vrtnica, kraljica

Diskusije o grmovnicah, cvetočih in zelenih.
Berberis, Buxus, Cornus, Corylus, Forsytia, Hibiscus, Hydrangea, Ligustrum, Magnolia, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

vrtnica, kraljica

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 03 jun 2008, 22:38

V pomanjkanju ustreznega foruma objavljam fotografije nekaterih mojih ljubljenk kar med grmovnicami.

Najprej prva, ki odpre svoje cvetove že sredi aprila in se razcveti v dveh, treh tednih v oblak dišečega cvetja. Močno dišijo tudi listi. V rosnih jutrih vonj vstopi celo v hišo. Cvetenje ponovi jeseni, če je dovolj dežja. Jaz vrtnic namreč ne zalivam.

Sarah van Fleet (hibridna rugoza)
Slika

Tam nekje hkrati zacveti še druga rugosa, Agnes. Lanska sadika je bila letos polna cvetja. Ko bo odrasla, bo baje grm zajetnih dimenzij.
Slika

Tale rugosa Hansa je letošnja sadika.
Slika

Pravkar so vse plezalke v polnem cvetju. To so le nekatere:
Cecile Brunner
Slika

Domaine de Courson
Slika

Paul Himalayan Musk
Slika

Veilchenblau
Slika

The Seven sisters
Slika
ki nosi svoje ime po sedmih različnih tonih, v katerih se pojavljajo cvetovi.

New Down
Slika

Rambling Rector v ozadju in med angleškimi vrtnicami
Slika

Pokrovne vrtnice pa se šele pripravljajo k cvetenju. Če želite vrtnice, ki cvetijo polno, dolgo, ki ne potrebujejo veliko nege, so pravi naslov.
Tele so iz Meillandovegovega izbora, dodana je vrtnica The Fairy.
Slika

Slika

Slika

Tale je zunaj kategorije, cveti namreč od pomladi do jeseni.
Erfurt
Slika

Zdaj se mi pa ne da več nalagat slik. :D
Dokler mi kdo ne pove za kak spletni album, kjer na nalaganje treh slik ne čakam deset minut, samo še tele angleške (Austinove) lepotice.
Ker so v vrtu šele drugo pomlad, imen še ne poznam na pamet. pa toliko jih je, da bo tudi sicer težka.
Tule je izbor fotografij, ki so mi najprej prišle pod roke.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 04 jun 2008, 09:50

Garden-ja, impresivno!
Torej si prava zbirateljica, za toliko vrtnic moraš imeti pa že kar veliko zemljišče! Res lepo...
Pri nalaganju slik zelo pomaga, če jih prej zmanjšaš na ustrezno velikost pikslov (800x600) v kakšnem programu za urejanje slik...

Jaz imam nemalo število vrtnic, vendar se z njihovimi imeni ne obremenjujem preveč (me že paradižniki in buče popolnoma izmučijo na tem področju :lol: ), ker imam večinoma starinske sorte čajevk. Imam pa še nekaj mini vrtnic, nekaj floribund, eno krasno debelno vrtnico in od lanjskega leta prelepo plezalko neznane sorte (cveti od začetka maja do zmrzali), za katero me vsi sprašujejo, če je umetna, saj žari v neverjetnih barvah :D

Pač sem imela srečo pri nakupu (čeprav je bila zeloo draga), ker sem v enem loncu dobila dve različni sorti, ki se barvno prekrasno dopolnjujeta...
Slika

Tole pa je debelna vrtnica, ki sem jo dobila od prijateljice in me vsako leto celo poletje nagrajuje z bujnim cvetenjem. Popki so žareče toplo rumeni, vse kasnejše faze pa so bolj svetle, vendar celota deluje prekrasno, ker se barve prelivajo v vseh rumenkasto krem odtenkih...
Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 07 jun 2008, 17:52

Ja, počasi počasi vrt prerašča v zbirko. Premišljujem, v katero skupino naj se usmerim, saj prostora počasi začenja primanjkovati. :D
Slike so bile pomanjšane pa vseeno traja ogromno časa, da jih naloži. Ampak bomo. Tako številne fotografije spravljam v eter redkokdaj.

Tvoja plezalka je res zanimiva. Imaš dve sadiki posajeni skupaj ali je ena sadika cepljena v dve sorti?
Imena ne poznam niti jaz, je pa zagotovo katera od modernih velecvetnic. Če ni imela etikete, je možno, da imena sploh nima. Takih vrtnic je na tisoče. Čeprav glede na visoko ceno in obliko/barvo cvetov, ki jih vidim, v to dvomim.
Bom pozorna pa ti javim, če izvem ime.
Jaz si počasi sistematično pripravljam tablice, s katerimi bi rada označila rastline. Dejstvo, da ne poznam njihovih imen, me počasi začenja motiti saj vsak vedno vpraša po njihovem imenu. Potem se mi pa zdi, da imam na vrtu anonimke. :)
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 jun 2008, 21:36

Teh plezalk so v vrtnariji imeli le nekaj loncev (cena je bila kar 17 tisoč tolarjev, vsaj za moje pojme je to veliko) in vse so bile rdeče barve, le ta ena je kazala popke druge barve, zato sem vzela ravno to. Ni cepljena, predvidevam, da sta se v enem loncu po nekem naključju znašli dve popolnoma različni sorti, morda pa je tudi kakšna spontana mutacija.

Etiketo je imela, in jo ima še zdaj, vendar gor ni napisano ime sorte, čeprav bom šla še enkrat preveriti. Etiketo bom tudi poslikala, da si jo ogledaš, ker se očitno bolj spoznaš na te zadeve, je pa v italjanščini...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 08 jun 2008, 08:43

17 jurjev? :shock: Svoj živi dan nisem toliko plačala sadike pa imam v vrtu marsikatero redkost.
Zdaj sem pa res radovedna, za kaj gre. Nisi nikoli pogledala, če cvetoča stebla izhajajo iz iste podlage?
Etiketo pa kar poslikaj, italijanščina mi ne dela problemov. Če ne drugega, boš vedela vsaj za žlahtnitelja.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 08 jun 2008, 12:05

Ja, saj vem, da je veliko, ampak je res bila ljubezen na prvi pogled :oops:
Še dobro, da je nisem plačala jaz, mama mi jo je kupila za rojstni dan :lol:

Sem šla preveriti etiketo in tele eno (jaz :lol: ), seveda piše katera sorta je:
Cumba Meillandina var. MEINEYTASAR, sem jo celo na netu našla, predstavljena je bila leta 2002, tole je pa fotka z neta:

Slika

Na netu prodajajo (sicer majhne) sadike te sorte po deset evrov, tako da sem jo po moje res zeloo preplačala. Ampak, pa kaj, je pa res najlepša v soseski in barve so res prečudovite...

Etiketo pa ti bom vseeno pozneje poslikala, da vidim, kaj lahko še razbereš iz nje, če že nimaš težav z italjanščino :wink:
Daj mi nekaj v angleškem ali celo nemškem jeziku, pa bom prevedla takoj, italjanščina mi pa res ne gre :lol:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 08 jun 2008, 12:17

Imam pa še eno vrtnico čajevko, ki mi je tudi zanimiva, dobila pa sem jo od sorodnice iz Anglije, ki mi je prešvercala ukoreninjeni potaknjenec, je pa vsaj za moje pojme izredno lepa...

Fotko sem spet našla na netu, na tej povezavi:
http://www.perryhillnurseries.co.uk/Catalogue/Roses/Hybrid_Tea.htm

Gre pa za sorto: Silver Jubilee AGM M
Pink with peach and cream tints, fragrant
Slika

Kasneje jo poslikam še v vrtu, samo da se zunaj malce posuši...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 08 jun 2008, 15:25

No vidiš, da si našla ime. Cumba je.
Pa sem listala Meillandov katalog pred dnevi in jo iskala, ker se mi je zdelo, da bi utegnila biti njihova zaradi živih barv, pa je ni notri.
Austinova pa sem vedela da ni, je preveč živih barv. Preplačana je pa zelo zelo... :? ampak glavno, da je tako lepo uspela in da cveti. Stroške se kasneje pozabi, prekrasna rastlina pa nas razveseljuje še desetletja.
Čajevk pa ne cenim kaj preveč, so preveč pretegnjene pa samo par cvetov imajo. Ne tako kot tale Cumba, ki je res prekrasna.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 08 jun 2008, 15:27

Sem šla poslikat svoje vrtnice v vrt. Tole sta dve fotki sorte Silver Jubilee:
Slika

Slika

Tule pa sta fotki etikete vrtnice plezalke (Garden-ja, če bi bila tako prijazna, da mi jo prevedeš, ti bom zelo hvaležna :D ) :

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 08 jun 2008, 15:36

Vidiš, jaz pa imam rada čajevke ravno zaradi velikih cvetov, ki res pridejo do izraza na temno zelenem ozadju. Je pa res, da se znajo precej pretegniti, če se nepravilno obrezujejo, kar se hitro zgodi...

Tole je pa ena izmed meni najljubših vrtnic sploh. Etiketo z imenom sem (seveda) žal izgubila, zato ne znam povedati, katera je. Jo morda ti poznaš? Ko je v stadiju popkov, so barve še bolj žareče, črte pa prdejo bolj do izraza. Ko se cvet odpre, barve hitro 'zbledijo' iz rdeče rumene v roza krem:

Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 08 jun 2008, 15:46

Popek čajevke je res čudovit. Če je na sliki tak, kakšen mora bit šele v resnici!
Leta 1978 jo je na Škotskem požlahtnila Anne G. Cocker. Obstaja tudi varianta plezalke.

Na barvni strani etikete Meillandove pa je zapisano ime in proizvajalec in opozorilo s "žigom", da je vrtnica licenčna. Pa da je plezalka.
Na drugi strani pa so navodila za vzdrževanje:
UPORABA
Rastlina naj rase na mestu kjer jo dosega direktna sončna svetloba.
ZALIVANJE
Zalivati obilno in redno. Bodite pozorni, da ne zalivate po listih v popoldanskih urah in ponoči.
OBREZOVANJE
Kot vse ramblerke, ki jim pravimo tudi plezalke, se to rastlino ne obrezuje tradicionalno, vsaki 2 do 3 leta odstranimo stare veje.
(Moja opomba: meni tale vrtnica ne deluje ramblerka ampak vrtnica tipa climber. Ampak bi morala videti veje).
NEGA:
Od marca do oktobra negovati na 10 - 20 dni s primernimi produkti. Gnojiti po obrezovanju in konec poletja z gnojili na zalogo.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 08 jun 2008, 15:56

Ja, tista čajevka je res čudovita. Mislim, da noben fotoaparat ne more ujeti vse njene lepote v jutranji rosi...

Hvala ti za prevod. Glede obrezovanja namreč nisem bila prepričana. Me pa zanima, kakšna je razlika med rambler in climber tipom vrtnice?

Tista moja neznana vrtnica bi lahko bila ena izmed teh. Kaj praviš?

http://www.growquest.com/rose%20section/hybrid%20tea%20cabana.htm

http://www.roselocator.com/rose_locator/roses/floribunda_less_100cm/115_oranges_and_lemons.php
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 08 jun 2008, 21:36

Ne, žal ne poznam imena tvoje čajevke. Vrtnic je na tisoče, čajevk pa sploh. Mogoče bi pomagalo, če bi poznala žlahtnitelja ampak tudi to ne bi bila garancija za uspešno identifikacijo po sliki.
Tisti dve s slik se mi ne zdita, predvsem druga ne. Obe imata polnjen cvet, tvoja pa ima dvojnega z dobro vidnimi prašniki.
Takih pisanih vrtnic je res veliko in zato se pri identifikaciji ne smeš zanašat samo na barvo cvetov ampak tudi na obliko cveta, prašnikov, barvo listov (tudi novih), obliko listov in cvetnih listov,...

Razlika med climber in rambler vrtnicah je v tem, da imajo prva debelejša toga stebla, ki jih težko upogibamo, večinoma so visoke od 2,5 do 3,5m in so večkrat cvetoče, ramblerce pa imajo tanka upogljiva stebla, ki so kot špage, jih lahko zavijamo okoli in okoli kola npr., dolge so večinoma nad 5m pa vse tja do 20m in so večinoma enkrat cvetoče, ponavadi imajo tudi manjše cvetove vendar jih je toliko, da prekrijejo rastlino.

Danes so se odprli cvetovi na Mermaid, cvetovi imajo premer tudi do 10 cm.
Slika

Ballerina ima grozde drobnih cvetov in je v polnem cvetju
Slika

Tale Scepter D'Isle pa je npr. polna velikih cvetov, tako velikih kot so tisti od hibridnih čajevk, samo da so ti cvetovi manj koničasti in v šopih, rastlina pa bolj okrogle, očesu prijetnejše rasti.
Slika
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Pikapikica » 08 jun 2008, 22:11

Do mene so pridišale vaše lepe vrtnice :P kako mora biti lepo imeti vrt vrtnic
Pikapikica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 08 jun 2008, 22:09

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 08 jun 2008, 22:39

Ja, saj se mi je zdelo, da z imenom ne bo nič, teh dvobarvnih progastih vrtnic kar mrgoli :D
Pa vseeno, meni je zelo lepa...

Tu pa je še nekaj slik mojih drugih lepotičk (imena zdaj več niso važna). Pikapilonica, ti kar uživaj v njih :wink:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

In še za konec, jutranja rosa na dišeči vrtnici:

Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Pikapikica » 08 jun 2008, 23:00

Zdaj sem se pa čisto raznežila, oh so lepeeeeeeeee :P
Pikapikica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 08 jun 2008, 22:09

OdgovorNapisal/-a Garden-ja » 09 jun 2008, 06:28

Bi bilo možno, da je pisana tudi Meillandova? Včeraj zvečer sem gledala katalog in je ena prav podobna, tudi po opisu (spreminjanje barv) - Tocade.
Je pa polianta in baje brez trnja.
Garden-ja
Expert
Expert
 
Prispevkov: 117
Pridružen: 28 jan 2008, 21:31
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 09 jun 2008, 10:33

Garden- ja, zgleda, da je tudi pisana res Meillandova, saj je od istega dobavitelja kot moja plezalka. In ko sem šla pogledat na net, sem našla tole (je v francoščini, pa sem šla prevesti z Googlom) in mislim, da bo res prava, saj moja skoraj da nima trnov:

http://www.plantes-et-jardins.com/catalogue/catalogue4.asp?id_variations=7919

Hvala ti za pomoč :D , res jo cenim...

Letos pa sem kupila še eno Meillandovo vrtnico, vendar še ne cveti, izgledala bo pa takole (našla sem jo na isti strani kot Tocade :D ) :

http://www.plantes-et-jardins.com/catalogue/catalogue4.asp?id_variations=4248
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a tamika » 09 jun 2008, 11:45

Pa še dva cvetova z moje grede:

Slika

Slika

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 09 jun 2008, 13:10

Vau, Tamika, res lepa. Veš morda, katere sorte je?
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

Naslednja

Vrni se na Grmovnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost