Problem - živalce v substratu!

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Problem - živalce v substratu!

OdgovorNapisal/-a Ninica35 » 11 apr 2008, 23:46

Danes mi je veter prevrnil orhidejo po tleh, in se je odlomila (zgornji del stebla s nekaj popki se je odlomil, drugače je še steblo + nekaj cvetov + listi + korenine cele.Ali bo rastlina preživela? Kakšne so možnosti?

Drugi problem ki me je pa šokiral je pa ta, da je bila v substratu, ki se je prevrnil po tleh iz lončka, neka žival - videla sem samo eno, dopuščam možnost da jih je več.Gre za "štriblovko" oz. "stribovko" (ne vem kako se ji reče lepše slovensko, upam da kdo ve za kaj gre - ogabna žival).Kako se je znašla tam, ali je mogoče, da jih je še več in kako se jih naj rešim? Če so v substratu globoko med koreninami kakšne ličinke te živali, kako naj vse to uničim? Se lahko to prenaša iz orhideje na orhidejo? Ker jih imam na enaki polici več.Pomislila sem na to, da bi nalila v posodo veliko vode in namočila orhidejo (lonček od orhideje z substratom) v to vodo za ca. slabih 10 minut, toliko da bi "pomrlo - utonilo" vse kar bi bilo živega noter (žuželke).Bi to delovalo ali sem spregledala kakšno poglavje biologije?Korenine so drugač zdrave, prav tako rastlina, bujno cveti in raste.

Prosim za pomoč!
Ninica35
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 feb 2008, 23:25

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 apr 2008, 09:18

Ninica, če se ti je odlomil le vrh cvetočega stebla, ti bo orhideja, ki praviš da je drugače nepoškodovana, vsekakor preživela. Ne vidim nobenega razloga zakaj ne bi...
Žival, ki si jo našla - si morda mislila strgavka, štriga, štrigalica, s 'škarjicami' na repku? - se je pa verjetno samo grela pri toplih koreninah :lol: , polurno namakanje korenin v vodi bo zadostovalo, da se rešiš te nadloge. V nasprotnem primeru, torej, če boš opazila še kako živalco, pa uporabi kak razredčen insekticid, v skrajnjem primeru pa orhidejo presadi...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ninica35 » 12 apr 2008, 11:03

Ja, tisto žival z škarjicami na repku.Pojma nimam, kako je prišla v orhidejo, saj jo imam že dva tedna v sobi.Me je kar groza, kaj vse je še med koreninami (imam fobijo nad žuželkami ).

Bom jih namakala, najlepša hvala :D .
Tisti zlomljeni orhideji se bo pa tisto zacelilo, bodo zrastli še kakšni novi popki? Ker se je odlomil ravno tisti zgornji del stebla, kjer je imela 8 popkov (in sem se skoraj zjokala, saj sem ravno to orhidejo prinesla predvčerajšnim iz cvetličarne).Sem jo imela postavljeno na okenski polici (na oknu je senčnik), pa se je okno ob prepihu po čudežu odprl in mi zbil orhidejo na tla.Čudež je, da mi ni polomilo cele, saj je bil padec z zelo visoke police, pa še daleč jo je odneslo.

Hvala 8)
Ninica35
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 feb 2008, 23:25

OdgovorNapisal/-a Ninica35 » 12 apr 2008, 11:53

Pa še to - kakšen insekticid je bil mišljen? Sem jih ravnokar "tunkala" 15 minut (ampak samo tiste 4, ki sem jih prinesla nove, tistih starih je preveč :P) pa me zanima še sedaj, s katerim insekticidom bi lahko še vse poškropila? Ker ziher je ziher, imam nekje 12 orhidej v mali sobi, kjer tudi spim, in mi ni v interesu, da se zbudim z štrigo na blazini.

Je pa med tunkanjem samo ena štriga ven prilezla in "odmigala" svoje, tako da ne vem, kakšen je bil efekt - mogoče so pomrle med koreninami, mogoče jih sploh ni bilo več kot dve, mogoče pa so se kako izmuznile.Zato bi jih rada še poškropila.S čim jih naj, toliko da grem danes iskat v trgovino.

Doma imam pips in pa od vape garden nekaj za listne uši, ampak s tem verjetno ne bo šlo (bi vse ovenelo, če s tem špricam).Prosim za čim hitrejši nasvet.
Ninica35
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 feb 2008, 23:25

OdgovorNapisal/-a lunca » 12 apr 2008, 12:16

danes sem hotela presaditi orhidejo in na koreninah je polno belih pikic. Na nekaterih predelih pa je kot neka bela mrežica. Kaj bi to lahko bilo? Plesen?
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a _Katrca_ » 13 apr 2008, 11:55

dons sem najdla na eni orhideji neke rjave mejcene živalce take okrogle. kaj je to in kaj naj zdej naredim da se jih znebim??? morm pa še pogledat če je na drugih tut kej tazga vidt.
_Katrca_
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 84
Pridružen: 25 jan 2008, 11:09

OdgovorNapisal/-a dkivi » 13 apr 2008, 14:26

dajte slikati te ''žverce'',ker taki splošni opisi ne pomagajo ravno :?
dkivi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 29 jan 2006, 09:25

OdgovorNapisal/-a tamika » 13 apr 2008, 14:28

Katrca - po moje gre za kaparja.
Preberi si poste za nazaj. je bilo že ogromno napisanega!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a _Katrca_ » 13 apr 2008, 15:28

hvala tamika.si bom pogledala.

je pa tega strica nemogoče slikat ker je premajhen, še pod lupo komaj da vimim tiste tačke da se premikajo.
_Katrca_
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 84
Pridružen: 25 jan 2008, 11:09

OdgovorNapisal/-a tamika » 13 apr 2008, 15:33

Če se premika, pa verjetno ni kapar.
Mogoče ti bo znal kdo drug kaj bolj pametnega povedati in svetovati.

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a _Katrca_ » 13 apr 2008, 17:44

aha.ja upam da kdo ve kaj približno to je.
je pa tak mejhn tko k en hrošček ampak res čist mejhn pa temno rjave barve pa premika se tut ja. problem je to da je take barve k substrat in res ne veš al je ta žvalca al drobtinca substrata na listu in koreninah.
_Katrca_
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 84
Pridružen: 25 jan 2008, 11:09

OdgovorNapisal/-a lunca » 13 apr 2008, 19:27

lunca je napisal/-a:danes sem hotela presaditi orhidejo in na koreninah je polno belih pikic. Na nekaterih predelih pa je kot neka bela mrežica. Kaj bi to lahko bilo? Plesen?


tu pošiljam sliko:

Slika
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Ninica35 » 13 apr 2008, 19:41

Oh joj..tole pa ne zgleda lepo.Meni bi se zmešalo.

Prosim lepo za nasvet glede insekticida in kolikokrat/kje naj škropim orhideje s tem.
Ninica35
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 feb 2008, 23:25

OdgovorNapisal/-a katinka » 14 apr 2008, 14:35

Pozdrav,
mislim da je bolje kot škropiti zaliti ali namočiti, ker nimate uši ali podobnih živali na listih , temveč je vse v substratu.
Druga pomembna stvar, taki rastlin ne smeš meti nekaj časa v spalnici, ker ti škodijo če vdihuješ, tako da rastlino prestav v kopalnico ali nekam kjer se ne zadržuješ veliko, vsaj prve nekaj dni!!
Insekticidi so pa različni, si pa preberi na forumu, je bilo že kar nekaj napisanega.
lp kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a _Katrca_ » 14 apr 2008, 17:51

samo še tole bi rada vedela.
prej sm v merkurju kupila Plantella prima za pobit vsaj en delež teh živalc(no sej zaenkrat jih še ni skor nič) pa me zanima če lahko vseeno poškropim phala čeprav cveti(ga pa ne bi po cvetih) ker tm piše da cvetočih rastlin ne škropimo. samo me zanima če ma kdo izkupnje s špricanjem cvetočih phalov pa če je blo potem z cvetu vse ok.
_Katrca_
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 84
Pridružen: 25 jan 2008, 11:09


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov