AMARILIS

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

AMARILIS

OdgovorNapisal/-a kg2405 » 20 dec 2003, 12:40

Mi lahko kdo kaj vec napise o vzgoji AMARILISOV,ti mi namrec nikakor nocejo cvetet.
hvala :cry:
milan
kg2405
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 02 nov 2003, 18:36
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a BoGo » 20 dec 2003, 16:34

Amarylisi so sicer zmrzalno trde vrste, a jih je treba v hladnejših predelih zavarovati pred hladnimi vetrovi. Potrebuje dobro odcedna tla in zavetno sončno rastišče. V knjigi sicer piše, da jih je potrebno prekriti z najmanj 8cm debelo plastjo, vendar pa jih moja mama ima tako, da vrh čebulice gleda ven iz zemlje. Po cvetenju jih ponavadi še presadi v kompost, da se čebulice opomorejo. Kaj več pa še od drugih bolj izkušenih članov
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

amarilis

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 20 dec 2003, 18:51

Hojla!
Sam posadim amarilis, tako kot je napisal BoGo. Ga dam na sončno okno in ga zmerno zalivam. Hitro požene liste nato pa različne barvne cvetove. Ko odcveti, ga ponavadi manj zalivam, tako da se mu listi povenejo. Ga izkopljem iz lončka ter ga spravim v klet, tako da se do naslednjega sajenja odpočije.
Lep pozdrav!
Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a JEMA » 22 dec 2003, 10:17

Če želiš, da ti bo Amarilis cvetel, ta potrebuje (podobno kot kaktusi) dobo mirovanja in sicer pozimi. Ni nobene potrebe, da čebulico vzameš iz zemlje (pravijo, da je celo bolje, če jo pustiš v zemlji), le v suhi zemlji mora bit in na hladnem prostoru. Spomladi, ko začne odganjat liste (ne prej), ga začneš postopoma zalivat.

Najpomembnejša faza pa pride, ko odcveti. ker se je zaradi cveta čebulica precej izčrpala. potrebuje sedaj veliko hrane. V tem obdobju ga obilno gnojiš dokler ne bo sam kazal znakov sušenja listov, ko se temeprature jeseni spet spustijo proti ničli. Takrat postopoma prenehaš z zalivanjem, odstraniš ovenele liste in ga daš na hladno. Pa je leto naokoli.

LP, M
JEMA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 86
Pridružen: 12 sep 2003, 08:14
Kraj: Lenart

OdgovorNapisal/-a maurina » 23 dec 2003, 10:40

ZivjO!
A je mozno, da se ta ciklus obrne - cvetenje pozimi, mirovanje poleti? Moja mama ga je imela tako, pa je kar uspeval (no, dokler ni enkrat pozabila, kam ga je spravila med mirovanjem in je bilo konec).
Lp
maurina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 37
Pridružen: 20 okt 2003, 08:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a BoGo » 24 dec 2003, 00:32

Maurina, verjetno se tudi da kaj zrihtati. Najbolje je, da mu poskušaš umetno ustvariti pogoje in obrneš ciklus. Vem pa da moji punci trenutno amarilis poganja popek. Torej se pripravlja na zimsko cvetenje.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 25 dec 2003, 09:55

Bistvo za cvetenje amarilisa je, da ga prav posadiš. Približno 1/3 čebulice amarilisa mora gledati izven zemlje. Druga zelo pomembna faza je, da ga pokriješ s plastičnim lončkom (lahko od jogurta). Če ni pokrito ne bo cvetnega stebla. Pokrito mora biti toliko časa, da se pojavi cvetno steblo. V pomoč cvetnemu steblu je čim več svetlobe in pravilno zalivanje. Ko požene cvetno steblo se lonček umakne. Po cvetenju pa kot je že prej opisano. Meni je uspelo dvakrat, pa veliko zabave.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a amarilis » 05 apr 2004, 20:42

Najprej naj se opravičim, ker sem popolni začetnik na forumu in kar se tiče računalniškega znanja sploh.Ne vem, če bom pravilno poslala, in kdo bo, če sploh bo, tole prebral.Pa začnimo.Vsako leto posadim tam nekje v mesecu novembru amarilis v lonček, ga postavim na okensko polico.Približno čez en mesec že zacveti.Spomladi, ko se zemlja ogreje,ga presadim na vrt,kjer do meseca avgusta spet zacvetil.Avgusta ga vzamem iz zemlje, da se listki sami od sebe posušijo,potem pa ga za tri mesece spravim v temen,suh prostor.Še vedno pa ne vem, ali lahko po cvetenju še sveže cvetno steblo odrežem, ali se mora posušiti samo.
Kaj naredite vi? Čao.
amarilis
amarilis
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 03 apr 2004, 08:44

OdgovorNapisal/-a Mimi N. » 06 maj 2004, 10:38

Amarilis že več let uspešno gojim tako, da čebulico posadim v svežo zemljo tam nekje decembra, tako da 1/3 gleda ven iz zemlje. Če se spomnim, čebulico prej za nekaj ur potopim v raztopino fungicida. Obilno zalijem in postavim v temo, tj. v kurilnico na tla, čez poveznem kartonsko škatlo. Tako ostane brez dotikanja nekaj tednov (ko sem postavljala v bolj mrzlo shrambo, sploh nikamor ni šlo, sedaj traja kakšne 3-4 tedne) oz. dokler ne požene cvetno steblo. Ko je visoko 10-15 cm, postavim na svetlo in začnem zalivati. Steblo hitro ozeleni (prej je belo zaradi teme) in raste. Nastavi začetek listov. Krasno cveti. Recimo januarja ali februarja, to še nimam čisto dobro naštudirano, vsako leto rečem, da si bom začela zapisovati. Po cvetenju lonček prestavim nekam v kot na bolj nezanimivo okno, prazno cvetno steblo kar pustim, listi se močno razrastejo, redno zalivam in gnojim. Tako ostane nekaj mesecev. Letos mi je cvetel marca, steblo se sicer suši, vendar se sedaj (maja) še ni čisto posušilo. Tako bom pustila nekje do avgusta, vsake toliko potipam, koliko si je čebulica že opomogla. Približno avgusta čisto preneham z zalivanjem. Potem traja kakšna 2 meseca ali še kaj zraven, da listi počasi ovenejo. Na koncu jih skoraj čisto posušene odtrgam. Zadnja leta skupaj z lončkom in posušeno zemljo dam v papirnato vrečko in pod stopnice, prej sem vzela iz zemlje. Kakšna 2-3 mesece počiva, potem od začetka.
Uspelo mi je tudi, da sem oddvojila novo majhno čebulico, ki sem jo našla v lončku (ko sem še stresala ven iz zemlje), jo posadila v svoj lonček in pustila. Traja nekaj let (pri meni 2 ali 3 leta, brala sem, da lahko 4 leta), da prvič požene cvetno steblo, po prvem cvetenju lahko začneš ciklus krepitve čebulice in potem mirovanja. Moram se pohvaliti, da mi sedaj vsako leto cveti amarilis, ki sem ga vzgojila sama iz čisto majhne čebulice. No, bolj preprosto je, da prvič kupiš suho veliko čebulo.

Ta navodila sem dobila skupaj s prvo suho čebulico, ki sem jo pozno jeseni kupila v cvetličarni, dopolnila sem jih iz knjig.

Lep pozdrav in veliko veselja z amarilisi. Mimi

ps. Ali sem prav razumela, da nekateri posadite čebulico in daste direktno na okno, potem najprej zrastejo listi in šele potem cvet? V knjigah sem brala, da bi se naj posadilo in dalo v temo zato, da v tistem času zagotovo naredi cvetni nastavek. Prijateljica se je pritoževala, da amarilis presadi in postavi na okno, potem pa požene samo liste, že več let ji ni cvetel.
Mimi N.
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 06 maj 2004, 08:54
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a amarilis » 06 maj 2004, 21:31

MIMI, SEDAJ VEM, ZAKAJ SO TAKO HITRO POGNALI LISTI, CVETNO STEBLO PA NIKAKOR NI HOTELO ZRASTI. AHA, ČEBULICO SEM DALA NA OKNO, NA KATERO JE DIREKTNO SIJALO SONCE. RES PA JE TUDI, DA SEM JO POKRILA S PAPIRNATO VREČKO. VSEENO JE BILO PRETOPLO IN PRESVETLO. NAJLEPŠA HVALA ZA TAKO OBŠIRNO RAZLAGO. VEŠ, FORUM MI POČASI POSTAJA VŠEČ. :wink: ČAO!
amarilis
amarilis
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 03 apr 2004, 08:44

OdgovorNapisal/-a marko100 » 07 maj 2004, 09:10

meni so tudi pognali samo lisit, sem ravno tako dal na okno. A bi se dalo kako rešit da bi še to leto cvetel ali moram počakati na drugo leto in narediti tako kot je napisala mimi?
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11

OdgovorNapisal/-a amarilis » 07 maj 2004, 13:18

Marko, lansko leto, ko sem videla, da ima amarilis zelo velike liste, cvetnega stebla pa ne, sem ga potegnila iz lončka in ga posadila na vrt.Redno sem ga zalivala in ne boš verjel,zacvetel je-in to dvakrat zaporedoma.Potem sem naredila tako, kot sem že zgoraj napisala. Mogoče boš imel srečo in ti bo kljub velikim listom začel poganjati tudi cvetno steblo. Eno leto, ko še nisem vedela čisto nič o amarilisu, je bilo tudi pri meni tako.Imela sem srečo, da je zacvetel. Sedaj, ko je odcvetel, ga bom posadila na vrt,nekje septembra bom čebulico vzela iz zemlje,počakala, da se bodo listi sami od sebe posušili in jo shranila za približno 3 mesece v kartonsko škatlo.Pomembno je, da počiva na hladnem in temnem prostoru.Decembra ga bom posadila tako, kot je napisala Mimi. Če imaš več čebulic, probaj eno posaditi ven, drugo pa pusti v lončku na polici. Boš videl kaj bo iz tega.
Pa veliko sreče,
amarilis
amarilis
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 03 apr 2004, 08:44

OdgovorNapisal/-a marko100 » 07 maj 2004, 14:46

ok hvala!
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11

OdgovorNapisal/-a Meto » 02 jun 2004, 17:17

še jest prosim za malo pomoči...

zakaj so se mu listi obarvali vijoličasto? je mogoče preveč na soncu?
zakaj mu listi ne rastejo naravnost, ampak se nagibajo v eno smer? (ne ratsejo proti soncu, ker so obrnjeni v različne smeri).
pa še nekaj: rob enega lista že 2. leto zapored gnije, ampak samo rob. to se začne že pri izraščanju lista in se pojavlja samo na enemu.
Meto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 01 maj 2004, 18:37

OdgovorNapisal/-a tomaz roz » 16 sep 2005, 18:54

ZDRAVO!

JAZ IMAM TUDI VELIKE TEZAVE Z AMARILISI EDEN MI VEC LET NE CVETE
DRUGEGA PA SEM NAROCIL PRAVKAR PO PO BAKKERJU!SEL SEM NA TO STRAN IN SEM OD MIMI TISTO UPOSTEVAL KAR JE NAPISALA VENDAR SEM SEL GLEDAT IN SEM VIDEL DA ZENE LISTE JE TO DOBRO ALI BO CVETNO STEBLO PRISLO PO LISTIH ALI NE?


PROSIM NAJ MI KDO ODGOVORI!!!!!!!!!

TOMAZ :D
tomaz roz
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 10 sep 2005, 11:49
Kraj: banovci

OdgovorNapisal/-a Marsumioon » 17 sep 2005, 20:35

Pozdravljeni !!!

Nego amarilisa je bila že precej obdelana. Mene pa nekaj drugega zanima. Torej, če amarilis pustiš cveteti in ko odcveti ne drežeš stebla naredi bunkico s semeni :shock: :!: Kako pa lahko ta semena poseješ in kakšne pogoje potrebujejo za kalitev :?:

Upam da mi bo prislo kaj ven :wink: :lol:

LPM
Marsumioon
 

OdgovorNapisal/-a sandi » 18 sep 2005, 14:30

Oj,
Bunkico s semeni bo naredil če bo oplojen, jaz sem to naredil s čopičem.
Semena Amarilisa imajo zelo kratko kaljivost. Mislim da nekje do 14 dni. Jaz sem sejal doma pridelana semena pred dvema letoma in imel precejšen uspeh. Če pa boš želel, da ti sejanček zacveti pa boš moral čakati 2-3 leta. Jaz držim pesti za moje dvoletne sejančke, ker so se nekaterim listi lepo posušili in zdaj čakam, a bo cvet al bodo začeli novi listi rasti.
Pa veliko sreče s semeni.

Sandi
Naj cvetijo Kaktusi!
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a jernej89 » 18 nov 2005, 12:00

Da iz semen dobiš cvetočo rastlino lahko traja tudi dalj (pri meni je trajalo 4 leta). Verjetno je odvisno koliko sonca prejmejo listi. Hitreje kot raste čebulica, prej začne cveteti.

Če križaš bele in rdeče, potem lahko pridejo zelo nore zadeve ven. Jaz sem dobil res lepe križančke (letos so začeli množično cveteti). Če hočeš dobiti res kaj revolucionarnega pa predlagam, da posadiš OGROMNO semen. Mogoče bo kaj zanimivega nastalo.

Drugače pa so amarilisi po mojih izkušnjah ene najmanj zahtevnih rastlin. Pri nas doma cvetijo sploh ne vem kdaj, ker cvetijo celo leto. Liste pustimo, presajamo jih vsakih nekaj let (ko nastane že tolko čebulc, da začne lonček pokat), zalivamo bolj malo, pozimi pa jih damo v klet in zmanjšamo zalivanje.

Pa uspešno gojenje.

Jernej
jernej89
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 nov 2005, 11:51
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a Jerix » 04 dec 2005, 16:24

Jast pa sem posadil amarilisin ga direktno dal na toplo svetlo okno pognal je že 2 cm listov in sedaj ko vem malo več o njem sem ga takoj v temen hladen prostor. Ali mislite da ni bo pognal cvetno steblo? :roll:
Jerix
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 04 dec 2005, 16:17
Kraj: Vipava

OdgovorNapisal/-a podvinci » 04 dec 2006, 21:14

Mene pa zanima, kako dolgo amarilis cveti??
vesna
podvinci
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 11 feb 2006, 19:38
Kraj: ptuj

Naslednja

Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Amarilis
    Napisal/-a Titka » 11 avg 2004, 18:36
    0 Odgovori
    3703 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Titka Poglej zadnji prispevek
    11 avg 2004, 18:36
  • Amarilis
    Napisal/-a marins » 21 mar 2006, 12:00
    8 Odgovori
    13302 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a quo_vadis Poglej zadnji prispevek
    28 feb 2008, 23:01
  • Amarilis
    Napisal/-a MOLOKOK » 28 feb 2007, 14:47
    3 Odgovori
    4147 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    28 feb 2007, 16:02
  • Amarilis
    Napisal/-a sandica » 03 feb 2009, 14:58
    1 Odgovori
    10309 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a lera Poglej zadnji prispevek
    11 feb 2009, 10:07
  • Amarilis, ki cvete poleti na prostem
    Napisal/-a mkozuh » 27 dec 2006, 00:39
    1 Odgovori
    3970 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a felidae Poglej zadnji prispevek
    03 jan 2007, 10:51

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron