amanita muscaria

Diskusija o strupenih gobah.
Mušnica, Gologlavke, Koprenke, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

amanita muscaria

OdgovorNapisal/-a belladonna » 21 feb 2004, 01:11

Pozdravljeni,ljubitelji gobic... Zanima me,kako deluje ta goba. Hvala za vse informacije... :wink:
Zadnjič spremenil belladonna, dne 17 avg 2008, 22:31, skupaj popravljeno 1 krat.
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a romunov » 21 feb 2004, 15:16

romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

Amanita muscaria

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 25 feb 2004, 20:25

Hojla!
Rdeča mušnica (Amanita muscaria)
Je naša strupena goba. Raste v gozdovih po celi Sloveniji. Raste posamezno ali v družinah. Znaki zastrupitve se pojavijo od časa, ko smo jo zaužili pa do dveh ur. Znaki so: slabost, vrtoglavica, glavobol, slabost, srčni krči, postepešen utrip, halucinacije..
V Rusiji, na Finskem in v Romuniji jo na poseben način pripravljajo in jo uživajo. Med 1. svetovno vojno je pri nas umrlo veliko ruskih vojnih ujetnikov, ker so mislili, da so tudi naše rdeče mušnice pogojno užitne.
Včasih so jo uporabljali vrači kot drogo.
Lep pozdrav!
Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 27 feb 2004, 00:00

belladona mislim, da bi si mogel-a prebrati knjigo SVETA GLJIVA (avtor je Andrija Puharich) če te zanimajo učinki je to NAJBOLJŠA knjiga katero sem bral o tej temi.

Napisal jo je eden največjih 'parapsihologov' naše dobe, opisuje pa poskuse katere so delali z mušnico (naročnik poskusov je bila ameriška vojska, saj so hoteli teleportirati informacije, brati misli itd...). Edina slabost je da je v srbohrvaščini.

Mislim, da je kar nekaj teh knjig v ljubljanskih knjižnicah.

Mislim, da se s temi stvarmi ni za igrati saj človeka spremenijo za večno (odprejo se ti lahko zaznave katerih ni mogoče več zapreti - to človeka lahko zelo sesuje). Zato pamet v roke.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a belladonna » 27 feb 2004, 00:56

Kaj naj rečem? Res,hvala! In vem,da pazljivosti pri teh stvareh ni nikoli dovolj...
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

Re: Amanita muscaria

OdgovorNapisal/-a zeronio » 24 mar 2004, 13:58

borutcerkvenic je napisal/-a:Hojla!
V Rusiji, na Finskem in v Romuniji jo na poseben način pripravljajo in jo uživajo. Med 1. svetovno vojno je pri nas umrlo veliko ruskih vojnih ujetnikov, ker so mislili, da so tudi naše rdeče mušnice pogojno užitne.


To sem tudi jaz slisal ampak to da so umirali zaradi njih verjetno ne drzi.
Nase in njihove musnice se ne razlikujejo in tudi nase so uzitne, ce so pravilno pripravljene. Smrtna doza za surove gobe pa je zelo visoka.
Ruski vojaki so verjetno umirali zaradi slabih razmer in lakote, ki je te gobe niso mogle potesiti.

Recept za pripravo lahko najdemo na http://www.williamrubel.com/Mushrooms/muscaria.html

Stos je samo v tem, da se jih par minut kuha v rahlo slani vreli vodi, kar je dovolj, da se izloci psihoaktivni muscimol in gobe postanejo uzitne. Verjetno so pri nas popularne mraznice bolj strupene kot ta musnica.
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a belladonna » 24 mar 2004, 17:58

Zdravo...
v zvezi s knjigo Sveta gljiva sem se pozanimala v ljubljanskih knjižnicah pa nikjer nimajo dostopnega izvoda. Škoda... :roll:
belladonna
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 okt 2003, 19:27
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Quincunx » 24 mar 2004, 23:19

Ma jaz ne bi ravno reku da je muscimol psihoaktiven... Okej... Recimo je ravno tako psihoaktiven kot je psihoaktiven strihnin (strup za podgane).

Osebno sem mnenja, da je amanita muscaria zgresena "soma". Muscimol (pre)hudo obremeni organizem da bi opravicil aktivne ucinke.

Hofmann et al. so dokazali da "soma" ni bila rdeca musnica, ampak druge aktivne glive ki vsebujejo metoksi-indole in indol-amine (oz triptamine - ergot alkaloidi in psilocibin). Torej pri nas v naravi ni cilj rdeca musnica ampak konicasta gologlavka (semilanceatea).
Quincunx
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 05 mar 2004, 23:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zeronio » 25 mar 2004, 09:00

Verjetno bi bilo bolje reci da muscimol povzroci psihoaktivno zastrupitev. A. muscaria pa vsebuje se druge strupene snovi (v majhnih kolicinah celo muskarin), ker z cistim muscimolom ni mogoce doseci enakega ucinka, kot ga ima surova rdeca musnica.

Hofmann et al. so dokazali da "soma" ni bila rdeca musnica, ampak druge aktivne glive ki vsebujejo metoksi-indole in indol-amine (oz triptamine - ergot alkaloidi in psilocibin).


Ali obstajajo kaksni podatki o tem, da so starodavna ljudstva znala pridobivati derivate lizergove kisline iz sicer zelo strupenih rzenih rozickov?
zeronio
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2004, 13:33
Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a Quincunx » 25 mar 2004, 21:02

celo muskarin

Ja... se strinjam. Pa ne "celo muskarin" - muskarin je prisoten v precej amanitah. Ampak muskarin spada v isto skupino kot muscimol... Ne vem... Amanite zame nekako niso vredne truda. Ne bom vam zdej vsem kvaril veselja, ker moj moto je: "sto ljudi - sto okusov". Ampak gobice so isto kot joga: da dosezes kaksno spiritualno izkusnjo je fino sedet v lotusu dve, tri ure brez da bi trenil s trepalnicami. Ce je komu tezko sedet v takem polzaju toliko casa, oz ce cuti napor - potem vse skupaj nima smisla. Isto pri amanitah: toksini kot sta muskimol in muskarin sicer spremenita stanje zavesti, ampak hkrati povzrocita tako hudo obremenitev ledvic in jeter da vse skupaj nima smisla.

Verjetno bi bilo bolje reci da muscimol povzroci psihoaktivno zastrupitev

Zastrupitev ja. Taki toksini, podobno kot atropin in skopolamin (datura, volcja cesnja) povzrocajo samo zastrupitev katere rezultat je delirij. Samo delirij pa jaz ne bi primerjal s kaksnimi visjimi psihoaktivnimi izkusnjami.
Malo sarkazma: saj kladivo je tudi "psihoaktivno" - lahko se kdorkoli z njim kresne po glavi in vidi vse zvezde... Ampak a je vredno truda?

Ali obstajajo kaksni podatki o tem, da so starodavna ljudstva znala pridobivati derivate lizergove kisline iz sicer zelo strupenih rzenih rozickov?

Ja precej. Biosinteza ergot alkaloidov je precej nevarna (koncni produkti - triptamini pa ne).
Najbolj znane so t.i. "mysteries schools" stare Grcije, katerih sveceniki so imeli precej znanja o tem. V Tibetu in okolici pa so se precej nazaj s tem ukvarjali Brahman sveceniki...

Zanimive stvari...

Tole je uvodna knjiga (The Road to Eleusis), jih je pa se precej:
http://www.erowid.org/library/books/road_to.shtml

Za tiste ki niste toliko v tem: Eleusis je bil tempelj v stari Grciji, kjer so se vsako leto dogajale "The Spring Mysteries". Festival v katerem je sodelovalo celo mesto in v katerega so vsako leto prihajali romarji iz cele Evrope. Festival je pomenil castitev ponovnega prihoda pomladi na katerem je bil sestavni del jemanje psihoaktivnih spojin.
Quincunx
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 05 mar 2004, 23:02
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Calimero » 07 apr 2004, 11:51

Zastrupitev ja. Taki toksini, podobno kot atropin in skopolamin (datura, volcja cesnja) povzrocajo samo zastrupitev katere rezultat je delirij. Samo delirij pa jaz ne bi primerjal s kaksnimi visjimi psihoaktivnimi izkusnjami.

No,no kaj od tega si pa že zaužil? Sicer sam nisem prav nič bolj razsvetljen, ampak datura ni delirična... meni je le upočasnila svet (ne spomnim se dobro tega stanja :oops: ), voljčje češnje so me nekako prestrašile (precej drugače od dature, čeprav vsebujejo iste alkaloide),
po mušnici sem pa le izredno jasno in hitro mislil, čeprav mi je bilo nasljedni dan slabo (bruh :lol: ). Mislim pač da je vsaka stvar na zemlji uporabna za človeka (mislim tisto kar ni ustvaril človek), vprašanje je le kako in na kakšen način je pravilen...

Ampak to je še vedno le moje mnenje...
Kdor vidu dejstvo pravi,
Misleč da mu megleno ne vidi oko,
Zato laž srce ti davi,
Ko jo spustiš srce šele videlo bo...
Calimero
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 22 mar 2004, 18:42
Kraj: Studeno 21

OdgovorNapisal/-a gregor » 25 apr 2004, 15:20

V omrezju Univ.Lj je dosegljiva revija Mycological research.Preberite si spodnji članek, prilagam povzetek.


Mycol. Res. 107 (2): 131–146 (February 2003). f The British Mycological Society
DOI: 10.1017/S0953756203007305 Printed in the United Kingdom.
Amanita muscaria: chemistry, biology, toxicology,
and ethnomycology
Didier MICHELOT1* and Leda Maria MELENDEZ-HOWELL2
1Muse´um National d’Histoire Naturelle, Institut Re´gulation et De´veloppement, Diversite´ Mole´culaire, Chimie et Biochimie des
Substances Naturelles, USM 502 UMR 8041 C.N.R.S., 63 rue de Buffon, F-75005 Paris, France.
2 Syste´matique et Evolution, USM 602, 12, rue Buffon, F-75005 Paris, France.
E-mail: michelot@mnhn.fr
Received 12 July 2002; accepted 14 January 2003.
The fly agaric is a remarkable mushroom in many respects; these are its bearing, history, chemical components and the
poisoning that it provokes when consumed. The ‘pantherina’ poisoning syndrome is characterized by central nervous
system dysfunction. The main species responsible are Amanita muscaria and A. pantherina (Amanitaceae) ; however, some
other species of the genus have been suspected for similar actions. Ibotenic acid and muscimol are the active components,
and probably, some other substances detected in the latter species participate in the psychotropic effects. The use of the
mushroom started in ancient times and is connected with mysticism. Current knowledge on the chemistry, toxicology,
and biology relating to this mushroom is reviewed, together with distinctive features concerning this unique species.

INTRODUCTION
The fly agaric, Amanita muscaria, and the panther,
A. pantherina, are the species mainly involved in the
pantherina-muscaria’ poisoning syndrome. Poisoning
cases are sometimes accidental and mainly those caused
by A. pantherina, since this mushroom might be mistaken
for some other species ; but, in some cases,
intentional consumption of A. muscaria occurs for
recreational purposes. Prognosis of the poisoning is
generally minor; although, very seldom lethal cases
are mentioned. Central nervous system dysfunctions
primarily characterize this poisoning. This review describes
the unusual features associated with these
species, medical, chemical, pharmacological, historical
and phytogeographical and aims to synthesize current
knowledge on these matter. The emphasis is, however,
the chemical and biological properties of the substances
found in the mushroom.
.........
gregor
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 04 mar 2004, 12:33

OdgovorNapisal/-a primož » 09 jun 2004, 23:21

Kaj ni v rdeči mušnici psihoaktivna snov ibotenska kislina(v sveži,mislim pa,da,ko jo posušiš pride do izraza muskarin in muscimol,ki je 5krat stabilnejše strukture..)Pišem na pamet,sem pa te stvari pred časom temeljito predelal,teoretično in praktično.Če koga še kaj zanima o tem in podobnem,Welcome...
primož
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 23 maj 2004, 20:17

OdgovorNapisal/-a klemen_ » 30 jul 2004, 08:43

Kako si pa pripravil gobo? Če ti ni odveč bi te prav lepo prosil za recept...

lp
klemen_
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 14 jun 2004, 19:21
Kraj: kranj

OdgovorNapisal/-a maco » 04 okt 2006, 22:05

mušnice v sibiriji so drugačne kot naše - podnebje,zemlja. Mušnice so jedli šamani, ljudstvo pa je pilo šamanov urin - tako ni bilo tako strupeno.
Veliko užitka vam želim v urinoterapiji! :shock:
Mislim, da se z rdečo mušnico resnično ni za hecat.
maco
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 04 okt 2006, 12:36

OdgovorNapisal/-a sparco » 27 jan 2008, 16:36

Tuki dobite podatke o vseh gobah
KLIK
sparco
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 15 dec 2007, 18:57


Vrni se na Strupene gobe

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost