divji koren

Zdravilne rastline namenjene zdravju.
Aloe arborescens (Aloja vera), kamilica, trpotec, ognjič, ameriški slamnik, ....

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

divji koren

OdgovorNapisal/-a JELKA » 09 nov 2005, 09:34

Ali kdo pozna to rastlino pod drugim imenom. Ena gospa mi je dala korenino in rekla naj jo naribam in namočim v žganje, da je najboljše zdravilo za revmo, je pa zelo pekoče, že ko sem ribala korenino so me roke pekle bodobno kot če se opečeš z koprivami. Kaj bi to bila za ena rastlina, pod divji koren ne najdem nobene zdravine rastline?
Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 09 nov 2005, 10:09

Edino kar mi pride ob tem na misel je navadni dežen ali Heracleum sphondylium. Ima prav takšno pekočo korenino .

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a JELKA » 09 nov 2005, 11:34

Ali dežen tudi zdravilen?
Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 09 nov 2005, 13:19

Vem, da je užiten, korenina pa se mi zdi, da se uporablja pri želodčnih težavah.

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

divji koren

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 16 nov 2005, 08:58

Divji koren ali Velika trobelika (Cicuta virosa), povzeto po Leksikonu rastlinskih bogastev.
LP Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tinko » 16 nov 2005, 11:40

Po opisanem bi rekel, da gre za bjušč, luš korenino, raboko, črni koren (TAMUS COMMUNIS). Pri ljudskih imenih je problem, ker te pripeljejo do čisto druge rastline (tudi gabezu rečejo črni koren- za primerjavo). Z bljuščevo svežo koreniko sem se mazal proti revmi. Peče, kot bi dal žerjavico na kožo. Lahko se pojavijo tudi mehurji. Trobelika in dežen sta kobulnici. Njuna uporaba je bolj za želodčne težave, varjenju pivu podobne pijače in kot poživilo pri spolni slabosti. Bljušč je ovijalka, mladi poganjki se uporabljajo v prehrani podobno kot divji šparglji. Sicer pa lahko izkopljem koreniko in jo pošljem, da lahko primerjaš. Previdnost ni odveč. Lep pozdrav! Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper


Vrni se na Zdravilne rastline za zdravje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron