Če kdo hoče opuncijo...

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Če kdo hoče opuncijo...

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 19 okt 2003, 22:13

Ojla,
zaradi pomanjkanja časa sem se šele sedaj spravila h spravljanju kaktusov v hišo. Ker sem morala večino presaditi (čez poletje jih imam v skalnjaku), sem pri tem (seveda po nesreči) dobila kar nekaj podtaknjencev (večinoma opuncij). Vem, da čas za podtaknjence ni pravi, vendar če jih podtaknete in jih čez zimo normalno gojite se bodo ravno tako prijeli in vam poleti normalno rasli dalje. Nočem jih metati proč zato se javite tisti, ki bi jih radi imeli.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 00:54

Ojla,
ostalo mi je še nekaj mladičev... med drugimi tudi Notocactus magnificus (imajo korenine)...torej?! saj veste naprej.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 01:04

uuu, klavdija, kako bi. pa zaradi prostorske stiske ne morem. Mi je pa žal kaktus dajat na ne dovolj svetlo mesto. Moral bom drugo leto jih dati ven. Samo prej jih je potrebno navajati na sonce, ane?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 01:10

Ojla,
jaz jih nič preveč ne crkljam, sam po mojem mi bo kdaj žal. Verjetno imamo (jaz in kaktusi) samo toliko sreče!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 01:10

Veš, sem se premislil. Če imaš notokaktus, bi se priporočal. Verjetno drugo sredo pridem v LJ, pa mogoče še 6. nov. Samo ne vem, kako bo takrat (drugič).
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 01:12

Ojla,
OK. Te pokličem, pa se slišva. Imaš isto številko?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 14:26

Ja, še vedno ista številka pa tudi mail. Kolikor vem, bom mogoče že v torek dopoldne v LJ.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a manca1 » 26 okt 2003, 17:41

Klavdija, katere opuncije pa imaš? Jaz imam microdasys, ampak navadno pa če imaš slučajno albispino bi se ti pa toplo priporočila. Pa če Imaš notokaktuskov več bi tudi enega (če nima Bogo nič proti :lol: ). Ti pošljem svoj mail naslov pa cifro.

Sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 okt 2003, 18:04

Ojla,
ne bele pa nimam, imam rumeno, lisičje rjavo pa temno rjavo rdečo. Podtaknjenec bele mi je lani snedla gosenica tako, da je od nje ostal samo še rob "ušesa", na sredi je bila pa velika luknja. Jo moram spet "nafehtat".
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 26 okt 2003, 22:51

Manca, eno albispino imam doma, vendar pa je premala in sem že nekaj potaknjencev razdal. Tako da če ne bo prekasno spomladi...
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Potaknjenci

OdgovorNapisal/-a izi » 26 okt 2003, 23:40

Zdaj ni pravi čas za potaknjence. Ker se med zimo precej izčrpajo, se spomladi težko ukoreninijo.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 okt 2003, 00:23

Ojla Izi,
se strinjam, če jih pustiš do pomladi brez zemlje. Moji Notocactusčki so stranjski poganjki in imajo koreninice. Če jih čez zimo zalivaš pač nimajo počitka, ampak saj itak ne bodo še cveteli, ker so premejhni. Morajo samo biti na svetlobi in utopiti jih ne smeš. A je fora kje drugje?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Zimski počitek

OdgovorNapisal/-a izi » 27 okt 2003, 12:49

Vsi kaktusi razen božičnega potrebujejo zimski počitek.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 okt 2003, 17:04

Ojla Izi,

načeloma res, sama pa imam sicer drugačne izkušnje. Nekatere moje izkušnje se zelo razlikujejo od napisanih pravil (moje kaktuse presajam 2x na leto), vendar pa si ne upam ekspirementirati tako drastično, kot je prezimovanje na prostem. Zato me zelo zanima tvoje mnenje in izkušnje
pri temi Kateri kaktusi so pri nas prezimno trdni? Hvala!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 okt 2003, 21:26

Po mojem je zelo poembno, kako rastlino navadiš. Res da večina kaktusov ne preživi zunaj. Če pa rastlino navadiš, da jo malo zalivaš ali da jo dosti gnojiš ali da ne prezimuje, potem ni problema.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Navada

OdgovorNapisal/-a izi » 27 okt 2003, 22:16

Kaktuse ni težko navadit na malo vode, ker so že navajeni. Težko jih je navadit na veliko vode. Prav tako jih je težko navadit na mraz, če niso prezimno trdni. Poleg tega, kot sem že omenil, je pri nas mraz drugačem, kot v suhih predelih. Tam ni zračne vlage in rastline precej laže prenašajo mraz. Samo spomnite se kakšnega meglenega dneva pozime, ko temperature niso prenizke ali pa jasnega, mrzlega zimskega dneva. Bolj zebe vas takrat ko je manj mraz in megla.
Klavdija, imaš verjetno preveč časa, da kaktus epresajaš dvakrat letno. Jaz jih ne presadim po par let. Vsako presajanje je velik šok za rastlino.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 27 okt 2003, 22:26

Ojla,

kdo bi vedel, bomo videli, ko bomo čez desetletje nabranih izkušenj primerjali z današnjimi.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 okt 2003, 22:43

hja mislim, da kaktusi itak niso zahtevne rastline. Edino kar jim pa RES ne paše pa je prekomerno zalivanje. Tako da če se presajajo enkrat ali dvakrat letno verjetno ni tako hudo. Meni je en letos že dvakrat padel na tla, pa še vedno lepo raste.

Da pa je presajanje za rastlino šok, se tudi strinjam, vendar ga preživi, če jih ne doživlja pregosto. Moja euphorbia je padla s prvega nadstropja, pa je preživela. Takoj sem jo sicer presadil. Nekaj časa sicer ni rasla in tudi ni nič pila vode (substrat je ostal vlažen okoli dva tedna), zatem pa se je prijela in prelepo raste. :)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Izkušnje

OdgovorNapisal/-a izi » 27 okt 2003, 22:48

Za mano je nekako 3 desetletja izkušenj ali koko leto manj.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 27 okt 2003, 22:57

Izi, to torej pomeni, da imaš tudi okoli 30 let stare kaktuse? uuu, kje je še to za mene...
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Naslednja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov