Razmnozevanje madagaskar palme

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Razmnozevanje madagaskar palme

OdgovorNapisal/-a anjocka » 23 okt 2005, 15:51

Pozdravljeni!
Rabila bi vase nasvete glede razmnozevanja ali kakorkoli se ze imenuje postopek odstranitve poganjkov. Imam namrec pahipodij, ki ima poleg glavnega se 4 stebelca oz. poganjke. Se ze vnaprej opravicujem, ker ne poznam strokovnih izrazov.
Torej, palma je stara ca. eno leto in pol, visoka 16 cm (brez listov). Osrednje deblo je zelo kratko, samo 4 cm in ima 4 zelo nesorazmerno velike poganjke. Najvecji ima kar 12, najmanjsi samo 2 cm.
Zanima me torej, ali je potrebno te manjse poganjke ze sedaj lociti ali bi bilo bolj pametno odstraniti najvecjega, da se ne bi povesil ali karkoli nezazeljenega? Moram pocakati na pomlad? In kje bi lahko dobila navodila za razmnozevanje, ker priznam, da nimam pojma o palmah.
Najlepsa hvala ze vnaprej!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
anjocka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 23 okt 2005, 15:29

OdgovorNapisal/-a Marsumioon » 06 nov 2005, 11:53

Hy !!

Po mojih izkušnjah mislim da je najbolje da te podtaknjence pustiš pri miru in jih ne odtrgaš saj te to lahko stane cele rastline... :cry:
Če pa misliš ˝tvegati˝ pa sedaj ni pravi čas za to. Najbolje je počakati do pomladi. :wink:

LPM
:wink:
Marsumioon
 

OdgovorNapisal/-a anjocka » 10 nov 2005, 23:53

Hvala za nasvet!

A je velikost teh podtaknjencev kej pomembna pri razmnozevanju? Recimo, da do pomladi ta najvecji precej zraste, ga se vedno smem odtrgat? Pomoje je ze zdej prevelik..
A mi lahko se razlozis, kaj se potem nardi s temi podtaknjenci? Najbrz zadeva ne pusti korenin v kozarcu vode ane? :P

Lp,
Anja
anjocka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 23 okt 2005, 15:29

OdgovorNapisal/-a renee » 16 nov 2005, 14:27

:arrow:
Zadnjič spremenil renee, dne 02 dec 2007, 07:18, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marsumioon » 16 nov 2005, 15:07

Pachypodium lemerei ti bo zelo težko naredil korenine čeprav je trpežen. Če pa boš vseeno tvegala :shock: potem pa najbolje da narediš tako:
- počakaš do poletja kot ti je svetovala renee
- ko podtaknjenec odtrgaš rastline ne zalovaš kot je rekla renee
- nato podtaknjec pustiš 24ur da se osuši
- potem pripraviš zemljo (najbolje da je taka ki zadržuje v sebi vodo dlje - šota ali pa kaj takega)
- potem pa posadiš in čakaš in čakaš...
- tja po 3-7 tednih boš še videla prve znaka življenja :lol: ali pa hiranja (znaki hiranja so ponavadi dosti hitrejši) :cry: :evil:

P.S. Ne bodi žalostna če ti ne uspe po prvem poskusu saj se vsi učimo na napakah :wink:

LPM :wink:
Marsumioon
 

OdgovorNapisal/-a anjocka » 17 nov 2005, 21:34

Najlepsa hvala za pojasnila :)

Mam pa eno idejo... ce je za preprecevanje gnitja pomembna toplota, enostavno odprem radiator, kaj bi cakala na poletje :D Samo potem bom jaz shirala... :P

Resno, to bi tudi slo ne? Nisem dobila odgovora na to, kaksen podtaknjenec lazje naredi korenine.. mlajsi ali starejsi, oz. kako to vpliva na usodo cele rastline? Ce odtrgam najvecjega, bo ostala najvecja "rana"..

Kaj pa, ce bi rastlino pustila taksno, kot je? Bi zrasla vsaj do 50 cm, glede na to, da ne raste vertikalno ampak posevno? Hocem rec, je ta vrsta dovolj zilava, da se upre gravitaciji? Malo se mi zdi cudno, da pridobiva maso samo v podtaknjencih, osrednje deblo pa ostaja isto..

Toliko bo dovolj za tokrat.. ;)
anjocka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 23 okt 2005, 15:29

OdgovorNapisal/-a starina » 18 nov 2005, 16:07

Jz svetujem, da ne naredis iste napake kot sem jo jaz. Ne odtrgaj vseh na enkat. Jaz mislim, da sem naredil napako, ko sem potrgal vse poganke in se mi jih je malo prijelo, pa se taglavni steblnik, mi je zgnil.

Pomoje najbols, da bi odtrgala vecjega, saj je ze dosti casa dal cez.
Jaz bi na tvojem mestu pustil rastlino pri miru... bo zrastla 50cm samo cez cas...


lp
TOmy
SUX TO MUCH

_____ www.skerca.si_____
starina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 13 nov 2003, 23:42
Kraj: vič-ljubljana


Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov