ne morem, da se ne bi oglasila.

Takšno ponudbo orhidej, kot ste jo tokrat zasledili v Kaliji, smo doslej v Sloveniji srečali morda le nekajkrat. Za ne preveč zahtevne ljubitelje in zbiralce v bolj začetnem stadiju, je to zelo veliko. Tist, ki pa to že vse imajo in želijo več in več, se pač zatekajo k posebej specializiranim gojiteljem, ne samo pri nas in niti ne samo v Evropi.

Podobno se dogaja tudi ljubiteljem in zbirateljem redkih trajnic, ki jim ne zadošča več niti ponudba preko 1000 vrst in sort trajnic, ki jih lahko najdete na www.trajnice.com . Tisti pač iščejo še marsikje in obiskujejo sejme redkih trajnic, naročajo iz celega sveta in še kaj si izmislijo, da bi le našli še kaj doslej nevidenega.

Jožica
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a dkivi » 17 jan 2009, 19:14

@trajnica
sicer ne vem točno kaj si mislila s svojim pisanjem,morda našo nečimrnost (pa brez zamere),vendar sem mnenja,da bi Kalia morala v okviru dnevov orhidej dejansko ponuditi kaj extra,ker tole kar ponuja,z izjemo nekaj sort, se dobi praktično v vsakem večjem centru skozi vse leto (jaz konkretno sem dobil v lidlu-btc botanično vrsto dendrobija in to za pičlih 2.99€ :D )
dkivi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 29 jan 2006, 09:25

OdgovorNapisal/-a trajnice » 17 jan 2009, 19:58

dkivi, nobene nečimrnosti ali česa podobnega nisem imela v mislih.

Hotela sem le poudariti, da je zahteve ljubiteljev in zbirateljev v normalni trgovski mreži zelo težko zadovoljiti. Semenarna je lahko pri nas med trgovci vodilna, še vedno pa je le trgovska mreža. In trgovina nikoli ne more ponuditi tistega, kar lahko ponudi specializirani proizvajalec, usmerjen v širino sortimenta.

Tudi specializirani proizvajalec je namreč lahko usmerjen v ogromne količine relativno majhnega sortimenta česar-koli že.

Hotela sem samo reči, da nam zbiralcem (jaz recimo zbiram bradate perunike, maslenice ...) običajne trgovske verige nikakor ne morejo zadostovati, za običajnega kupca pa so lahko zelo dobre.

Jožica
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 17 jan 2009, 21:19

Bila danes v Kaliji v MB, sicer sme zelo težko našla kaj zame, ampak vseeno, na koncu po dolgem času iskanja sta z menoj domov šla dva phala
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a felidae » 17 jan 2009, 22:02

Bauhaus vsako leto naredi precej vecjo razstavo, z vecimi vrstami orhidej, med katerimi je zelo veliko botanicnih. Izbira kakrsno so imeli v Kaliji pa sploh ni bila nic posebnega. Mene pac 10 vozickov polnih phalov, ki se vsi po vrsti ponavljajo prav nic ne impresionira. Sploh pa nisem pricakovala nevem kaj, sem pa pricakovala nivo kakrsen je bil lani - zal ga niso dosegli. Bom pa sla preverit se enkrat v sredo/cetrtek, ker baje dobijo novo posiljko.

Lp
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Paph » 17 jan 2009, 22:55

Nekdo je omenil, da je opazil Phalaenopsis Mini Mark - jaz ga nisem zasledila.
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a dkivi » 17 jan 2009, 23:20

Paph je napisal/-a:Nekdo je omenil, da je opazil Phalaenopsis Mini Mark - jaz ga nisem zasledila.
bili so takoj je na levi ko stopiš v ta oddelek in to v 2 klasičnih dveh barvah,vijolična in rumeno-zelena
dkivi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 29 jan 2006, 09:25

OdgovorNapisal/-a Paph » 17 jan 2009, 23:34

Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kluni » 18 jan 2009, 09:30

Ja, se strinjam, da je bil lanski nivo razstavljenih orhidej občutno višji. Je pa res tudi to, da je več ljudi, ki so pripravljeni kupiti tri phale po 7€, kot pa enega za 20 €. Poleg tega za tri phale potrebuješ tudi več okrasnih lončkov. ;)

Bom pa izkoristil priložnost in še tu ponovil vprašanje; kaj je posebnega na Mini Markih?
kluni
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 26 mar 2006, 10:17
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tamika » 18 jan 2009, 09:50

dkivi - ti se pri orhideji Phal. Mini Mark malo motiš. Tu ne gre za majhne phale ampak za točno specifičen phal, kot ti je 'Phal' nakazala tudi s sliko.

Phalaenopsis Mini Mark je tako samo eden in ne v različnih barvah!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a dkivi » 18 jan 2009, 11:43

auč,se vidi da phali niso ravno moja najljubša sorta,to me je zavedla pred 2 letoma prodajalka,kje drugje kot v kalii :roll:
hvala za info paph,sem si ga zdaj podrobno ogledal :D
dkivi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 29 jan 2006, 09:25

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 jan 2009, 12:18

Nekaj me samo zanima, google pod Minimarka "ponudi" tudi te:
Slika
Slika
Slika

Ti potem niso pravi??
Slike se nahajajo na:
http://www.geocities.com/RainForest/Can ... linge1.jpg
http://lh6.ggpht.com/_PD-GT5jQr8Y/R3rFY ... i+Mark.jpg
http://img86.imageshack.us/img86/5833/equeea0.jpg
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a azalea » 18 jan 2009, 13:06

Drugi je Phal. equestris. :wink:
azalea
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 jul 2006, 17:58

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 jan 2009, 13:08

Torej stric google laže :wink: :wink: :wink: !
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a tamika » 18 jan 2009, 13:21

Lažejo tuisti, ki so sliko tako poimenovali.
Če jaz napišem pod sliko Mini Marka npr. Brassia potem se bo ta pač prikazala, ko bom iskala le-te.

Je treba bit včasih malo pozoren in pogledati še pri kakšnem drugem viru! :wink:

Lp, T.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a sasok » 18 jan 2009, 15:08

tamika je napisal/-a:Lažejo tisti, ki so sliko tako poimenovali.
Če jaz napišem pod sliko Mini Marka npr. Brassia potem se bo ta pač prikazala, ko bom iskala le-te.

Je treba bit včasih malo pozoren in pogledati še pri kakšnem drugem viru! :wink:

Lp, T.


Popravljam preko strička googla širijo laži :lol: :lol: !
Še nekaj! Razstava oz. prodaja je samo v centrih npr kot je v Mariboru v ind. coni al tudi v kakih manjših poslovalnicah kot je recimo na Ptuju?
LP
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a kluni » 18 jan 2009, 20:26

Se moram pritožiti. Bemtiš, že tretjič sprašujem. :evil: A je res tako težko povedati, zakaj so Mini Marki tako posebni? Kar naprej slišim oz. berem o njih.
kluni
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 26 mar 2006, 10:17
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a stara » 18 jan 2009, 21:00

tudi jaz sem prvič slišala za mini mark šele ko sem ga slučajno kupila lani na rrazstavi v kaliji mb.bila mi je simpatična mala orhidejca,a zakaj je tako iskana pa posebna tud mene zanima.
glede razstave pa tako res je bila lani težja izbira ker so imeli ogromno krasnih primerkov,letos malo manj,mini markca pa nikjer.škoda da ostale vrste niso bile po malce nižjih cenah,vsaj vse po 9.99,ker za nobile je 20 eur kr dost.
gremo pa v sredo šnofat.drgač pa je imel hofer v mislim da v ponedeljek novo pošiljko orhidej,valda ko sem jez odkrila je bilo že vse prebrano,sem pa vseen v hoferju mb potem našla čudovit dendrobij pa ne nobile z večjimi belo roza cvetovi za 6.99.
stara
Guru
Guru
 
Prispevkov: 139
Pridružen: 14 avg 2005, 22:25
Kraj: ptuj

OdgovorNapisal/-a Paph » 18 jan 2009, 21:35

Bom jaz odgovorila na pritožbo :D
Za začetek tole: Phalaenopsis Mini Mark je hibrid, križanec med P. Micro Nova (maculata x parishii) in med P.philippinense. Liste ima tako velike kot so po navadi veliki listi ostalih phalaenopsisov, med tem ko so cvetki bolj drobni in številčnejši. Cveti zelo dolgo in če je rastlina zdrava, tudi 2x/letno.
Skupnega z mini phalaenopsisi nima nič drugega kot del imena.
Barva cvetka je vedno in samo: bela z oranžnimi pikicami (petala in sepali), med tem ko je usna od bledo do temno oranžno-rdečkaste barve.
Če pogledaš njegov cvet boš tudi sam ugotovil, da je precej drugačen od drugih.
Tako zelo se pa po moje iščejo prav zato, ker so zelo redko na voljo.

Tako je moje mnenje, zakaj ga tako zelo iščejo ostali pa bo morda še kdo od iščočih povedal....
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kluni » 18 jan 2009, 21:46

Evo, pa sem dočakal. :lol:
Hvala, Paph. Zelo izčrpno, ni kaj. Kot sem pričakoval, gre predvsem za stvar okusa. Sam se ljubitelj večjecvetnih phalov, tako da MM zame ...
kluni
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 26 mar 2006, 10:17
Kraj: Maribor

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Orhideje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov