RABARBARA

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

RABARBARA

OdgovorNapisal/-a sh-e » 21 dec 2007, 00:44

Lep pozdrav vsem!
Zelo rada jem rabarbaro. :roll: V prihodnjem letu si bom lahko privoščila na vrtu večjo gredico, kjer bi rada zasadila rabarbaro, a ne vem, kje naj dobim sadike oz. kako bi jo lahko razmnožila iz rastline, ki jo že imam.
Ali mi lahko kdo pomaga z informacijami ali nasvetom?
Hvala!
:)
sh-e
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 21 dec 2007, 00:33
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a dkivi » 21 dec 2007, 07:55

poskusi najti revijo moj mali svet september 2007,tam je bilo opisano gojenje rabarbare
dkivi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 29 jan 2006, 09:25

OdgovorNapisal/-a sh-e » 21 dec 2007, 16:04

dkivi je napisal/-a:poskusi najti revijo moj mali svet september 2007,tam je bilo opisano gojenje rabarbare



ooooo, najlepša hvala! Grem kar takoj v akcijo..
:)
:)
sh-e
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 21 dec 2007, 00:33
Kraj: Maribor

rabarbara - razmnoževanje

OdgovorNapisal/-a trajnice » 17 jan 2008, 13:27

Če imate na vrtu večjo in starejšo sadiko rabarbare (Rheum palmatum ali R. rabarbarum), je ob robovih že razvila posamezne koreninske izrastke z listnimi zasnovami. Z lopato štiharico ali ostrim nožem odrežite te dele in imate nove sadike.
To se dela lahko zelo zgodaj spomladi, predno listi odganjajo ali, ko so listi še mladi.
Če pa kupite sadike, vzgojene v lončkih, lahko sadite kadarkoli, ko bo pač zemlja pripravljena in sadike na razpolago. Dobite jih včasih na kakšni tržnici ali na www.trajnice.com

Jožica
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a zmeda » 17 jan 2008, 13:41

Oi

Nekje sem prebral, da rabarbare ni priporočljivo uživat.
Oziroma je celo strupena.
DEMOKRACIJA VARA
zmeda
Guru
Guru
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 23 maj 2005, 22:49

rabarbara

OdgovorNapisal/-a trajnice » 17 jan 2008, 15:42

Rabarbara je zelo dobra za pripravo sladic, kompotov in podobno.

Jaz uporabljam štore mladih listov, ki jih predhodno olupim.

Tudi jaz sem slišala, da ima lahko tudi negativne učinke na zdravje, ampak le pri nekaterih bolnikih, če se jo uporablja v velikih količinah.
Menda pa velja tudi za zdravilno rastlino, ki pomaga odvajati vodo, je torej diuretik.

Sicer pa so skoraj vse zdravilne rastline strupene, če jih ne uporabljamo prav ali , če z uporabo pretiravamo.

Jožica
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 17 jan 2008, 15:48

Rabarbaro je naceloma zelo enostavno gojiti - tezje se je resis, ko se razraste. Ima pa rada malo vlazno in sencno okolje.

Zanimivo je, da je rabarbara deklarirana kot zelenjava, ceprav jo vsi uporabjamo kot sadje v kompotih in sladicah.

Jaz po nasvetu ene starejsih sosed od nekdaj obvezno dodajam k rabarbati, ki je sicer ze sama kisla, obvezno tudi par kapljic limoninega soka. Ta trenutek se sicer ne morem spomniti, zakaj je to potrebno, lahko vprasam

LP Jelka.
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a sh-e » 19 jan 2008, 15:39

Najprej vsem najlepša hvala za odgovore.
Žal revije v trafikah več nisem našla, bom pa pogledala še v knjižnjici.

To, da je rahlo odvajalna vem in mi včasih pride prav :)
Da bi bila strupena še nisem slišala, a glede na to kaj je danes vse strupeno in ne.. hm.. dokler nam bo okoli glav brnela množina signalov vseh možnih brezžičnih povezav... bom kar z veseljem jedla rabarbaro, pa še kaj drugega.
No, torej me v kratkem čaka poseg na vrtu.. upam da mi bo uspelo razsaditi kakšno rastlino in samo molim lahko, da se bi mi res razrasla, ker pri nas doma se sama od sebe v tridesetih letih ni. žal. :(
Bom sporočila rezultate in bom vesela, če bo še kdo kaj več dopisal... saj vemo, več glav več ve :)
Hvala še enkrat.
:)
sh-e
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 21 dec 2007, 00:33
Kraj: Maribor

Rabarbara

OdgovorNapisal/-a tjesih » 01 feb 2008, 13:20

Zdravo,

rabarbara ima tako kot špinača oksalno kislino, ki je zdravju škodljiva. Zato se uporabljajo sami mlada stebla - to pomeni, da se lomi nekje do konca julija. Po juliju je naj ne bi več uživali.
V Angliji rabarbaro silijo. Zato imajo posebne lončene posode. Rabaro zgodaj spomladi, ko odžene prve mlade liste pokrijemo in jo tako lahko uživamo že od marca dalje.

Dober tek, Tanja
tjesih
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 13 apr 2006, 10:34
Kraj: Planina

OdgovorNapisal/-a katinka » 01 feb 2008, 13:52

V neki reviji z recepti je pisalo, da čisti oz. redči kri in je zato priporočljivo uživanje po novem letu.
Imam pa malo problemov z gojenjem, kjer sonce cele dneve pripeka, kar ji ne paše preveč.
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig


Vrni se na Zunanji prostori

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost