prasanje glede javorcka

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

prasanje glede javorcka

OdgovorNapisal/-a pandako » 30 maj 2007, 13:49

cau! pred parimi tedni sem kupil nek rdec javorcek bonsai varjante v bauhausu. Nevem kera vrsta javorja je, mogoce pahljacasti, shishigashira? uglavnem, zadeva je v precej majhnem loncku, zemlja pa je prekrita z mahom.

Glede na to da nisem glih kaksen hud botanik ali gojitel rastlin, nisem cist posteku sistema zalivanja(oz vlazenja) tega drevesa zato se je po parih dneh skoraj popolnoma posusil. Ko sem posteku funkcijo maha in nacin kako ga ucinkovito oskrbim z vodo mi ga je uspelo obdrzati z nekaj vec kot 10 listi. ko so vsi ostali posuseni listi odpadli so povsod pognali novi mladi listki.
Zdej me pa zanima sledece, ali je rdecost javorja pogojena z njegovo gensko zasnovo ali na to vplivajo tudi razni zunanji faktorji kot so: kolicina prejete soncne svetlobe, snovi in dodatki v zemlji(razna gnojila ipd.) zunanja vlaga, letni casi in temperature? Finta je namrec to, da ko sem ga kupil je imel zelo bogato krosnjo in je bil popolnoma rdec, sedaj pa ko se nekako bori za obstanek je postal rdece zelen. listi so rdeci bolj na robovih, tisti mladi liski ki pa so pravkar pognali so pa zeleni samo rahlo obrobljeni z rdeco. Je karkoli kar lahko vpliva na rdecost?
2. stvar, mah, ki prekriva zemljo je bil na zacetku zelo zivo zele barve in precej enakomeren, sedaj pa je nekam porjavel in se nekako "skustral", kako naj gojim to da bo oboje uspevalo? a mah rab kej posebnega, da se bo obdrzal(razn vlage), slisal sem, da naj bi bila priporocljiva kiselkasta voda, je to res?

Javorcek imam notri in sicer direktno pod stresnim oknom, tako da ima ves cas svetlobo, in tudi kar nekaj casa direktnega sonca v opoldanskih urah. Je pa vcasih tudi zelo vroce v stanovanju, lahko to skodi rastlini?

In se zadnje vprasanje, kako je z lonckom. je v okrasnem keramicnem loncku s podstavkom, ki ne sluzi ravno najbolje svoji funkciji. Zanima me ce je mozno da je loncek premajhen, saj je drevescek ze malo pognal korenine skozi luknje na dnu loncka? Naj ga presadim?

V naprej lepa hvala in upam da nisem bil predolg ^^
pandako
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 30 maj 2007, 12:07
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a fruto » 30 maj 2007, 15:43

sicer se na bonsaje ne spoznam najbolje, tako da pocakaj se kaksen drug odgovor, da bo bol sigurno.

javorji se mi zdi da so vsi zunanje rastline, tako da bi ga lahko sedaj poleti postavil nekam vn v senco.
barva listov je pri rastlinah odvisna tudi od svetlobe, ki jo dobijo in tudi od hranilnih snovi. rastline ki imajo premalo svetlobe imajo ponavadi svetlejse liste. pri tvojem so lahko zeleni tudi zaradi tega, ker jih je malo, in se je sedaj v njih vec klorofila, da lahko naredijo dovol hrane za celo rastlino.
mah rabi predvsem zracno vlago, najbolje da ga prsis veckrat na dan, se posebej ce je v prostoru vroce.
kakor vem bonsajem rezejo tudi korenine, da ostanejo manjsi. mislim pa da raje pocakaj z rezanjem ce ej drevesce v bol slabem stanju

lp
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

hvala

OdgovorNapisal/-a pandako » 01 jun 2007, 11:09

Hvala za nasvete. bom kmalu vidu kaj se z njim dogaja ^^
pandako
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 30 maj 2007, 12:07
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost