cambrio neki napada?

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

cambrio neki napada?

OdgovorNapisal/-a besna » 08 mar 2006, 20:22

Zivjo vsem, tuki novinka!
imam čudovito cambrio, kupljeno pred cca. 1 mesecem - upam da ni samo zato še vedno tko lepa...samo...NEKAJ JO JE ZAČELO NAPADATI. Pošiljam slikce - rjave lise, ki sta zaenkrat samo 2 in pa pikice po listih. A je za to krivo premočno sonce? A jaz kaj narobe delam? Kaj ji ne odgovarja in kaj jo je pravzaprav napadlo? Mi kdo zna pomagati?
Imam jo na JV okenski polici (sonce ima od 10h-13h) nad radiatorjem, ki je na minimumu. V sobi pa je 25 stopinj konstantno (žal drugače ne gre).
Zalivam jo 1x tedensko, pršim prav tako, s postano vodo. Gnojim je ne.
Res bi jo rada rešila...prosim pomagajte! :roll:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
besna
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 07 mar 2006, 21:13
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a daisy » 09 mar 2006, 00:10

Možno je, da gre za virus (neozdravljivo).

Rastlino loči od ostalih rastlin in jo opazuj.

Je pa temperatura skoraj previsoka.

LP
daisy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 dec 2005, 16:41

OdgovorNapisal/-a romanah » 09 mar 2006, 09:24

Mislim, da je res virusno obolenje tvoje orhidejce.
evo ti jih posredujem:

Črne pike na cvetovih: So posledica okužbe z botritisom (Botrytis cinerea), ki se razvije v hladnih nočeh (pod 20ºC) in pri visoki zračni vlagi (nad 85 %). Najobčutljivejša rodova sta Falenopsis in Katleja, redkeje prizadene tudi druge rodove. Spore prezimijo na odmirajočem organskem materialu in se začno v vlažnem spomladanskem obdobju širiti. Ko se črne pike pojavijo jih ne moremo več odstraniti, preprečimo lahko le nadaljnje širjenje.

Preventiva: Rastline ne rosimo zvečer, še posebej ne po cvetovih. Skušamo znižati zračno vlago s prepihom oziroma ventilacijo.

Kurativa: Uporaba fungicidov je nepotrebna, saj lahko že s spremembo temperature in/ali vlage poskrbimo za širjenje bolezni
Črna pegavost: Te bolezni ne smemo zamenjati za naravno rjavenje listov zaradi staranja. Tudi črna pegavost se pojavi v prevlažnem okolju, ko je sporam z bički (zoospore) omogočeno širjenje po vlažni rastlini. Povtročitelj so glive iz rodu Phytium in Phytophtora. Prvi znaki so vdrte črne pike, ki se hitro širijo. Gliva razgradi celice v notranjosti listnega ali koreninskega tkiva, zaradi česar je okuženo mesto podobno žulju z vodeno vsebino. Ob pritisku 'žulj' poči, tekočina polna spor pa steče ven. Če pride okužba do vršička lahko izgubimo celo rastlino oziroma poganjek.

Preventiva: Izogibamo se vlažnemu okolju ali pretiranemu rošenju rastlin.

Kurativa: Izolirane, manjše okužbe s sterilnim nožem ali škarjami odrežemo stran, pri resnejših okužbah pa rastline tretiramo z fungicidi (Dithane M-45,

nekaj infprmacij sem našla na netu
satini

http://satini.moj-album.com/
Delni album
romanah
Guru
Guru
 
Prispevkov: 492
Pridružen: 05 maj 2005, 12:29
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a frenky » 09 mar 2006, 10:01

:roll: po moje gre za listno pegavost (Cercospora sp., Phyllostictina)

Če bolje pogledaš se vidijo trosenosci :wink:
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a daisy » 09 mar 2006, 13:24

Namesto s fugicidom, lahko odrezano mesto in manjše rane potreseš s cimetom v prahu (če okužba ni prehuda). Cimet je naravni fungicid.

Na phalu se (zaenkrat) obnese, z drugimi vrstami pa nimam izkušenj.

LP
daisy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 03 dec 2005, 16:41

OdgovorNapisal/-a besna » 09 mar 2006, 15:53

joj zlati ste..pa hitri...
ja če jo je res napadel kakšen virus, ne vem zakaj, ker pogojev za razvoj tega res nimam? Prej je presuho kot prevlažno v tej sobi kjer je in definitivno ni premraz, rosim jo le 1x na teden. Očitno je izjema tale moja...
Trosenoscev ni videt...
Rezat listov ne pride v poštev, ker so pikice že na skoraj vseh, tako da bom res poskusila s cimetom...če ne bo bolje pa s fungicidom.
me pa skrbi, a bo zaradi te bolezni moja rožica umrla, mam namreč en čudovit popek - -slikca-...a lahko še vedno pričakujem, da se bo razvil?
ali se te virusi lahko prenašajo na druge rastline? Mam vriesea-o 20 cm stran.
LP pa HVALA vsem
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
besna
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 07 mar 2006, 21:13
Kraj: ljubljana


Vrni se na Orhideje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov