HORTENZIJA-BOLEZNI, PRESAJANJE

Diskusije o grmovnicah, cvetočih in zelenih.
Berberis, Buxus, Cornus, Corylus, Forsytia, Hibiscus, Hydrangea, Ligustrum, Magnolia, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

HORTENZIJA-BOLEZNI, PRESAJANJE

OdgovorNapisal/-a LHASA » 11 jul 2008, 11:55

Sama sem velika ljubiteljica hortenzij, katere kupujem v cvetličarnah, vendar opažam, da zelooo počasi rastejo. Odločila sem se, da bom malo povprašala okoli za starimi sadikami, ki jih bom na moje veliko veselje tudi dobila. Zanima me, če je presajanje kaj posebnega. S hortenzijami imam namen zasaditi obrobek na enem delu zemljišča s sončno-senčno lego. One na soncu pač zalivam pogosteje, v senci občasno. Vendar sem opazila, da so cvetovi majhni, listi pa na koncu ožgani. Naj povem, da sem jih posadila v travo, da redno negujem, gnojim. Torej jeseni bom posadila še okoli 10 hortenzij, ene bom presadila stare, kot sem rekla in za te me zanima, kakšne izkušnje imate vi s presajanjem, na kaj moram biti pozorna, kako potem cvetijo /te, ki sem jih posadila pred tremi leti so še vedno majhne / in še morda kakšen nasvet okoli tega.
In seveda še nasvet okoli bolezni. Mar je tudi hortenzije potrebno škropiti proti boleznim?
Brez domišljije bi živela samo eno življenje
----------------------------------------------------
LHASA
artline@mail386.com
LHASA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 19 apr 2007, 21:48
Kraj: Posavje

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 17 jul 2008, 15:39

Pri nas doma imamo hortenzije praktično po celem vrtu. Predvsem je pomembno, da so v senci, ker sonca ne prenašajo preveč dobro.
Načeloma se jih presaja jeseni, pusti čez zimo (najbolje, da se jih malo obreže in poveže skupaj, da jih sneg ne polomi). Spomladi pa poženejo brste in konec junija že cvetijo.
Cvetijo res obilno, mi jih ne dognojujemo kaj posebej (malo postanega hlevskega gnoja ali komposta), kar več let rastejo na istem mestu. Barva cveta pa je odvisna od kislosti zemlje (tako imamo pri nas svetlo plave, roza in tudi kak vijoličen cvet :))
Glede rasti pa ne vem, mogoče imaš sorto, ki je bolj pritlikava, pri nas zrastejo nekje do metra in pol.
Škodljivcev praktično nimajo, mogoče kakšne uši sem in tja, ki pa jim niti ne škodijo. Kakšen polž jih tudi obgrize, to se mi zdi bolj problem estetike kot kaj drugega.

Vso srečo, če imaš še kakšno vprašanje pa kar vprašaj. :wink:
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a LHASA » 26 avg 2008, 15:35

oj.. oh, hvala za info. Danes začnem s presajanjem....lovim stare obljube in tako bom tudi hortenzije na novo zasadila. Iščem še dve beli; če ju ne dobim, kupim v Bakkerju.
Brez domišljije bi živela samo eno življenje
----------------------------------------------------
LHASA
artline@mail386.com
LHASA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 19 apr 2007, 21:48
Kraj: Posavje


Vrni se na Grmovnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost