Šerifova zvezda

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Šerifova zvezda

OdgovorNapisal/-a BoGo » 24 sep 2003, 19:56

Pozdravljeni.

Brat me že 2 dni nadleguje, da lahko priskrbi šerifovo zvezdo. Ves čas mi jo opisuje, a sam opis meni ne zadostuje, še posebej, ker si ga nisem nič zapomnil.

Zato bi vas prosil, da mi nekdo razloži, kateri kaktus oz. sočnica je šerifova zvezda. Omenjal je tudi, da smrdi (njegova tašča pravi, da je to bolj šerifova rit, kot zvezda :lol: ), tako da predpostavljam, da je to stapelia.

Torej potrebujem latinsko ime in po možnosti tudi kako sliko.

Hvala!
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Zvezda

OdgovorNapisal/-a izi » 24 sep 2003, 20:15

Gotovo misli rastlino z imenom Orbea variegata
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 00:12

Ojla,

sama sem dobila podtaknjenec, star je 1 leto, kar lepo je razraščen ampak nastavljeni popki (jih je vsakič kar nekaj) se ne razvijejo in se cvet ne odpre. Kaj ga serjem?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Orbea

OdgovorNapisal/-a izi » 28 okt 2003, 00:26

Ko ima nastavljene popke, se ne sme presušiti. Zalivaj redno od 5 - 7 dni, substrat se mora do naslednjega zalivanja presušiti. Rada ima tudi precej prostora, saj se razrašča, stranska stebla se pa ukoreninijo. Lonček ne sme biti preglobok. Uporabljam viseče košarice fi 26 cm, višina kakih 8 cm, in zelo dobro delajo. Trenutno imam 4 cvetove na dveh rastlinah, mogoče sem pa še kakšnega spregledal.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 00:34

Ojla,

Prosim, da mi še enkrat razložiš: a se presuši ali ne ?
A je kaka finta z temi visečimi lončki, ali je samo zaradi njihove globine?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Še enkrat

OdgovorNapisal/-a izi » 28 okt 2003, 00:43

Samo redno zalivaj. Recimo enkrat tedensko. Poleti tudi pognojiš na vsake toliko časa.

Večji lončki so za boljše razraščanje. Nizki za to, ker nima globok koreninski sistem. Viseči zato, ker nimam drugje prostora.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 00:46

Ojla,

full ti hvala za odgovore!!!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 okt 2003, 10:01

Izi, še mene nekaj zanima. Praviš, da se stranski poganjki ukoreninjajo. Potem se lahko ločijo od matične rastline? Je potrebno na še kaj paziti pri razmnoževanju? Ali pa je najboljše preko semen?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Stapelijevke

OdgovorNapisal/-a izi » 28 okt 2003, 10:24

Bogo,
Običajno se stapelijevke razmnožujejo s potaknjenci, ker so semena precej redka. Umetna oprašitev je zapletena, saj jo lahko napraviš le pod stereolupo pri povečavi več ko 16, če oprašujejo muhe, nikoli ne veš, kaj boš dobil. Semena iz narave so tudi redka. Če prideš prezgodaj, plod še ni zrel, če pa prepozno, jih raznosi veter.

Matična rastlina se lahko razdeli na več rastlin. V naravi pa poteka stvar takole. Rastlina se razrašča na vse strani od začetnega stebla, stranska se pa ukoreninijo. Čez nekaj časa potem začetno steblo propade in nastane nekaj skupin rastlin, ki so samostojne in se širijo naprej.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a manca1 » 28 okt 2003, 10:35

kako pa je drugače s stapelijevkami? . Ali so to bolj ali manj občutljive rastline? Drugače pa če se ne motim je na Izijevi strani tudi veliko napisanega o stapelijevkah. Tam sicer piše, da nja bi prezimovale na 7-12 stopinjah, nekje pa sem brala, da naj sploh ne bi smele biti na temperaturah pod 10 stopijami, ker so na mraz bolj občutljive. Izi ti si ekspert, kako je sedaj s tem?

sončen pozdrav
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

Prezimovanje

OdgovorNapisal/-a izi » 28 okt 2003, 10:55

Zelo je odvisno od tega, kje rastejo. Južnoafriške zdržijo tudi kakšno stopinjo pod ničlo, arabske imajo podlago ves čas toplo okoli 40C. Jaz trenutno ogrevam na 17C, je pa res da še zalivam, ker je precej rastlin še v popkih. Lani pozimi sem imel dnevno 15 nočno 12, predlani pa mi je padlo tudi do 1°C, ker nisem imel regulacije v rastlinjaku ampak sem ogreval iz hiše. Nekaj sem jih seveda izgubil. Stapelijevke je dobro pozimi občasno zalivat, ker se drugače preveč izsušijo in se zelo težko opomorejo. Kadar zalijem, dvignem temperaturo in jo nato spet spustim.

Nekatere vrste za vzgojo niso težke, z drugimi imam ves čas težave, pri kakem prijatelju pa dela brez problemov.

Letos bom temperaturo spustil, ker bom imel eno mizo z arabskimi vrstami ogrevano talno, tako da bom zadostil njihovi potrebi po stalno toplem substratu.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 14:17

Ojla,

glede na to da jih imaš veliko, me zanima če imajo vse tako močan neprijeten vonj, ali se ga lahko kako omili?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Vonj

OdgovorNapisal/-a izi » 28 okt 2003, 14:35

Vse nimajo neprijeten močan vonj, samo nekaj je takih, da ne zdržiš zraven. Lahko ga omiliš tako, da rastlino prestaviš ven.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 14:38

Ojla,

jaz imam baje taki, da sem prav "vesela", da ne cvetita. Se bomo zmenili za menjavo, če bosta zacveteli, pa se bomo morali iz hiše izselt (rož že ne bom dala ven zmrznit!). Hvala!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 okt 2003, 14:41

A je res vonj tako močen, da se širi po celem prostoru? Kaj pa uporaba deo spreja ;)?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 okt 2003, 14:45

Ojla,

ja full smrdi po gnilih jajcih, da komaj zdržiš, sem jo vohala pri kolegici. Imela jo je na stopnišču, smrdelo pa je po celi hiši. Samo cvet je pa tudi full lep (če si prehlajen in ne vohaš, bi se znalo zgoditi, da celo uživaš v njeni lepoti).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 okt 2003, 14:49

Ja, saj ravno zaradi cveta sem v vrtu kaktusov v portorožu kupil eno stapelio. Tam sicer ni smrdela, je pa res, da je bil rastlinjak odprt in zračen.

Imam Stapelia grandiflora v.flavirostris. A ta zelo zaudarja ali ne?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Vonj

OdgovorNapisal/-a izi » 28 okt 2003, 14:55

Ko rastlino preneseš ven, ni več vonja v rastlinjaku. Muhe so običajno čisto omamljene, ko hodijo po cvetu. Vonj mora biti močan, da ga muhe v širni pusti zaznajo in lahko oprašijo rastlino.

Ko grem jaz v rastlinjak, najprej povoham, če je kakšen nov vonj in grem nato za vonjem. Dostikrat po vonju ugotovim, da kaj novega cveti in šele kasneje najdem cvet.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

Stapelia

OdgovorNapisal/-a izi » 28 okt 2003, 14:58

Bogo,
če si jo kupil v Seči, potem jo to Stapelia gigantea. Sem že enkrat Grašiču povedal, da ima narobe etiketo, pa mi ne verjame.

Ni tako zelo neprijetno dišeča. Stapelia schinzii je dosti, dosti bolj.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 okt 2003, 16:39

Aha, hvala, Izi. Kupil sem jo v vrtu kaktusov poleg Sečovelj. Ne spomnim se kraja točno. Drugače pa prilagam sliko. Ta je ravno cvetela in sem mu povedal, da hočem točno tako. No, malo sem iskal po internetu, pa sem komaj našel to ime (slika je bila še najbližja).
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Naslednja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov