Še o madagaskarski palmi

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Še o madagaskarski palmi

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 14:50

Da ne bom več o madagaskarski palmi pod temo kanarska palma, raje nadaljujem tukaj:

zanima me še malo o madagaskarski palmi (Pachipodium lamerei). Moja mi namreč prelepo raste, odkar sem jo na robu propada kupil v OBIju.

1. Koliko mora biti stara, da zacveti?
2. Ali je za opraševanje potrebna še ena mad. palma?
3. Kakšna je možnost vzgoje pri nas? Ali lahko mogoče kdaj pričakujem, da bo zrasla 2 metra?
4. Ali ji paše zunanje sonce (npr. pol dneva direktna svetloba)?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Jure » 31 okt 2003, 22:31

Najprej nesporazum o imenu:
Pahipodiji niso palme, so dvokaličnice. Ne rastejo samo na Madagaskarju, ampak tudi drugod po Afriki.
Na Madagaskarju je sicer znanih 171 vrst palm, kar je več kot v vsej ostali Afriki.
To je tako, kot bi o delfinu rekli, da je riba.
Toliko za uvod. Če prodajalci učijo krivo vero, naj bodo vsaj uporabniki malo bolj informirani.

Pachypodium lamerei je najlažje gojiti, zato je tudi najbolj pogosta vrsta v trgovinah. Rastline je mogoče vzgojiti do prodajne velikosti že v enem letu, kar je med sočnicami bolj redkost. Semena krasno kalijo, pa tudi niso hudo draga.
Rastlina hitro raste, do dveh metrov bi jo lahko vzredila v kakšnih 10 letih ali celo manj, če ji daš zares dobre pogoje. Zelo dobro se počuti zunaj, seveda poleti, v dobri, humusni prsti in obilo vode. Pozimi je to kuhinjska rastlina, ki ne rabi nič vode, pa tudi svetlobe ne. Le temperatur pod 10 C ne mara prav zelo, čeprav jih tudi zdrži.
V osrednjem delu Slovenije še nisem videl cvetoče rastline, na obali pa to ni kakšna redkost.
Za opraševanje potrebuješ dve rastlini in čebelico Majo, ki ti bo prenašala cvetni prah. Za umetno oprašitev je treba je imeti kar nekaj botaničnega znanja.

Nekatere druge vrste pahipodijev cvetijo precej prej, npr. P. brevicaule že v drugem letu starosti. P. saundersii kot 4-letna rastlina.

Če bi kdo želel imeti osnovno zbirko pahipodijev, naj se poveže z Janezom Kadivcem <jkadivec@yahoo.com>, ki ima pri DPKS največ izkušenj z rastlinami, pa tudi največjo izbiro za najmanj denarja. Doma je v Pirničah pri Medvodah.

Lp Jure
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

Cvetoči pahipodij

OdgovorNapisal/-a izi » 31 okt 2003, 22:56

Nisem čisto prepričan, ampak mislim da je cvetel pri Franciju v Radovljici. Za opraševanje pahipodijev lahko začneš trenirati na oleandrih, ki imajo enoko zgrajen cvet. Zgradba cveta je precej zapletena, saj so daljni sorodniki stapelij (ista družina), kjer pa je zadeva še bolj zapletena.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 31 okt 2003, 23:32

wow. zanimivo. Torej madagaskarska palma sploh NI palma. Saj, če malo pomislim, je čisto logično, ko vidim steblo. Verjetno se je ime zelo prijelo zaradi komerciale, ker tako izgleda, pa še očitno ni težka za vzgojo. Vsakdo hoče imeti palmo, pa čim manj skrbeti. Hvala obema za razlago. A jih Janez Kladivec tudi prodaja?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 02 nov 2003, 23:43

Živjo!

Imam pa še jaz eno vprašanje. Ali rastlinica na sliki tudi spada med pahipodije? Če ne, jo dam posebej pod ID.
Dobil sem jo pred enim letom in je visoka okoli 50 cm. Izrastek na vrhu nad listi je bil nekako poškodovan in je zgledal kot bi bil gnil zato sem ga odrezal nad listi. Rastlino pa sem presadil v substrat za kaktuse, ker sem sem od začetka tudi jaz vse imel za kaktus kar je imelo bodice. Z rastlino je odtlej vse OK razen to, da v enem letu ni nič zrasla in listi niso nič bolj košati.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 nov 2003, 00:06

Ivo, kolikor meni izgleda, je to pachypodium lamerei. Sam imam enak primerek. Mogoče bo sedaj pričela rasti, samo rabi nekaj časa da se iztrga iz šoka presajanja in bo verjetno spomladi pognala.

Moja je šla skozi isto (presaditev) in je v substratu za kaktuse. Je na okenski polici (za zdaj, pred prezimovanjem) in se je neverjetno razrasla v enem letu.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 03 nov 2003, 00:20

Hvala BoGo!

Pahipodij sem posnel pred presajanjem. Posajen je bil v navadni zemlji z vrta v premajhnem lončku. Presenečenje me je čakalo šele, ko sem rastlino potegnil iz lonca. Namreč med korenine je bil zaraščen majhen lonček, v kakršnem dobiš malo rastlino ob nakupu. Res upam, da bo po enem letu kaj oživel.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 nov 2003, 00:34

Hojla. Upam, da se res prime, ker je lep primerek, lepo obilen... Kje si ga pa dobil, da je bil tako posajen? Zemlja in lonček pa verjetno objasnita, zakaj ni nič razlistan... Verjetno je še od tega v šoku, da je moral preraščati svoj stari lonček...
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 nov 2003, 00:48

Ojla Mesojedec,

mogče si ji pa pri odstranjevanju lončka poškodoval korenine in je tudi to razlog, da ne rase. :roll: Si še kaj pogledal v zemljo po presajanju :?:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 03 nov 2003, 02:39

Ojla!

Pahipodij sem dobil pri noni od punce. Nona ga je dobila od ene prijateljice...
Poleg mesojedk imam rad tudi kaktuse in sočnice, tako da sem nekašen azil za te rastline, čeprav se na njih ne spoznam dosti. In ker nimam na svojem področju foruma kaj pretirano dela, sem se začasno preselil kar k vam kaktusarjem. 8)

Po presajanju pa nisem nič gledal v lonček in čisto možno je, da sem poškodoval korenine. Načrtujem pa presajanje vseh mojih rastlin marca drugo leto.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 nov 2003, 03:44

Hojla. Saj kolikor opažam nas je dosti, ki smo neke vrste azil za kaktuse in tudi druge rastline.

Glede mesojedk... tista dionea, o kateri sem se razpisal... Je propadla :cry: :cry: Tako da bom drugo leto poskusil znova. Me pa zelo interesira tudi nephenses alata. Vendar več o tem v primerni temi in ob primernem času.

Veliko sreče s presajanjem. Če nisi siguren glede poškodovanosti korenin je boljše, da kaktusa oz. sočnico ne zalivaš nekaj časa (kakšen teden) po presajanju, da ti korenine ne zgnilijo.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Lonček

OdgovorNapisal/-a izi » 03 nov 2003, 12:09

Velikokrat sejejo ali potikajo v mrežaste lončke in potem vse skupaj presadijo v šoto, da je manj dela.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 nov 2003, 13:56

Ojla Mesojedec,

pozdravljen med nami Kaktusarji! :!: Kolikor sem razumela, imaš rastlino že nekaj časa presajeno in si jo najbrž tudi že zalival ( :?: ). Če ti rastlina vidno ne propada, potem bo že počakala do pomladi. Če je pa stvar urgentna potem... :roll: ja jaz bi jo presadila takoj. Na sliki pa ni videti, da bi potreboval tvoj Pahipodij "urgenco". :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov