Dracena - nekaj napotkov prosim

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Dracena - nekaj napotkov prosim

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 jul 2003, 00:55

Pozdravljeni!

Pred dvema letoma sem za darilo dobil od prijateljice draceno. Mislim da je Dracena Marginata Bicolor. Finta je v tem, da je ta bila zelo mala, zdaj pa je že velika najmanj 75 CM in je še vedno eno samo steblo, pa listi so še vedno 15 cm nad zemljo. Predpostavljam, da če želim dobiti tako draceno kot jo vsi poznamo (eno steblo, nato ven dva ali trije poganjki), moram draceno odrezati. Pa me zanimajo tehnične zadeve:

1. Kje lahko draceno odrežem? Je dobro odrezati pod listi, ali lahko tudi med listi samimi, ker mi je škoda odrezati 60cm rastline.

2. Ali z odrezanega dela lahko naredim potaknjenec in kako je najbolj priporočljivo, da "zagrabi"

3. Ko odrežem, ali je potrebno premazati s cepilno smolo?

4. Na kaj sem še naj pozoren?

Že vnaprej hvala za pomoč
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a jana@b2-ic.si » 04 jul 2003, 08:20

Približen odgovor na 1.

Sicer ne vem, ali se steblo sme odrezati in kaj potem nastane. Mislim pa, da vse dracene, kar sem jih videla, rastejo iz odrezanega olesenelega debla.
Jaz sem si vzgojila svojo draceno, ko sem na dopustu v Španiji kupila kos debla (fi 6cm, višina 15 cm), oblečenega v vosek.
Iz tega koščka debla mi sta mi zrastla dva poganjaka. Sedaj je dracena(10 let) meter in pol visoka (prevelika za v moje stanovanje, tako da sem jo oddala znancem), kjer še vedno lepo raste (vsak list je vedno večji).

Kupljeno steblo se ni nič povečalo, sta pa začela poganjka spodaj že leseneti in se debeliti, tako da je spodnje liste kar preklalo.

To je nekaj mojih izkušenj.
Jana
jana@b2-ic.si
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 07 maj 2003, 07:57

OdgovorNapisal/-a BoGo » 04 jul 2003, 15:05

6 cm debelo steblo? Wow. Moje steblo je pa debelo približno 1 cm. Pa me ravno to teži. Rad bi, da bi rasla tudi malo v širino in ne samo v višino, ker jo bom moral počasi dati na tla.

Jana, hvala na odgovoru. Še vedno pa se priporočam za nasvete glede ostalih postavk.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Odgovor-dracena

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 08 jul 2003, 13:47

Jaz sem že večkrat obrezal draceno. Rez je možen na steblu (debelina 1 cm) , kjer ni listov. Čez nekaj časa poženejo novi poganki. Odrezani konec dam v vodo in iz njih poženejo korenine. Veliko uspeha.
Bojcar
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Odgovor-dracena

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 08 jul 2003, 13:49

Jaz sem že večkrat obrezal draceno. Rez je možen na steblu (debelina 1 cm) , kjer ni listov. Čez nekaj časa poženejo novi poganki. Odrezani konec dam v vodo in iz njih poženejo korenine. Veliko uspeha.
Bojcar
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Odgovor-dracena

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 08 jul 2003, 13:55

Jaz sem že večkrat obrezal draceno. Rez je možen na steblu (debelina 1 cm) , kjer ni listov. Čez nekaj časa poženejo novi poganki. Odrezani konec dam v vodo in iz njih poženejo korenine. Veliko uspeha.
Bojcar
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a BoGo » 08 jul 2003, 19:05

Bojcar, hvala za nasvet. Malo mi bo škoda tistega velikega dela, a naj bo. Mogoče celo tisti oblisteni odrezani del razdelim na dva dela, pa bo mogoče še kaj s tega. :P
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BoGo » 15 jul 2003, 10:08

Bojcar, samo še eno vprašanje: Ali je dobro po odrezu namazati s cepilno smolo? ali pa nič ni potrebno?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Dracena

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 15 jul 2003, 18:15

Živjo.
Jaz, kar sem obrezoval dracene (10kom)nisem uporabil cepilne smole.
lp
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a BoGo » 01 nov 2003, 01:36

Hojla. Spet se javljam za malo pomoč. Draceno sem pristrigel, kot ste mi svetovali na olesenelem steblu. Pa so se res pojavile čez čas tri izbokline, za katere sem predvideval, da bodo iz njih zrasli trije stranski poganjki. Dejansko pa je sedaj pognal le en, drugi je samo predrl, pa ostal že 2 meseca nespremenjen, tretji pa itak še pod skorjo... A lahko kako še vsaj en stranski poganjek prisilim k rasti? (ne da bi poškodoval tistega, ki mi raste)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 01 nov 2003, 01:48

Ojla,

včasih, ko Dieffenbachia ni hotela lista razprt sem ji pač jaz pomagala. Mogoče bi pomagalo, če bi jima pomagal, enemu predreti, drugemu pa malo več prostora narest. Pošlji sliko izboklin, ti bom lažje povedala kako zarezat.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 01 nov 2003, 13:13

Hojla. Tukaj je slika. Levo je majhen poganjek in izboklina, desno pa tista izboklina. Skorja je sicer počila, vendar se z obema majhnima poganjkoma nič ne dogaja, medtem ko pa tretji lepo raste. Bojim se, da ta tretji poganjek jemlje vse resurse in rastlina ne čuti potrebe razvijat še druga dva...
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 01 nov 2003, 15:40

Ojla,

poizkusi ( temu na levi sliki), pazljivo odstranit trdo tkivo debla, da bo poganjek lažje odgnal. Pazljiv bodi v toliko, da tega ki kuka ven ne odlomiš, ali poškoduješ. Probaj zarezati (olfa nož) okoli njega ( ne pregloboko :wink: ) in odluščiti stran plast stebla. Za tretjega mislim, :roll: da ne bo predrl deblo, saj ti je le to pričelo leseneti, kar mu bo še otežilo delo.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 01 nov 2003, 23:16

Klavdija, hvala. Misliš da bi tistemu malemu tudi bilo dobro pomagati z nožkom?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 01 nov 2003, 23:45

Ojla,

po mojem je še "prelen" in mu tudi to ne bo pomagalo, ko bo pokazal voljo, takrat mu pa lahko pomagaš. Če boš sedaj bezal, ko on nebi rad rasel, bo zarastlina na rani še trša in ko bo hotel, sploh ne bo mogel ven.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 nov 2003, 00:41

OK. Imaš prav. Bom pa zadovoljen, če bosta vsaj dva poganjka, saj se zaradi enega rastline ni splačalo rezat.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 nov 2003, 00:58

Ojla,

kako, da ne :shock: , saj zdaj imaš dve rastlini, ne :?:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 13 jan 2004, 09:07

Bogo, če bi zaščitil odrezani del s cepilno smolo, tako kot bi po vseh pravilih moralo biti, bi tudi poganjki enakomerno odgnali.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 13 jan 2004, 23:19

Aha, bom bolj oprezen drugič. Zdaj je namreč samo en poganjek preživel. Pa tudi rez ni bil dovolj raven in čist. Verjetno je tudi to vplivalo.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a BarbaraL » 13 jan 2004, 23:23

Ojla!

Poldi, glede tega se pa ne strinjam s tabo. Jaz sem po vseh "reglcih" vzgojila že tri mlade dracene iz mamine stare, ki je bila kupljena in je imela vzgojene 3 poganjke. Ko je postala prevelika za sobo sem pač poskusila srečo. In iz vsake na novo vzgojene sta vedno pognali le dve mladici, kljub temu, da sem odrezani del zaščitila s smolo. Zdaj so že velike in nič ne kaže, da bodo pognale kaj več. :? Res ne vem, zakaj so mladiči tako leni. So mi dosti bolj všeč take s tremi vrhi.
Kako jih le vzgojijo v vrtnarijah ???? :(
Barbara
BarbaraL
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 27 dec 2003, 22:38
Kraj: Ruše

Naslednja

Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost